ارتقای ارتباطات دریایی کشور در گرو تکمیل و اجرای طرح جامع/ روند مثبت پیشرفت پروژه های زیرساختی بندر چابهار ایجاد مناطق آزاد به منظور حمایت و پشتیبانی از فعالیت های بنادر است/ ضرورت ایجاد مسیرهای ریلی به منظور دسترسی هرچه بهتر به بندر چابهار توسعه بندر چابهار، پیشانی توسعه سواحل مکران/اتصال بندر چابهار به خطوط ریلی در طرح جامع لحاظ شده است اولویت ایجاد مزیت و جاذبه اقتصادی با رویکرد زنجیره حمل و نقل در بندر چابهار / پروژه های زیربنایی در بندر شهید بهشتی به سرعت تکمیل شود/ تعمیرات اساسی و استانداردسازی انبارها به سرعت و قدرت آغاز عملیات اجرایی بلندترین برج کنترل ترافیک دریایی بنادر در بندر چابهار/ بهره بر داری از ایستگاه جزر و مد سنجی و هواشناسی بندر شهید بهشتی/ استقرار تجهیزات ناوبری و الکترونیکی در برج کنترل ترافیک دریایی بندر چابهار ضرورت تعامل بیشتر هند برای عبور از چالش های همکاری در بندر چابهار ارسال سومین محموله ترانزیتی کشور افغانستان/ محصولات استان کرمان از طریق بندر چابهار صادر شد بندر چابهار؛ قابلیت پذیرش کشتی های سایز بزرگ را دارد/ بندر چابهار با برخورداری از تجهیزات مدرن و پیشرفته، پاسخگوی خطوط لاینری است‌ اشتغال 1050 نفر در شرکت های سرمایه گذاری و عمرانی بندر چابهار هیچ نیرویی در حوزه بهداشت و درمان بندر چابهار جذب نشده است
توسعه گردشگری دریایی، شعارِ سازمان بنادر در نوروز 97
مروری به حرفهای دو سال قبل رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نشان میدهد که دولت بنا را بر آن گذاشته بود که سال 1396، سال توسعه گردشگری باشد و همانطور که زهرا احمدیپور گفته بود، سالی که رفت، سالِ رونق این اقتصاد نامریی باشد. نتیجه اما آنچنان که باید رضایتبخش نبود. گردشگران نوروزی به استانهای دریایی کشور هجوم بردند اما تعداد اندکی از آنها، مجاب شدند بلیت کشتی بخرند و راهی سفری دریایی شوند. حال اما در آستانه نوروز 1397، سازمان بنادر و دریانوردی، مامور به اجرای آن وعده شده و از آنجا که این سازمان، بازوی حاکمیت در دو حوزه مهم بندر و دریاست، به نظر میرسد باید آماده جهشی قابل توجه در تعداد سفرهای دریایی و گردشگران دریایی نوروز 1397 بود. هفت استان دریایی ایران برای رسیدن مهمانان نوروزی خود را آماده میکنند؛ از افزایش شناورهای تفریحی و خدماتی گرفته تا لایروبی از مسیرهای تردد کشتیها و همچنین بازگشایی مراکز تفریحی دریایی.

 

استانهای شمالی و توسعه زیرساختهای گردشگری دریایی

در استان مازندران قرار است توریسم دریایی مورد توجه بیشتر قرار بگیرد. در کنار فعالیت هایی که سازمان بنادر و دریانوردی سه استان گلستان، مازندران و گیلان برای رشد بیشتر مراجعان و افزایش کیفی سطح خدمات به گردشگران دریایی انجام شده، سازمان میراث فرهنگی استانها هم اندک اندک میخواهند دست خود را به نشانه همکاری با این سازمان بیرون آورند. افتتاح 15 مرکز توریسم دریایی در سواحل استان مازندران، وعدهای است که مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران داده و گفته: «ایجاد مرکز تفریحی دریایی در ۱۵ نقطه از ساحل دریای مازندران به منظور توسعه توریسم دریایی تعیین شده است که این مراکز در تابستان 1397 برای ارائه خدمات به گردشگران آماده خواهند بود.»

به گفته دلاور بزرگنیا، در راستای اهداف تعیینشده در اقتصاد مقاومتی، به منظور توسعه بخشهای مختلف مرتبط با دریا از جمله توریسم وظایفی برای سازمان بنادر و دریانوردی و سازمان آب منطقهای تعریف شده است که هم اکنون شاهد شکلگیری این همکاریها هستیم. او خاطرنشان ساخت: بر اساس این وظایف، سازمانهای مربوطه نسبت به همکاری با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به منظور توسعه توریسم دریایی موظف شدهاند. به گفته او، در این مراکز توریسم دریایی، مجموعه کاملی از انواع تفریحات دریایی و ساحلی در حد استاندارد به گردشگران ارائه خواهد شد. بزرگنیا با بیان اینکه پیشبینی میشود در هر یک از این مراکز تفریحی، حدود ۲۰۰ نفر بهطور مستقیم مشغول به کار شوند، تاکید کرد: بنابراین با راهاندازی ۱۵ مرکز توریسم دریایی شاهد اشتغال حداقل سه هزار نفر در بخش گردشگری دریایی مازندران خواهیم بود. این مقام مسئول در استان مازندران بیان داشت: قرار است این مراکز تفریحی در تابستان 1397 برای استفاده گردشگران آماده شود.

مجلس یاریرسان دولت میشود

مجلس هم در خلال تصویب بخشهای مختلف بودجه کشور، نیمنگاهی به اهمیت اقتصاد گردشگری دریایی داشت. در سال 1396، چند نطق مهم مجلسیان پیرامون اهمیت این موضوع و فوریت آن برای رونقبخشیدن به بنادر غیرفعال کشور بود. از جمله این نطقها میتوان به نطق مهم علیاصغر یوسفنژاد اشاره کرد که گفته بود: برخی از بنادر کشور و بهخصوص بنادر شمالی در زمینه گردشگری دریایی میتوانند جزء بهترین ارایهدهندگان خدمات باشند. طی سال، شهرهای شمالی پذیرای گردشگران زیادی هستند. بدین جهت با تشویق آنها به استفاده از خدمات دریایی، گردشگری دریایی رونق میگیرد. سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس تصریح کرد: سازمان بنادر و دریانوردی از وجوه اداره شده خود، تسهیلات مناسبی را برای خرید و نوسازی شناورهای مسافربری میدهد، اما این امر زمانی میتواند اثرگذار باشد که تعداد گردشگران دریایی روند افزایشی داشته باشد. وقتی قایقرانی در طول سال با کمترین میزان جابهجایی مسافر روبهرو است، برای دریافت تسهیلات و نوسازی شناورهای خود انگیزه پیدا نمیکند. نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس یادآور شد: سالهای سال برخی از بنادر کشور غیرفعال بود و امکان استفاده از پتانسیل آن فراهم نمیشد، اما اکنون میبینیم اکثر بنادر غیرفعال، فعال شدهاند و حتی برخی از آنها در فعالیتهایشان با رونق نیز روبهرو شدهاند. از این رو برای آنکه بتوان شاهد توسعه و رونق تمام بنادر باشیم، باید به سمت جذب سرمایهگذار داخلی و خارجی حرکت کنیم.

خلیج فارس رکورددار گردشگری دریایی

تحرک بهوجود آمده اما فقط محدود به استانهای شمالی کشور نیست. گردشگری دریایی در جنوب، خواستگاه دیرینهای دارد، به طوری که بندر شهید رجایی در استان هرمزگان، با جابهجایی چند میلیون گردشگر در طول سال، رکوددار بنادر ایران در این حوزه است. از آن سو، آمار سفرهای دریاییِ نوروز 1396 در استان خوزستان نشان میدهد که نزدیک به 214 هزار گردشگر دریایی فقط در 13 روز نخست سال در رودخانههای کارون و اروند، سفر دریایی انجام دادهاند. این رقم قابل توجه اما در سال پیش رو قرار است با جهشی چشمگیر همراه باشد؛ چرا که طرح استقبال از نوروز، بسیار زودتر از دیگر استانها، در دو استان بوشهر و خوزستان آغاز شده و در گام اول، نجات مغروقهها، لایروبی، ساخت اسکلههای کوچک و بزرگ گردشگری و مانورهای آمادگی در برابر حوادث غیرمترقبه و... را در دستور کار خود قرار دادهاند. در استان سیستان و بلوچستان نیز، شهر ساحلی چابهار با آب و هوای خوبی که دارد، نوروز هر سال را پر از مسافر و گردشگر پشت سر میگذارد، اما نوروز 1397، احتمالا برای آنها پر از تجربههای متفاوت در حوزه گردشگری دریایی باشد؛ خصوصا آنکه افتتاح فاز نخست بندر شهید بهشتی، موجی از امکانات گردشگری و ظرفیتهای سرمایهگذاری را روانه این استان کرده است.

 

۵ خرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۳۸
کد خبر : ۴۲,۵۲۵

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید