هیچ دستگاهی از بندر چابهار خارج نمی شود/ عزم جزم دروازه ملل برای ارائه خدمات مطلوب به صاحبان کالا سومین کشتی ترانزیتی افغانستان از طریق بندر چابهار عازم هند شد / بندر شهید بهشتی چابهار؛ زمینه ساز تقویت ظرفیت های توافق نامه سه جانبه ایران، هند و افغانستان ایجاد ظرفیت ۸۰ میلیارد دلاری ترانزیت با راه‌اندازی راه‌آهن چابهار-زاهدان/راه آهن چابهار – زاهدان؛ شاهراه اقتصادی کشورهای منطقه خواهد بود بخش معدنی پتانسیل استفاده نشده استان است/بندر چابهار می تواند هاب توزیع مواد معدنی لحاظ شود و به زودی سومین قطب تجاری کشور در منطقه جنوب و سکوی پرتاب و تحول عظیم استان سیستان و بلوچستان خواهد شد پیشنهادات بندر چابهار در نشست تخصصی با سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت/افزایش نرم تخلیه و بارگیری به ۴ و نیم تا ۵ میلیون تن تا پایان سال ۹۹ برگزاری اولین مانور امداد و نجات و اطفاء حریق مایعات قابل اشتعال در حین سوختگیری تجهیزات بندری طرح توسعه بندر چابهار فراتر از برنامه زمان ‌بندی در حال اجراست برگزاری تمرین (Drill) مقابله با آلودگی نفتی با محوریت استفاده از مواد دیسپرسنت در بندر چابهار توسعه زیرساخت های مخابراتی و ارتباطات دریایی نوار ساحلی جنوب شرق کشور در قالب پروژه های مخابرات دریایی سواحل مکران نصب آینه های محدب سقفی در ورودی و خروجی درب های بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری چابهار
برگزاری کارگاه های آموزشی و ارایه مقالات/ ضرورت حفاظت از بندر و سازه های ساحلی/ بررسی کاهش مخاطرات دریایی و ساحلی
اولین دوره از کارگاه های آموزشی سیزدهمین همایش بین المللی بنادر ، سواحل و سازه های دریایی (۲۰۱۸ ICOPMAS ) در هتل المپیک تهران برگزار شد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، کنفرانس ICOPMAS از سال ۶۹ و به صورت دوسالانه با حضور متخصصان داخلی و خارجی و با همکاری دستگاه ها یی اجرایی، دانشگاه های معتبر و موسسات پژوهشی برگزار می شود.

پس از مراسم افتتاحیه رسمی سیزدهمین همایش بین المللی بنادر، سواحل و سازه های دریایی در بخش سخنرانی های کلیدی در روز اول علی اکبر آقاکوچک از دانشگاه تربیت مدرس در مورد آنالیز طراحی و ارزیابی پلتفرم های فراساحلی در خلیج فارس با موضوع تجربیات گذشته و چالش های پیش رو این حوزه تحقیقات خود را ارایه کرد.

در بخش بعدی شیبایاما از دانشگاه واسدا ژاپن در مورد کاهش مخاطرات ساحلی صحبت کرد. مارسل استیل هم از دیگر محققان صنعت دریایی به عنوان آخرین سخنران اصلی پیش از ظهر در مورد راهکارهایی برای حفاظت از سواحل در مقابل بالا آمدن سطح آب سخنرانی کرد.

 

در ادامه برنامه های روز اول همایش (۲۰۱۸ ICOPMAS )در تهران سخنرانی ها و ارائه مقالات در ۴ سالن همایش در محل هتل المپیک تهران دنبال شد. مقالات و سخنرانی های ارائه شده در سالن اصلی شامل موضوعاتی همچون ارزیابی مقدماتی کیفیت آب در دریای عمان، تغییرات طول شار نمکی در پای رود های کم عمق و تحلیل در مورد تعبیه لوله کشی در کارخانه آب شیرین کنsako بود.

 

به همین ترتیب ارائه مقالات و سخنرانی ها در اول همایش با موضوعاتی نظیر مطالعه امکان سنجی استفاده از سیستم بای پس شن و طراحی اولیه آن، پیشرفت و تجاوز آب به خط ساحلی در دلتای اروند، تاثیر تغییرات سریع سطح آب دریای خزر،  کاربرد ستون های تعدیل کننده و روی کاهش میزان حرکت پلتفرم های شناور، چالش پروژه‌های خط لوله انتقال و صادرات گاز، تاثیرات تعامل لوله و خاک بر روی بازخورد ترمودینامیکی خطوط لوله در زیر دریا، بررسی تاثیر پارامترهای هیدرولیکی بر روی بازخورد امواج از موج شکن الکتریکی اقیانوس آرام و مدل سازی فیزیکی تغییر شکل دهانه موج شکن بر روی بستر نرم دریا ادامه پیدا کرد.

 

همچنین یان نیستور از دانشگاه اتاوا کانادا به عنوان آخرین سخنران در مورد تجمع ضایعات در زیر ساخت های ساحلی در شرایط حاد ساحلی و وقوع سیل به صورت مطالعات میدانی عملیاتی گزارش خود را ارایه کرد.از سویی دانشجویان، متخصصین، اساتید به ارائه مقالات و فناوری های جدید در قالب پوستر پرداختند.

 

از اهداف اصلی برگزاری همایش (۲۰۱۸ ICOPMAS ) می توان به فراهم نمودن بستر لازم جهت تبادل آخرین دستاوردها، تجربیات و نوآوری های علمی و اجرایی، ایجاد اتاق فکری جهت ارتقای دانش مهندسی سواحل، بنادر و سازه های دریایی کشور و ارائه توانمندی های غیرقابل انکار متخصصین کشور در عرصه بین الملل اشاره کرد.

گفتنی است همایش بین المللی دوسالانه سواحل، بنادر و سازه های دریایی (ICOPMAS) با  28 سال سابقه به عنوان یکی از قدیمی ترین و مهم ترین رویدادهای تخصصی منطقه ،  در دو  بعد ملی و بین‌المللی مطرح است و مباحث ارائه شده در این همایش از سوی چهره‌های علمی ـ پژوهشی ، اساتید دانشگاهی، دانش‌پژوهان و متخصصین کشور جمهوری اسلامی ایران و جامعه بین الملل از برد فراگیر جهانی برخوردار است.

۵ آذر ۱۳۹۷ ۱۸:۱۰
کد خبر : ۴۴,۴۷۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید