ارتقای ارتباطات دریایی کشور در گرو تکمیل و اجرای طرح جامع/ روند مثبت پیشرفت پروژه های زیرساختی بندر چابهار ایجاد مناطق آزاد به منظور حمایت و پشتیبانی از فعالیت های بنادر است/ ضرورت ایجاد مسیرهای ریلی به منظور دسترسی هرچه بهتر به بندر چابهار توسعه بندر چابهار، پیشانی توسعه سواحل مکران/اتصال بندر چابهار به خطوط ریلی در طرح جامع لحاظ شده است اولویت ایجاد مزیت و جاذبه اقتصادی با رویکرد زنجیره حمل و نقل در بندر چابهار / پروژه های زیربنایی در بندر شهید بهشتی به سرعت تکمیل شود/ تعمیرات اساسی و استانداردسازی انبارها به سرعت و قدرت آغاز عملیات اجرایی بلندترین برج کنترل ترافیک دریایی بنادر در بندر چابهار/ بهره بر داری از ایستگاه جزر و مد سنجی و هواشناسی بندر شهید بهشتی/ استقرار تجهیزات ناوبری و الکترونیکی در برج کنترل ترافیک دریایی بندر چابهار ضرورت تعامل بیشتر هند برای عبور از چالش های همکاری در بندر چابهار ارسال سومین محموله ترانزیتی کشور افغانستان/ محصولات استان کرمان از طریق بندر چابهار صادر شد بندر چابهار؛ قابلیت پذیرش کشتی های سایز بزرگ را دارد/ بندر چابهار با برخورداری از تجهیزات مدرن و پیشرفته، پاسخگوی خطوط لاینری است‌ اشتغال 1050 نفر در شرکت های سرمایه گذاری و عمرانی بندر چابهار هیچ نیرویی در حوزه بهداشت و درمان بندر چابهار جذب نشده است
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان عنوان کرد:
گسترش مناسبات تجاری ایران، هند و افغانستان در حمل و نقل دریایی
مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان گفت: مناسبات تجاری ایران، هند و افغانستان در راستای منافع ملی و بر مبنای همکاری های اقتصادی مشترک است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، بهروز آقایی با اشاره به خروج آمریکا از برجام و تاثیر آن بر مناسبات ایران، هند و افغانستان افزود: فصل جدیدی از گسترش مناسبات تجاری بین ایران، هند و افغانستان در خصوص حمل و نقل دریایی آغاز شده است.
وی ادامه داد: مناسبات تجاری ایران، هند و افغانستان در راستای منافع ملی و بر مبنای همکاری های اقتصادی مشترک در مسیر توسعه تجارت و استفاده از قابلیت های تجاری و بازرگانی منطقه است.
آقایی با اشاره به عقد قرارداد اجاره و راهبری بخشی از طرح توسعه بندر شهید بهشتی با شرکت هندی، تصریح کرد: خروج یک جانبه آمریکا از توافق برجام ، تاثیری بر روابط تجاری و اقتصادی ایران با سایر کشورها  و از جمله هند نخواهد داشت.
 
وی گفت: همکاری مشترک شرکت های اپراتوری بندری ایران و هند کمک قابل توجهی به جذب کالا و ایجاد پیوند تجاری عمیق بین کشورها خواهد کرد.
 
مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان با تاکید بر شکل گیری مناسبات تجاری در چارچوب موافقتنامه سه جانبه ایران، هند و افغانستان موسوم به موافقتنامه چابهار اظهار داشت: ما به دنبال ارتباطی پایدار و همه جانبه با هندوستان و افغانستان هستیم، توافقی که به هیچ وجه تحت تاثیر تحولات مقطعی و رفتارهای یک جانبه سایر کشورها قرار نخواهد گرفت.
 
شایان ذکراست اقلام صادراتی کشور افغانستان میوه جات (خشک و تازه)، گیاهان دارویی، قالی و گلیم، پوست، پشم و موی حیوانات و سایر اشیاء است. در سال 1396 ایران به عنوان دومین شریک تجاری افغانستان قرار گرفت. واردات افغانستان از ایران بیش از 319 میلیون دلار بوده که طی همین سال افغانستان بیشترین صادرات را به کشور هند داشته است. افغانستان در سال 1396 بیشترین ارزش صادرات را به کشور هندوستان به ارزش تقریبی 131 میلیون دلار داشته است. ایران نیز در این مراودات تجاری مقام سوم را کسب کرده  که ارزش کالای صادراتی به آن بیش از 12 میلیون دلار در سال 1396 بوده است.
۵ خرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۳۹
کد خبر : ۴۲,۵۲۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید