ارتقای ارتباطات دریایی کشور در گرو تکمیل و اجرای طرح جامع/ روند مثبت پیشرفت پروژه های زیرساختی بندر چابهار ایجاد مناطق آزاد به منظور حمایت و پشتیبانی از فعالیت های بنادر است/ ضرورت ایجاد مسیرهای ریلی به منظور دسترسی هرچه بهتر به بندر چابهار توسعه بندر چابهار، پیشانی توسعه سواحل مکران/اتصال بندر چابهار به خطوط ریلی در طرح جامع لحاظ شده است اولویت ایجاد مزیت و جاذبه اقتصادی با رویکرد زنجیره حمل و نقل در بندر چابهار / پروژه های زیربنایی در بندر شهید بهشتی به سرعت تکمیل شود/ تعمیرات اساسی و استانداردسازی انبارها به سرعت و قدرت آغاز عملیات اجرایی بلندترین برج کنترل ترافیک دریایی بنادر در بندر چابهار/ بهره بر داری از ایستگاه جزر و مد سنجی و هواشناسی بندر شهید بهشتی/ استقرار تجهیزات ناوبری و الکترونیکی در برج کنترل ترافیک دریایی بندر چابهار ضرورت تعامل بیشتر هند برای عبور از چالش های همکاری در بندر چابهار ارسال سومین محموله ترانزیتی کشور افغانستان/ محصولات استان کرمان از طریق بندر چابهار صادر شد بندر چابهار؛ قابلیت پذیرش کشتی های سایز بزرگ را دارد/ بندر چابهار با برخورداری از تجهیزات مدرن و پیشرفته، پاسخگوی خطوط لاینری است‌ اشتغال 1050 نفر در شرکت های سرمایه گذاری و عمرانی بندر چابهار هیچ نیرویی در حوزه بهداشت و درمان بندر چابهار جذب نشده است
مهار آتش لنج صیادی در حوضچه هفت تیر چابهار توسط شناورهای آتشخوار بندر چابهار
شناور صیادی 4/3773 که پس از سوخت گیری آماده عزیمت برای صید بود در روز 97/7/21 دچار حریق شد و شناورهای آتشخوار اداره کل بنادر و دریانوردی طی عملیات فوری و شبانه روزی حریق را بدون هرگونه تلفات انسانی کنترل نمودند.

معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی اعلام کرد، طی گزارشی که به مرکز MRCC و کنترل ترافیک بندر واصل گردید، کلیه شناورهای آتش خوار شامل یدک کش های یادگار، خضراء و ثوره به همراه تیم فرماندهی در صحنه که بر روی شناور هادی مستقر بودند، عازم موقعیت شدند و پس از بررسی وضعیت، اقدام به اطفاء حریق گسترده با فوم نمودند.

ابراهیمی افزود، پس از اطمینان از تخلیه پرسنل، شناور صیادی که در عمق کمی قرار داشت و امکان دسترسی شناورهای آتش خوار به آن مقدور نبود، طی عملیاتی فوری به محلی با عمق مناسب یدک شد و شناورهای اطفاء حریق با پاشیدن فوم مخصوص اقدام به کنترل حریق نمودند. این حریق با توجه به وجود بیش از 40000 لیتر سوخت و 140 طاقه تور ساعت ها به طول انجامید و کل عملیات با نظارت مستقیم معاونت دریایی از کنترل و اداره ایمنی برروی شناور هادی انجام پذیرفت. 

ابراهیمی اضافه کرد خوشبختانه حادثه هیچ گونه تلفات جانی در پی نداشت و از سرایت حریق به شناورها و توسعه حریق اجتناب گردید. البته از حیث هزینه مالی، اداره کل بنادر و دریانوردی ده ها میلیون تومان هزینه مستقیم برای اطفاء حریق انجام داد که بخشی از وظیفه ذاتی این اداره به عنوان خدمات اجتماعی به دریانوردان به ویژه دریانوردان بومی است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: این اقدامات اجتماعی در کنار خدمات جستجو و نجات دریایی همواره انجام خواهد پذیرفت.

وی افزود: از دریانوردان خواهشمندیم موارد ایمنی را قبل از سفر به صورت کامل رعایت نموده و در صورت وقوع هرگونه حادثه با شماره "1550 مرکز هماهنگی جستجو و نجات" تماس بگیرند.

مدیر کل شیلات استان سیستان و بلوچستان نیز در شرح سانحه مزبور ابراز داشتند که پس از آگاهی از حادثه، یگان حفاظت دریایی شیلات اقدام به نجات سرنشینان نمود و فورا طی گزارشی، موارد به MRCC بندر چابهار منتقل شد. خوشبختانه در همان لحظات ابتدایی اداره کل بنادر و دریانوردی با اعزام شناورهای اطفاء حریق و انتقال لنج به محلی با عمق مناسب همزمان با یدک کردن لنج صیادی از سه جبهه با سه شناور اقدام به اطفاء حریق نمود.

میرمرادزهی افزود پیرو دستور مدیرکل محترم اداره کل بنادر و دریانوردی استان و مدیریت معاونت دریایی و مدیریت در صحنه اداره ایمنی بر روی شناور هادی به همراه اینجانب عملیات از مغرب تا نیمه شب ادامه یافت و حریق شناور مهار گردید ولی با توجه به حجم بالای سوخت رها شده در بدنه شناور مجددا فردای روز حادثه آتش زبانه گرفت که با حضور فوری تیم اطفاء حریق و شناور آتش خوار بندر مهار شد.

وی ادامه داد، خوشبختانه لنج دارای بیمه بوده، هیچ تلفات انسانی نیز در پی نداشته است، ایشان از وجود چنین امکانات کامل و فوری برای مهار آتش در بندر ابراز خرسندی نمودند.

۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۵:۲۲
کد خبر : ۴۴,۱۰۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید