هیچ دستگاهی از بندر چابهار خارج نمی شود/ عزم جزم دروازه ملل برای ارائه خدمات مطلوب به صاحبان کالا سومین کشتی ترانزیتی افغانستان از طریق بندر چابهار عازم هند شد / بندر شهید بهشتی چابهار؛ زمینه ساز تقویت ظرفیت های توافق نامه سه جانبه ایران، هند و افغانستان ایجاد ظرفیت ۸۰ میلیارد دلاری ترانزیت با راه‌اندازی راه‌آهن چابهار-زاهدان/راه آهن چابهار – زاهدان؛ شاهراه اقتصادی کشورهای منطقه خواهد بود بخش معدنی پتانسیل استفاده نشده استان است/بندر چابهار می تواند هاب توزیع مواد معدنی لحاظ شود و به زودی سومین قطب تجاری کشور در منطقه جنوب و سکوی پرتاب و تحول عظیم استان سیستان و بلوچستان خواهد شد پیشنهادات بندر چابهار در نشست تخصصی با سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت/افزایش نرم تخلیه و بارگیری به ۴ و نیم تا ۵ میلیون تن تا پایان سال ۹۹ برگزاری اولین مانور امداد و نجات و اطفاء حریق مایعات قابل اشتعال در حین سوختگیری تجهیزات بندری طرح توسعه بندر چابهار فراتر از برنامه زمان ‌بندی در حال اجراست برگزاری تمرین (Drill) مقابله با آلودگی نفتی با محوریت استفاده از مواد دیسپرسنت در بندر چابهار توسعه زیرساخت های مخابراتی و ارتباطات دریایی نوار ساحلی جنوب شرق کشور در قالب پروژه های مخابرات دریایی سواحل مکران نصب آینه های محدب سقفی در ورودی و خروجی درب های بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری چابهار
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان عنوان کرد:
گسترش مناسبات تجاری ایران، هند و افغانستان در حمل و نقل دریایی
مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان گفت: مناسبات تجاری ایران، هند و افغانستان در راستای منافع ملی و بر مبنای همکاری های اقتصادی مشترک است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، بهروز آقایی با اشاره به خروج آمریکا از برجام و تاثیر آن بر مناسبات ایران، هند و افغانستان افزود: فصل جدیدی از گسترش مناسبات تجاری بین ایران، هند و افغانستان در خصوص حمل و نقل دریایی آغاز شده است.
وی ادامه داد: مناسبات تجاری ایران، هند و افغانستان در راستای منافع ملی و بر مبنای همکاری های اقتصادی مشترک در مسیر توسعه تجارت و استفاده از قابلیت های تجاری و بازرگانی منطقه است.
آقایی با اشاره به عقد قرارداد اجاره و راهبری بخشی از طرح توسعه بندر شهید بهشتی با شرکت هندی، تصریح کرد: خروج یک جانبه آمریکا از توافق برجام ، تاثیری بر روابط تجاری و اقتصادی ایران با سایر کشورها  و از جمله هند نخواهد داشت.
 
وی گفت: همکاری مشترک شرکت های اپراتوری بندری ایران و هند کمک قابل توجهی به جذب کالا و ایجاد پیوند تجاری عمیق بین کشورها خواهد کرد.
 
مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان با تاکید بر شکل گیری مناسبات تجاری در چارچوب موافقتنامه سه جانبه ایران، هند و افغانستان موسوم به موافقتنامه چابهار اظهار داشت: ما به دنبال ارتباطی پایدار و همه جانبه با هندوستان و افغانستان هستیم، توافقی که به هیچ وجه تحت تاثیر تحولات مقطعی و رفتارهای یک جانبه سایر کشورها قرار نخواهد گرفت.
 
شایان ذکراست اقلام صادراتی کشور افغانستان میوه جات (خشک و تازه)، گیاهان دارویی، قالی و گلیم، پوست، پشم و موی حیوانات و سایر اشیاء است. در سال 1396 ایران به عنوان دومین شریک تجاری افغانستان قرار گرفت. واردات افغانستان از ایران بیش از 319 میلیون دلار بوده که طی همین سال افغانستان بیشترین صادرات را به کشور هند داشته است. افغانستان در سال 1396 بیشترین ارزش صادرات را به کشور هندوستان به ارزش تقریبی 131 میلیون دلار داشته است. ایران نیز در این مراودات تجاری مقام سوم را کسب کرده  که ارزش کالای صادراتی به آن بیش از 12 میلیون دلار در سال 1396 بوده است.
۵ خرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۳۹
کد خبر : ۴۲,۵۲۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید