بندر چابهار؛ پیشتاز در زیرساخت های عمرانی/پیشرفت 86 درصدی عملیات استحصال از دریا فاز 2 طرح توسعه بندر شهید بهشتی/ گام بلند بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در توسعه زیرساخت ها حمل یکسره محموله های گندم ترانزیتی کشور هند به افغانستان/نخستین محموله گندم اهدایی هند از طریق چابهار به افغانستان رسید/ ترانزیت 5 هزار تن گندم از دروازه ملل به افغانستان طی 12 روز صادرات اولین محموله ۴۵ هزار تنی مواد معدنی در سال ۹۹ / طوفان کرونا در جهان؛ تخلیه و بارگیری همزمان ۶ کشتی در بندر چابهار تسریع در تأمین تجهیزات استراتژیک بنادر کشور با اولویت بندر چابهار/بندر شهید بهشتی چابهار یکی از 8 پروژه مهم در راستای جهش تولید/ مکان نمایی و نصب رادار هواشناسی در بندر چابهار/ آغاز عملیات اجرایی کریدور لجستیک بندر چابهار اولویت فنی و مهندسی در سال 99 برنامه ریزی برای ارتقای خدمات هواشناسی دریایی در استانهای ساحلی/ بکارگیری روش های نوین و مکانیزه برای تبادل اطلاعات هواشناسی دریایی/ اپلیکیشن های کاربردی مرتبط با هواشناسی دریایی، عملیاتی می شود تکمیل فاز اول لایروبی نگهداری حوضچه و کانال بندر شهید کلانتری چابهار/ برداشت بیش از ۴۰ هزار متر مکعب مواد رسوب شده و دسترسی به عمق مطلوب/ آغاز عملیات لایروبی فاز ۲ و ۳ حوضچه و کانال بندر شهید کلانتری طرح جامع بنادر کشور؛ در مرحله نهایی/ لزوم تحرک جدی برای جبران فوری وقفه پروژه های بنادر کشور به دلیل شیوع کرونا/ تشریح وظیفه ملی سازمان بنادر در حوزه ساخت و سازهای ساحلی/ جمع بندی در مورد ۷۰ میلیون دلار از طرح تحول صنایع دریایی مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان روز جهانی کار و کارگر را تبریک گفت پهلوگیری و تخلیه همزمان 3 کشتی کالای اساسی در بندر چابهار ارتقاء آموزش و مهارت های تخصصی در حوزه منابع انسانی/برگزاری ۱۶ هزار نفرساعت دوره آموزشی در سال ۹۸/ آغاز دوره های آموزش مجازی مبتنی بر هوشمندسازی در سال 99
مدیرکل توافقنامه‌ها و توسعه بازار سازمان بنادر و دریانوردی عنوان کرد:
تخفیف 80 درصد در بخش حقوق و عوارض بندری چابهار /  رشد چشمگیر ترانزیت از بندر چابهار
مدیرکل توافقنامه‌ها و توسعه بازار سازمان بنادر و دریانوردی گفت: تا سقف 80 درصد در بخش حقوق و عوارض بندری و هزینه های مترتب بر کشتی های لاینر در بندر چابهار تخفیف داده می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، محمد علی اصل سعیدی‌پور در برنامه‌ گفتگوی شبکه خبر در خصوص ارایه تخفیف های بندری با هدف توسعه سواحل مکران با مشارکت هند، افزود: استراتژی سازمان بنادر و دریانوردی این است که به غیر از ارسال محموله های ترانزیتی به افغانستان، ازبکستان و سایر کشورهای این مسیر، استان های شرقی کشور را هم در رساندن کالا از طریق زمینی و دریایی با کمترین هزینه حمایت کند.

وی تصریح کرد: با هدف تشویق سرمایه گذاران پیشنهاد شده است که با توجه به نوع سرمایه گذاری تا 90 درصد اجاره بهاء به حداقل برسد و همچنین تا سقف 80 درصد در بخش حقوق و عوارض بندری و هزینه های مترتب بر کشتی های لاینر در بندر چابهار تخفیف داده شود.

مدیرکل توافقنامه‌ها و توسعه بازار سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: توسعه‌ باید به سمت دریا هدایت شود و یکی از پتانسیل های موجود در کشور بندر چابهار است. در راستای توسعه فعالیت های بندری اخیرا موفق به جذب سرمایه گذاران کشور هند شده ایم. قرارداد همکاری با هند در در چند فاز انجام خواهد شد. سرمایه گذاری در این قرارداد توسط سازمان بنادر است و تجهیزات این پروژه از سوی کشور هند تامین خواهد شد.

وی در خصوص اعمال تخفیف های در  بندر چابهار افزود: تخفیف در هزینه THC کالاهای کانتینری تا سقف 90 درصد و یدک کشی و لایروبی تا سقف 60 درصد تخفیف از مهم ترین مشوق های سازمان بنادر جهت رونق تجارت در بندر اقیانوسی چابهار است.

بیش از 5 برابر 6 سال گذشته ترانزیت از بندر چابهار صورت گرفته است

بهروز آقایی؛  مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان هم در این برنامه گفت: هند قرارداد 10 ساله اپراتوری به ارزش 85 میلیون دلار برای خرید تجهیزات با ایران دارد. شرکت هندی مکلف شده است تا پایان سال جاری تجهیزات بندری و تجهیزات تخلیه وبارگیری کالا را تامین کند.

وی ادامه داد: در 5 ماه گذشته، بیش از 5 برابر 6 سال گذشته ترانزیت از بندر چابهار انجام دادیم که به ازای هر کانتینر حدود 2 هزار دلار برای کشور به لحاظ دریایی، جاده ای و بندری منفعت داشته است.از سال گذشته تا کنون بیش از 35 درصد کالا از بندر مبدا به صورت مستقیم وارد شدند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان، تصریح کرد: پیش‌بینی می‌کنیم، امسال بیش از 1.4 از کل ترانزیت کشور به افغانستان را از طریق بندر چابهار انجام دهیم. در 5 ماه گذشته،میزان ترانزیت از بندر چابهار رشد چشمگیری داشته است.

/باشگاه خبرنگاران

۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۳۹
کد خبر : ۴۲,۶۸۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید