مانور دریایی مقابله با مواد خطرناک و سمی در بندر چابهار برگزار شد وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: رکورد کم سابقه جابجایی بار در بندر شهیدبهشتی چابهار در سال ۹۷/ انتقال کالاهای اساسی سهم استان های شرقی کشور از طریق بندر چابهار/ انجام شش سال فعالیت شبانه روزی برای احداث بندر چابهار دریافت قسط اول ۳۰۰ میلیارد تومانی برای خط آهن چابهار- زاهدان تا چند روز آینده/ خط آهن چابهار- زاهدان تا سال ۱۴۰۰ افتتاح می شود نقش کلیدی بندر چابهار در تامین کالاهای اساسی استان های شرقی/جایگاه ویژه بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در رونق سواحل مکران/تبدیل سواحل مکران به قطب جهانی در گرو توجه به حمل نقل دریایی و ترافیک بار تبادل کالایی بندر چابهار با 10 کشور در 11 ماه گذشته/عدم محدودیت سرمایه گذاری و فعالیت کشورهای مختلف در بندر چابهار ضرورت احیا و توسعه صنعت لنج سازی در سیستان و بلوچستان/لزوم راه اندازی مسافرت های دریایی بین بندر چابهار با بنادر داخلی و خارجی/ جاده های پرترافیک استان در اولویت 2 بانده شدن پیام تبریک مدیرکل بنادر و‌ دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز دانشجو افتتاح 2.5 کیلومتر جاده دسترسی بندر شهید بهشتی با حضور وزیر راه بندر چابهار؛ در ردیف بنادر تراز برتر/راه اندازی خط مسافری دریایی چابهار – مسقط از پایان آذر ماه/ وجود مدرن ترین ترمینال مسافری دریایی کشور در بندر چابهار کسب رتبه برتر توسط بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در اجلاس استانی نماز
علاقه مندی هند، پاکستان و چین برای حضور در چابهار / بنادر شهید بهشتی و کلانتری چابهار ظرفیت بالای دارند / سرمایه گذاری واحدهای تولیدی در بنادر چابهار سود بالای دارد
دبیر شورای عالی مناطق آزاد گفت: مصوبه شورای عالی مناطق آزاد برای الحاق بنادر شهید بهشتی و کلانتری به هیات دولت ارسال شده است و در آینده ای نزدیک به دستگاه های ذیربط ابلاغ خواهد شد. این مصوبه پس از ابلاغ از سوی معاون اول رئیس جمهور، بلافاصله قابلیت اجرا خواهد یافت.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، مرتضی بانک درباره الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به منطقه آزاد چابهار گفت: تا پیش از تصویب این مصوبه در شورای عالی مناطق آزاد، منطقه آزاد چابهار به یک محیط بسته محدود می شد و اگرچه در کنار بندر و دریا قرار داشت اما ارتباطی با دو بندر شهید بهشتی و شهید کلانتری نداشت.

 وی ادامه داد: این موضوع سبب شده بود تا فعالان اقتصادی در منطقه آزاد چابهار اگرچه مشمول معافیت های مالیاتی مناسبی می شدند، اما به دلیل عدم دسترسی به محیط بندری و امکان واردات و صادرات کالا، از منطقه آزاد به اندازه دیگر مناطق آزاد استقبال نکنند.

الحاق بنادر شهید بهشتی و کلانتری به منطقه آزاد با سرعت قابلیت اجرا دارد

مشاور رئیس جمهور افزود: با هماهنگی وزارت راه و شهرسازی و با توجه به ظرفیت فروانی که دو بندر یاد شده پس از الحاق به منطقه آزاد برای آنها ایجاد می شد، از ایده الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به منطقه آزاد چابهار در شورای عالی مناطق آزاد استقبال شد. پس از بررسی و تأیید درخواست وزارت راه و شهرسازی برای الحاق این بنادر به منطقه آزاد چابهار در کارگروه مربوطه، در شورای عالی تصویب رسید.

 وی یادآور شد: مصوبه شورای عالی مناطق آزاد به هیات دولت ارسال شده است و در آینده نزدیک به دستگاه های ذیربط ابلاغ خواهد شد. این مصوبه پس از ابلاغ از سوی معاون اول رئیس جمهور، بلافاصله قابلیت اجرا خواهد یافت.

رعایت ضوابط و مقررات دریانوردی در بنادر آزاد چابهار

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تصریح کرد: یکی از ویژگی های مصوبه اخیر الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به منطقه آزاد چابهار این است که مدیریت دو بندر همچنان در اختیار سازمان بنادر و دریانوردی و وزارت راه و شهرسازی باقی می ماند. ولی از قوانین و مقررات مناطق آزاد استفاده می کند. چون ضوابط و مقررات دریانوردی نیز باید لحاظ شود. ضمن اینکه مردم و ساکنان منطقه هم از منافع آن بهره مند می شوند.

مزایای معافیت مالیاتی و معافیت عوارض گمرکی برای سرمایه گذاران

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر کالاهایی که از مناطق مختلف به بندر شهید بهشتی منتقل می شوند از مزایای معافیت مالیاتی و معافیت عوارض گمرکی استفاده خواهند کرد. ولی اگر قرار باشد به سرزمین مادر منتقل شود، قوانین ترخیص و مالیات و گمرک بر آن اعمال می شود اما اگر قرار باشد در خودِ بندر پردازش شده ارزش افزوده یابد و مجددا صادر شود، نیازی به انجام تشریفات گمرکی و مالیاتی ندارد. درنتیجه به سود سرمایه گذاران خواهد بود تا صنایع تولیدی و فعالیت های ایجاد کننده ارزش افزوده را در منطقه آزاد چابهار تأسیس کنند.

کاهش نگرانی های صاحبان کالا

دبیر شورای عالی مناطق آزاد با اشاره به علاقه مندی هند، پاکستان و چین برای حضور در چابهار پس از الحاق این بندر به منطقه آزاد، گفت: کالاهایی که از بندر شهید بهشتی به عنوان ترانزیت وارد کشور شده و سپس به همسایگان ما صادر می شد، تا قبل از مصوبه اخیر شورای عالی مناطق آزاد لازم بود تا کلیه مراحل ترخیص از گمرک را طی کنند که این موضوع نگرانی زیادی را در خصوص کاهش سرمایه گذاری صاحبان بار برای ترانزیت کالا از بند شهید بهشتی ایجاد کرده بود.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر و پس از ابلاغ این مصوبه به دستگاه های ذیربط، کالاهای ترانزیتی وارد شده به بندر شهید بهشتی بدون نیاز به طی تشریفات گمرکی و پرداخت هزینه مضاعف و از دست دادن زمان برای ترانزیت کالا، مستقیما به کشور ثالث ارسال می شود که این اتفاق مورد استقبال کشورهای صادرکننده به افغانستان و آسیای میانه از طریق بندر شهید بهشتی خواهد بود.

/مهر

۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۳۶
کد خبر : ۴۲,۷۳۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید