ارتقای ارتباطات دریایی کشور در گرو تکمیل و اجرای طرح جامع/ روند مثبت پیشرفت پروژه های زیرساختی بندر چابهار ایجاد مناطق آزاد به منظور حمایت و پشتیبانی از فعالیت های بنادر است/ ضرورت ایجاد مسیرهای ریلی به منظور دسترسی هرچه بهتر به بندر چابهار توسعه بندر چابهار، پیشانی توسعه سواحل مکران/اتصال بندر چابهار به خطوط ریلی در طرح جامع لحاظ شده است اولویت ایجاد مزیت و جاذبه اقتصادی با رویکرد زنجیره حمل و نقل در بندر چابهار / پروژه های زیربنایی در بندر شهید بهشتی به سرعت تکمیل شود/ تعمیرات اساسی و استانداردسازی انبارها به سرعت و قدرت آغاز عملیات اجرایی بلندترین برج کنترل ترافیک دریایی بنادر در بندر چابهار/ بهره بر داری از ایستگاه جزر و مد سنجی و هواشناسی بندر شهید بهشتی/ استقرار تجهیزات ناوبری و الکترونیکی در برج کنترل ترافیک دریایی بندر چابهار ضرورت تعامل بیشتر هند برای عبور از چالش های همکاری در بندر چابهار ارسال سومین محموله ترانزیتی کشور افغانستان/ محصولات استان کرمان از طریق بندر چابهار صادر شد بندر چابهار؛ قابلیت پذیرش کشتی های سایز بزرگ را دارد/ بندر چابهار با برخورداری از تجهیزات مدرن و پیشرفته، پاسخگوی خطوط لاینری است‌ اشتغال 1050 نفر در شرکت های سرمایه گذاری و عمرانی بندر چابهار هیچ نیرویی در حوزه بهداشت و درمان بندر چابهار جذب نشده است
راستاد: جهش بندر شهید بهشتی چابهار در تخلیه و بارگیری کالا
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: بندر شهید بهشتی چابهار در تخلیه وبارگیری کالا در کشور رکورد زده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، محمد راستاد در حاشیه امضای 4 قرارداد سرمایه گذاری و تفاهم نامه برای توسعه بندر شهید بهشتی چابهار، افزود: طی سال های اخیر طرح های سرمایه گذاری توسعه بندر چابهار توسط بخش خصوصی در دستور کار سازمان بنادر و دریانوردی قرار گرفت که در این راستا امروز 4 قرارداد سرمایه گذاری برای توسعه پسکرانه این بندر امضا شد.

وی با بیان این که یک تفاهم نامه سرمایه گذاری احداث مینی پالایشگاه به ارزش 150 میلیون دلار امضا شد، خاطرنشان کرد: این تفاهم نامه استراتژیک به زودی به مرحله قرارداد می رسد. سرمایه گذاری در بندر چابهار با هدف تبدیل این بندر به یک بندر نسل سوم است که در آن صرفا عملیات تخلیه و بارگیری کالا نخواهیم بود.

راستاد ادامه داد: با تبدیل این بندر به بندر نسل سوم شاهد فعالیت های تولیدی ارزش افزوده، ایجاد زیرساخت های لجستیک، توزیع کالا در پسکرانه و... خواهیم بود. حرکت به سمت بندر نسل سوم رخداد بزرگی است که به طور قطع در بندر شهید بهشتی چابهار اتفاق می افتد.

وی با اشاره به نقش بندر چابهار در توسعه ترانزیت محور شرق، گفت: این بندر و زیرساخت های آن منجر به افزایش ترانزیت می شود؛ در این راستا همزمان با بهره برداری از فاز اول توسعه بندر چابهار محموله های ترانزیتی گندم هند به خوبی به افغانستان ترانزیت شد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان این که ترافیک تخلیه و بارگیری کالا در بندر چابهار به صورت جهشی افزایش داشته است، افزود: امسال فعالیت های بندر چابهار 27 درصد رشد داشته است. تخلیه و بارگیری کانتینر نیز 77 درصد افزایش یافته است. چنین رشدی در هیچکدام از بنادر کشور ثبت نشده است.

وی بیان کرد: تفاهم نامه تسهیلات دریافت مواد زائد نفتی با سوئدی ها امضا شد. در قالب این تفاهم نامه  یک بسته کامل سرمایه گذاری از سوی طرف سوئدی ارائه می شود. در این راستا فناوری روز اتحادیه اروپا برای جمع آوری آلودگی های نفتی وارد کشور می شود.

راستاد خاطرنشان کرد: سرمایه گذاری در بندر چابهار بر پایه برنامه ریزی هوشمند در زیرساخت های بندری بوده است و بر اساس آن شاهد افزایش سرمایه گذاری بخش خصوصی به مرور خواهیم بود.

وی درباره پیش بینی درآمدهای سازمان بنادر و دریانوردی در سال جاری، اظهار کرد: پیش بینی کرده ایم امسال 2600 میلیارد تومان درآمد داشته باشیم که این هدف گذاری در سال جاری محقق می شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی ارز حاصل از صادرات خدمات به خطوط کشتیرانی خارجی، باید معادل ارز ثانویه دریافت شود. ما بخش عمده ای از ارز دریافتی را به خدمات رسانی به خطوط داخلی اختصاص می دهیم.

۴ مرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۴۱
کد خبر : ۴۳,۱۴۵

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید