مانور دریایی مقابله با مواد خطرناک و سمی در بندر چابهار برگزار شد وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: رکورد کم سابقه جابجایی بار در بندر شهیدبهشتی چابهار در سال ۹۷/ انتقال کالاهای اساسی سهم استان های شرقی کشور از طریق بندر چابهار/ انجام شش سال فعالیت شبانه روزی برای احداث بندر چابهار دریافت قسط اول ۳۰۰ میلیارد تومانی برای خط آهن چابهار- زاهدان تا چند روز آینده/ خط آهن چابهار- زاهدان تا سال ۱۴۰۰ افتتاح می شود نقش کلیدی بندر چابهار در تامین کالاهای اساسی استان های شرقی/جایگاه ویژه بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در رونق سواحل مکران/تبدیل سواحل مکران به قطب جهانی در گرو توجه به حمل نقل دریایی و ترافیک بار تبادل کالایی بندر چابهار با 10 کشور در 11 ماه گذشته/عدم محدودیت سرمایه گذاری و فعالیت کشورهای مختلف در بندر چابهار ضرورت احیا و توسعه صنعت لنج سازی در سیستان و بلوچستان/لزوم راه اندازی مسافرت های دریایی بین بندر چابهار با بنادر داخلی و خارجی/ جاده های پرترافیک استان در اولویت 2 بانده شدن پیام تبریک مدیرکل بنادر و‌ دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز دانشجو افتتاح 2.5 کیلومتر جاده دسترسی بندر شهید بهشتی با حضور وزیر راه بندر چابهار؛ در ردیف بنادر تراز برتر/راه اندازی خط مسافری دریایی چابهار – مسقط از پایان آذر ماه/ وجود مدرن ترین ترمینال مسافری دریایی کشور در بندر چابهار کسب رتبه برتر توسط بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در اجلاس استانی نماز
انتظارات سازمان بنادر از دولت هند برای حضور در بندر شهید بهشتی چابهار/ هند به دنبال تسریع در سرمایه گذاری و حضور در بندر چابهار است
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ابراز امیداری کرد هر چه سریعتر مراسم رسمی واگذاری کوتاه مدت بخشی از فاز اول بندر شهید بهشتی چابهار به شرکت IPGL هند انجام شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، محمد راستاد در دیدار با سفیر هند با اشاره به سرمایه گذاری های که بخش خصوصی این کشور قرار است در بندر شهید بهشتی چابهار انجام دهد، افزود: ضمن استقبال از فعالیت موقت شرکت هندی در بندر شهید بهشتی از مقامات هندی می خواهیم که شرکت یاد شده را برای انتقال تجهیزات مورد نیاز قرارداد 10 ساله تشویق کنند تا با سرعت بیشتری فعالیت آنها ادامه پیدا کند،  چرا که این امر برای ایران اهمیت زیادی دارد.

راستاد در ادامه گفت: توقع داریم که شرکت IPGL هند مدیریت و انجام امور مربوط به خودش را بر اساس مفاد قرارداد موقت با فوریت پیش ببرد. نکته مهم دیگر تسریع در روند امور مالی و کانال اعتباری 150 میلیون دلار است، که باید در اسرع وقت انجام گیرد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی خاطرنشان کرد: تاریخ شروع و فعال شدن قرارداد اصلی منوط به دریافت 150 میلیون دلار بود که در الحاقیه جدید این شرط را حذف کردیم و قرار شد هر زمان که تجهیزات از طرف شرکت هندی به ایران رسید مابقی ترمینال را در  اختیار طرف هندی قرار دهیم. طبق قرارداد موقت مساحت ذکر شده برای انجام عملیات بندری 10 هکتار و در قرارداد اصلی حدود 70 هکتار تعیین شده است.

وی تاکید کرد: به محض اینکه تجهیزات خریداری شده توسط شرکت هندی به ترمینال برسد قرارداد اصلی می تواند وارد فاز عملیاتی شود. موارد عنوان شده در سفری که روزهای آینده به هند خواهیم داشت را با دولت این کشور در میان خواهیم گذاشت تا روند همکاری های دو کشور سرعت بیشتری بگیرد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اذعان داشت: انتظار داریم زمانیکه شرکت IPGL هند فعالیت خود را در بندر چابهار آغاز کند، مابقی مسایل و مشکلات با تعامل حل شود. نکته مهم آن است که شرکت IPGL هند بازاریابی خود را در هند و بمبئی داشته باشد تا امکان ترانزیت حجم بیشتر کالاها از هند به افغانستان و کشورهای آسیای میانه فرآهم شود.

 

نشست سه جانبه ایران، هند و افغانستان اول آبان در چابهار

 

سوراب کومار؛ سفیر جمهوری هندوستان در جمهوری اسلامی ایران هم در این دیدار گفت: در قرارداد با شرکت IPGL هند به تمام موارد اشاره کردید و دولت هند نیز به دنبال تسریع در سرمایه گذاری و حضور در بندر شهید بهشتی چابهار است.

وی با بیان اینکه 23 و 24 اکتبر( 1 و 2 آبان ماه) نشست سه گانه بین هند، ایران و افغانستان در چابهار برگزار می شود تا بتوان همکاری های طرفین را توسعه داد، گفت: در حال حاضر منتظر پاسخ کشور افغانستان برای حضور در این نشست هستیم. در این نشست هیاتی از کشتیرانی  و وزارتخانه های هند هم حضور خواهند داشت.

سفیر جمهوری هندوستان در جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: دولت هند خواهان آن است که قرارداد موقت، اصلی  و مسایل بانکی با سرعت پیش برود تا همکاری ها بین ایران و هند در این خصوص گسترش پیدا کند. همه ما باید تلاش کنیم چالش های موجود به خصوص در مباحث بانکی را برطرف کنیم و قرارداد برای فعالیت در بندر شهید بهشتی چابهار وارد فاز عملیاتی شود.

گفتنی است، در موضوع بندر چابهار، بر اساس مطالعاتی که مشاور در گذشته انجام داده و این مطالعات تصویب شد، مبنای سرمایه گذاری قرارداد 4 فاز برای توسعه بندر چابهار لحاظ شده است. با عملیاتی شدن این 4 فاز، ظرفیت این بندر استراتژیک به 77 میلیون و 200 هزار تن می رسد. قرار است راهبری یک فاز از 4 فاز بندر شهید بهشتی چابهار، توسط اپراتور هندی(IPGL) انجام شود. این شرکت در بنادر هند و سایر کشورها فعالیت اپراتوری دارد. طرح سرمایه گذاری هندی ها در زمینه تامین تجهیزات در قالب قرارداد 10 ساله معادل 85 میلیون دلار است. علاوه بر این اگزیم بانک هند کانال اعتباری 150 میلیون دلاری برای توسعه و تجهیز بندر چابهار در نظر گرفته است. لذا می توان از این خط اعتباری برای تجهیزات ریلی، ترمینال ها و فازهای بعدی توسعه ای بندر چابهار استفاده کرد. قرارداد با اپراتور شرکت هندی در دو قالب موقت و اصلی است. قرارداد موقت 18 ماهه (یک سال و نیم) است و مربوط به اجاره و بهره برداری بخشی از فاز یک بندر شهید بهشتی چابهار است. قرارداد اصلی هم 10 ساله می باشد.

۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۳۵
کد خبر : ۴۳,۹۱۹
کلیدواژه ها: محمد راستاد سفیر هند 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید