ورود 4 کشتی حامل نهاده های دامی از ابتدای مهرماه امسال در بندر چابهار/ تخلیه و بارگیری کالای اساسی؛ مهم ترین اولویت بندر چابهار/ لزوم توجه دولت به افزایش جریان مبادلات کالایی در چابهار برگزاری جشن هفته وحدت در بندر چابهار ارتقای ارتباطات دریایی کشور در گرو تکمیل و اجرای طرح جامع/ روند مثبت پیشرفت پروژه های زیرساختی بندر چابهار اولین جلسه کمیته مخابرات دریایی بنادر جنوبی کشور در بندر چابهار افزایش 63 درصدی عملیات تخلیه و بارگیری کالا در بندر چابهار نرم مثبت تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در بندر چابهار/بارگیری و خروج 70 درصد کالاهای اساسی تخلیه شده مانور امداد و نجات و اطفای حریق شناورهای سنتی در بندر چابهار برگزار شد پهلوگیری 6 کشتی حامل 340 هزار تن کالای اساسی در بندر چابهار/ خروج روزانه 2500 تن کالا از بندر چابهار برگزاری مانور آمادگی مقابله با آلودگی نفتی در بندر چابهار تسهیلات ویژه به خطوط کشتیرانی و سرمایه‌گذارانی که کالای صادراتی و وارداتی خود را از طریق چابهار عبور دهند/ شناسایی فرصت های سرمایه گذاری در بندر شهید بهشتی چابهار/ عزم خوبی برای رونق چابهار شکل گرفته است
تغییر الگوی تجارت جهت استفاده از ظرفیت بنادر شمالی/ باز طراحی نحوه توزیع واردات کالاهای اساسی/ بهره برداری حداکثری از ریل برای تخلیه و بارگیری کالا
مدیرکل امور لجستیکی و حمل ونقل چند وجهی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: نشست هماهنگی ستاد تسهیل و تسریع حمل و توزیع کالاهای اساسی با حضور نمایندگان وزارت راه و شهرسازی، سازمان بنادر، راه آهن جمهوری اسلامی، بازرگانی دولتی، جهاد کشاورزی و مدیران کل استانی راه آهن، استاندارد، بازرگانی دولتی و پشتیبانی دام در بندر امیرآباد برگزار شد.
 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی ، خسرو سرایی؛ مدیرکل امور لجستیکی و حمل و نقل چند وجهی سازمان بنادر و دریانوردی در نشست هماهنگی ستاد حمل و توزیع کالاهای اساسی در بندر امیرآباد گفت: این نشست برای پی گیری ماموریت های محوله از سوی ستاد هماهنگی حمل و توزیع کالاهای اساسی در وزارت راه و شهرسازی به میزبانی بندر امیرآباد تشکیل شده است.

وی هدف از این نشست را پیگیری و پیاده سازی سیاست های برنامه ششم توسعه، تکالیف سازمان بنادر مبنی بر توسعه حمل ریلی در بنادر کشور به منظور کاهش سوانح و مصرف سوخت، ایجاد بندر سبز و افزایش انعطاف چرخه تامین کالا، بازطراحی نحوه توزیع واردات کالاهای اساسی و تأکید بر لزوم استفاده بهینه از زیرساخت های ریلی در بنادر کشور عنوان کرد.

مدیرکل امور لجستیکی و حمل و نقل چند وجهی سازمان بنادر و دریانوردی خاطرنشان کرد: بازطراحی نحوه توزیع واردات کالاهای اساسی در بنادر کشور و ایجاد تناسب و توازن در استفاده از پتانسیل های مناسب بنادر شمالی کشور با حضور و همکاری صاحبان عمده کالا، راه آهن جمهوری اسلامی و گمرک میسر خواهد شد. در این نشست مقرر گردید در ابتدای امر کالاهایی که توسط دولت وارد می شوند با هماهنگی میان گمرک، استاندارد، راه آهن و .... از حمل ریلی برای ورود کالای خود به داخل کشور استفاده کنند. 
سرایی اضافه کرد: با گسترش نگرش لجستیکی به مقوله حمل و نقل در بنادر کشور کاهش هزینه و زمان حمل کالا در دستور کار سازمان بنادر  قرار دارد و به دنبال آن هستیم که هزینه و زمان حمل کالا را کاهش دهیم و این اقدام در نهایت امر منجر به تقویت اقتصاد ملی خواهد شد، برخی از کالاهای مصرفی استان مازندران و گلستان هم اکنون از طریق بندر امام(ره) وارد کشور می شود که هزینه های مضاعفی را به مصرف کننده تحمیل می نماید، سازمان بنادر آمادگی دارد در صورتیکه الگوی تجارت تغییر یابد همه امکانات خود در بنادر شمالی خصوصا بندر امیرآبا درا بکار گیرد تا کالاهای وارداتی با صرف کمترین زمان و هزینه به دست مصرف کننده برسد.
مدیرکل امور لجستیکی سازمان بنادر وجود شبکه ریلی مناسب در بندر امیرآباد و بهره برداری از  اسکله رو-رو ریلی در آینده ای نزدیک را از پتاسیل های مهم بندر امیرآباد و از شاخص های رقابت پذیری این بندر و عامل مهمی برای ایفای نقش در زنجیره تامین بر شمرد. هم اکنون بخش قابل توجهی از محوطه‌های بندری به خطوط ریلی دسترسی دارند و برای کاهش هزینه های حمل و نقل باید از این ظرفیت استفاده مناسب‌تری صورت گیرد.
در پی این نشست مقرر شد، سازمان بنادر و دریانوردی در جهت همکاری و تسهیل حمل یکسره ریلی روغن خوراکی، نسبت به امکان پذیری کاهش تعرفه های این نوع کالا به شرط حمل یکسره ریلی اقدام نماید.
در جهت تسهیل و تسریع ورود نهاده های دامی به کشور، شرکت پشتیبانی امور دام با همکاری راه آهن ج.ا.ا. نسبت به مکان یابی یک نقطه بهینه در نزدیکی بازارهای مصرف اقدام و چرخه لجستیکی حمل ریلي نهاده های دامی از بندر امیر آباد را با در نظر گرفتن امکانات فنی تخلیه در مقصد طراحی نمایند .
به منظور انتقال بارهای شرکت پشتیبانی  امور دام مقرر گردید در فاز اول، امکان انتقال واردات نهاده‌های دامی بجای بندر امام از بندر امیر آباد بررسی و در صورت اجرای آن، مقاصد تخلیه به سایر استان ها از مبدا بندر امیر آباد با همکاری راه آهن ج.ا.ا. و دفتر لجستیک وزارت راه و شهرسازی شناسایی و هاب لجستیکی طراحی گردد.
وی در ادامه خواستار همکاری سازمان های همجوار نظیر گمرک و استاندارد شد و اعلام نمود شرکت راه آهن نیز آمادگی کامل دارد تا کالاهای اساسی وارداتی را  ایمن، ارزان و سریع تر به دست مصرف کننده نهایی برسد.

۳۰ مهر ۱۳۹۷ ۱۱:۵۵
کد خبر : ۴۴,۱۱۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید