پنج شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸

اخبار

افزایش توان عملیات مقابله با آلودگی نفتی و مدیریت بحران در بندر چابهار / زمان عملیات به 30 دقیقه رسید

افزایش توان عملیات مقابله با آلودگی نفتی و مدیریت بحران در بندر چابهار / زمان عملیات به 30 دقیقه رسید
معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی بندر چابهار گفت: با برگزاری مانورهای منظم و مستمر، ایجاد زیرساختهای مربوطه و حفظ و آماده بکاری تجهیزات، سرعت واکنش عملیات مقابله با آلودگی نفتی و مدیریت بحران در بندر چابهار به سطح مطلوبی ارتقاء یافته است.

ابراهیمی گفت: تیم مقابله با آلودگی نفتی بندر چابهار، با هدف ارزیابی توان عملیاتی، شناسایی نقاط قوت و ضعف و ایجاد هماهنگی و ارتقاء تیمی، در آخرین مانور خود که در نیمه تیر ماه سال جاری در حوضچه بندر شهید کلانتری چابهار برگزار گردید، سرعت کل عملیات بوم اندازی و راه اندازی اسکیمر را به 30 دقیقه کاهش داد.

وی در خصوص مراحل اجرای مانور گفت؛ بر اساس سناریو طراحی شده، پس از اعلام وقوع آلودگی فرضی ناشی از به گل زدن یک کشتی تجاری در حوضچه بندر شهید بهشتی چابهار توسط ایستگاه ( MRCC ) بندر، تیم مقابله با آلودگی سریعاً به محل حادثه اعزام و پس از ارزیابی آلودگی، جریان آب و جهت وزش باد، نسبت به بوم اندازی اقدام و در نهایت آلودگی دریایی را بطور کامل توسط بوم ساحلی مهار و اسکیمر چاهکی را راه اندازی نمود.

 معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان افزود؛ احداث سالن تخصصی و مکانیزه نگهداری تجهیزات مقابله با آلودگی، تمرینات دوره ای و منظم تیم مقابله با آلودگی، بازدید دوره­ای منظم، سرویس و رفع عیب دقیق تجهیزات مقابله با آلودگی از جمله عوامل موثر در ارتقاء توان عملیاتی در این بخش می باشد، به نحوی که زمان عملیات این تیم در طول دوره یک ساله از یک ساعت به نیم ساعت کاهش یافته است.

وی گفت برنامه ریزی، کنترل و نظارت، ارزشیابی با برگزاری مانورهای آمادگی بستر مطلوبی جهت تقویت آمادگی و هماهنگی در سوانح و بحران ها در راستای کاهش خسارات می باشد. 

 

۲۳ تیر ۱۳۹۷ ۱۷:۴۰
تعداد بازدید : ۷۱۴