ارتقای ارتباطات دریایی کشور در گرو تکمیل و اجرای طرح جامع/ روند مثبت پیشرفت پروژه های زیرساختی بندر چابهار ایجاد مناطق آزاد به منظور حمایت و پشتیبانی از فعالیت های بنادر است/ ضرورت ایجاد مسیرهای ریلی به منظور دسترسی هرچه بهتر به بندر چابهار توسعه بندر چابهار، پیشانی توسعه سواحل مکران/اتصال بندر چابهار به خطوط ریلی در طرح جامع لحاظ شده است اولویت ایجاد مزیت و جاذبه اقتصادی با رویکرد زنجیره حمل و نقل در بندر چابهار / پروژه های زیربنایی در بندر شهید بهشتی به سرعت تکمیل شود/ تعمیرات اساسی و استانداردسازی انبارها به سرعت و قدرت آغاز عملیات اجرایی بلندترین برج کنترل ترافیک دریایی بنادر در بندر چابهار/ بهره بر داری از ایستگاه جزر و مد سنجی و هواشناسی بندر شهید بهشتی/ استقرار تجهیزات ناوبری و الکترونیکی در برج کنترل ترافیک دریایی بندر چابهار ضرورت تعامل بیشتر هند برای عبور از چالش های همکاری در بندر چابهار ارسال سومین محموله ترانزیتی کشور افغانستان/ محصولات استان کرمان از طریق بندر چابهار صادر شد بندر چابهار؛ قابلیت پذیرش کشتی های سایز بزرگ را دارد/ بندر چابهار با برخورداری از تجهیزات مدرن و پیشرفته، پاسخگوی خطوط لاینری است‌ اشتغال 1050 نفر در شرکت های سرمایه گذاری و عمرانی بندر چابهار هیچ نیرویی در حوزه بهداشت و درمان بندر چابهار جذب نشده است
نماینده مردم زاهدان در مجلس دهم عنوان کرد؛پنجره جدیدی رو به چابهار باز شده است
تاسیس دالان حمل‌ونقل ظرفیت بندر را بالا می‌برد.

نماینده مردم زاهدان، در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی به جمله ریاست جمهوری مبنی بر این که چابهار دروازه ملل دنیاست، اشاره و تاکید کرد: این منطقه جزو پنج نقطه استراتژیک جهان به شمار می‌رود و به طور حتم تاسیس  دالان حمل و نقل و گذر بین المللی در راستای افزایش ظرفیت بندر چابهار است.

علیم یارمحمدی در گفت‌و‌گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، در ارتباط با ابلاغ "قانون موافقتنامه تاسیس دالان حمل و نقل و گذر بین المللی بین دولت های جمهوری اسلامی ایران، جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری هند (موافقتنامه چابهار) " بیان کرد: قطعاً موقعیت ژئوپولیتیکی چابهار به گونه ای است که کشورهای منطقه نگاه ویژه ای به آن دارند بنابراین ناگزیر به بهبود وضعیت صادرات، واردات و تولید در این منطقه هستیم.

وی ادامه داد: اقداماتی از یک ماه و نیم قبل توسط دولت و رئیس جمهوری صورت گرفته تا ظرفیت  بندر چابهار از ۲.۵ به ۸.۵ میلیون تن برای کالاهای صادراتی و وارداتی افزایش یابد تا بدین طریق پنجره جدیدی به روی بندر چابهار باز شود.

چابهار دروازه ملل دنیا

نماینده مردم زاهدان، در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ریاست محترم جمهوری چابهار را دروازه ملل دنیا معرفی کردند، گفت: بنابراین چنین اقداماتی در راستای افزایش ظرفیت بندر چابهار است. علاوه بر این چندی پیش نیز روسای جمهوری کشورهای ایران، هند و افغانستان موافقتنامه سه جانبه ای را به جهت افزایش تبادلات تجاری و افزایش ظرفیت محور شرقی ایران به امضا رساندند.

یارمحمدی با اشاره به اینکه هندی‌ها راغب به سرمایه‌گذاری در بندر چابهار هستند، عنوان کرد: به طور حتم یکی از عوامل توسعه ای در منطقه جذب سرمایه گذار خارجی است که می تواند گام محکمی در راستای توسعه زیرساخت‌ها در این منطقه باشد.

وی با اشاره به اینکه موافقتنامه تأسیس دالان حمل و نقل و گذر بین المللی چابهار در راستای افزایش ظرفیت بندر چابهار و در جهت تامین منافع سایر کشورها است، بیان کرد: قطعاً چنین اقداماتی می‌تواند به جذب سرمایه گذاران خارجی در منطقه کمک کند.

 

توسعه بنادری همچون چابهار جایگزین مناسب درآمدهای نفتی

نماینده مردم زاهدان، در دهمین دوره مجلس با بیان این‌که اگر قصد داریم با افزایش ظرفیت بنادری همچون چابهار جایگزین مناسبی برای درآمدهای نفتی ایجاد کنیم، یادآور شد: به طور حتم استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در کشور که یکی از آن‌ها افزایش ظرفیت بندری همچون چابهار است می‌توان اقتصاد کشور را از بن‌بست خارج کرد.

یارمحمدی با ابراز تاسف نسبت به این‌که مقوله زیرساخت‌ها در چابهار مغفول مانده، اظهار کرد: متاسفانه از ایجاد زیرساخت‌های لازم و کافی در چابهار مغفول مانده‌ایم و دولت اعلام می‌کند که بنیه کافی برای تامین اعتبار در این رابطه ندارد. هرچند اعتبارات مناسبی در سفر اخیر دولت به این منطقه پیش بینی شده که باید مدنظر قرار گیرد اما راه‌حل اساسی برا حل مشکلات منطقه جذب سرمایه‌ گذار خارجی است.وی ادامه داد: علاوه بر سازمان منطقه آزاد چابهار، وزارت راه و شهرسازی باید به بهبود وضعیت منطقه‌ ازاد چابهار توجه داشته باشند، هرچند برخی اقدامات از جمله تملک اراضی و جانمایی‌ها صورت گرفته است.

 

آخرین وضعیت راه‌آهن چابهار

نماینده مردم زاهدان، به آخرین وضعیت راه‌آهن چابهار اشاره و اظهار کرد: راه‌آهن چابهار در چهار قطعه ایرانشهر - چابهار، زاهدان – خاش و دو قطعه بین خاش و ایرانشهر مدنظر قرار گرفته و در مجموع با پیشرفت فیزیکی 27.5 درصدی روبه‌رو بوده است. باید هرچه سریع‌تر طرح توسعه‌ای راه‌آهن چابهار تا زاهدان در دستور کار قرار گیرد، چرا که یکی از زیرساخت‌های اصلی در این منطقه به‌شمار می‌آید.

روز دوشنبه رئیس جمهوری  «قانون موافقتنامه تاسیس دالان حمل و نقل و گذر بین المللی بین دولت های جمهوری اسلامی ایران، جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری هند (موافقتنامه چابهار)» جهت اجرا به وزارت راه و شهرسازی ابلاغ شد.

۶ دی ۱۳۹۶ ۱۲:۳۱
مرکز روابط عمومی |
کد خبر : ۴۰,۸۰۵

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید