ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
امضای تفاهم نامه با پاکستان و عمان برای امنیت دریایی/ انجام سالانه ۵ میلیون متر مکعب عملیات لایروبی در آبراه های کشور/ استفاده از بویه های مجازی در بندر امام خمینی(ره)/ ایران؛ در مسیر ایجاد بنادر سبز
مدیرکل حفاظت و ایمنی دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: در زمینه ایجاد امنیت دریایی و اجرای عملیات جستجو و نجات تفاهمنامه های مشترکی با کشورهای روسیه و ترکمنستان به امضا رسیده و قرار است تفاهم نامه های مشابهی با پاکستان و عمان هم داشته باشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، علیرضا خجسته در دومین روز از سمینار آموزشی لجستیک و زنجیره حمل و نقل که با همکاری اتحادیه اروپا برگزار شد، افزود: در زمینه ایجاد امنیت دریایی و اجرای عملیات جستجو و نجات تفاهمنامه های مشترکی با کشورهای روسیه و ترکمنستان به امضا رسیده و قرار است  تفاهم نامه های مشابهی برای همکاری مشترک با پاکستان و عمان امضا شود.

وی با بیان اینکه از آژانس امنیت دریایی اروپا که همکاری خوبی باسازمان بنادر و دریانوردی در اجرای پروژه حفظ محیط زیست دریای خزر داشته است تشکر می کنم، خاطرنشان کرد: یک توافق دوجانبه در خصوص استفاده از خدمات نرم افزار کلینسینت در خصوص آگاهی و اطلاع رسانی از آلودگی های احتمالی در دریای خزر امضا شد.

مدیرکل حفاظت و ایمنی دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: از وظایف کشورهای ساحلی طبق مفاد کنوانسیون SAR و OPRC  می توان به مواردی نظیر ایمنی دریانوردی، ایمنی ناوبری و حفاظت از محیط زیست دریایی در مقابل خطرات ناشی از کشتی ها و پلتفرم ها اشاره کرد.

وی با بیان اینکه در حوزه امنیت دریانوردی با مسائلی نظیر حفاظت از آبراه ها و حفاظت از کشتی ها مواجه هستیم، افزود: در حال حاضر 307 بویه در شمال و جنوب کشور مستقر است تا در صورت نیاز از خدمات آنها استفاده شود. همچنین سالانه 5 میلیون متر مکعب عملیات لایروبی در آبراه های کشور انجام می شود. در سال گذشته نیز برای اولین بار استفاده از بویه های مجازی را در بندر امام خمینی  (ره)  تجربه کردیم.

خجسته گفت: سازمان بنادر و دریانوردی در سال های گذشته ارتباط نزدیکی با موسسه بین المللی هیدروگرافی و سازمان نقشه برداری در تهیه نقشه های دریایی داشته است. ماحصل همکاری های ایران در 7 سال گذشته با این موسسه تهیه 60 نقشه دریایی توسط پریمار بوده است.

وی اذعان داشت: در زمینه تعهد به مفاد کنوانسیون های MARPOL، OPRC و SAR تمهیدات متعددی در نظر گرفته شده که از جمله آنها می توان به نظارت مستمر به کنترل میزان سولفور سوخت در پایانه ها که در حال حاضر 3.5 درصد است، اشاره کرد. علاوه بر این طرح استفاده از برق ساحلی برای کشتی ها نیز در نظر گرفته شده است که علاوه بر کاهش آلودگی حرکت به سوی ایجاد بنادر سبز را در پی دارد.

مدیرکل حفاظت و ایمنی دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: در زمینه مبارزه با آلودگی های احتمالی مراکزی در شمال و جنوب کشور با بودجه 30 میلیون یورویی در نظر گرفته شده است که علاوه بر آن پایش هوایی برای نقاط حساس نیز به طور مستمر انجام می شود. در این زمینه یک طرح ملی نیز به تصویب رسیده است که در صورت افزایش گستره آلودگی از حدی معین، دیگر سازمان ها و مراکز مرتبط برای مبارزه با آلوذگی ایجاد شده وارد عمل شوند.

وی اذعان داشت: به منظور اجرای بهینه عملیات جستجو و نجات دریایی در حال حاضر 7 مرکز MRCC و 10 مرکز MRSC در شمال و جنوب کشور فعال هستند که علاوه بر این 20 قایق جستجو و نجات، 8 فروند هلیکوپتر و 1 فروند هواپیما در صورت لزوم برای عملیات جستجو و نجات مستقر هستند.

۲۳ آبان ۱۳۹۷ ۱۲:۳۵
کد خبر : ۴۴,۳۴۷

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید