مانور دریایی مقابله با مواد خطرناک و سمی در بندر چابهار برگزار شد وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: رکورد کم سابقه جابجایی بار در بندر شهیدبهشتی چابهار در سال ۹۷/ انتقال کالاهای اساسی سهم استان های شرقی کشور از طریق بندر چابهار/ انجام شش سال فعالیت شبانه روزی برای احداث بندر چابهار دریافت قسط اول ۳۰۰ میلیارد تومانی برای خط آهن چابهار- زاهدان تا چند روز آینده/ خط آهن چابهار- زاهدان تا سال ۱۴۰۰ افتتاح می شود نقش کلیدی بندر چابهار در تامین کالاهای اساسی استان های شرقی/جایگاه ویژه بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در رونق سواحل مکران/تبدیل سواحل مکران به قطب جهانی در گرو توجه به حمل نقل دریایی و ترافیک بار تبادل کالایی بندر چابهار با 10 کشور در 11 ماه گذشته/عدم محدودیت سرمایه گذاری و فعالیت کشورهای مختلف در بندر چابهار ضرورت احیا و توسعه صنعت لنج سازی در سیستان و بلوچستان/لزوم راه اندازی مسافرت های دریایی بین بندر چابهار با بنادر داخلی و خارجی/ جاده های پرترافیک استان در اولویت 2 بانده شدن پیام تبریک مدیرکل بنادر و‌ دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز دانشجو افتتاح 2.5 کیلومتر جاده دسترسی بندر شهید بهشتی با حضور وزیر راه بندر چابهار؛ در ردیف بنادر تراز برتر/راه اندازی خط مسافری دریایی چابهار – مسقط از پایان آذر ماه/ وجود مدرن ترین ترمینال مسافری دریایی کشور در بندر چابهار کسب رتبه برتر توسط بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در اجلاس استانی نماز
برگزاری کارگاه های آموزشی و ارایه مقالات/ ضرورت حفاظت از بندر و سازه های ساحلی/ بررسی کاهش مخاطرات دریایی و ساحلی
اولین دوره از کارگاه های آموزشی سیزدهمین همایش بین المللی بنادر ، سواحل و سازه های دریایی (۲۰۱۸ ICOPMAS ) در هتل المپیک تهران برگزار شد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، کنفرانس ICOPMAS از سال ۶۹ و به صورت دوسالانه با حضور متخصصان داخلی و خارجی و با همکاری دستگاه ها یی اجرایی، دانشگاه های معتبر و موسسات پژوهشی برگزار می شود.

پس از مراسم افتتاحیه رسمی سیزدهمین همایش بین المللی بنادر، سواحل و سازه های دریایی در بخش سخنرانی های کلیدی در روز اول علی اکبر آقاکوچک از دانشگاه تربیت مدرس در مورد آنالیز طراحی و ارزیابی پلتفرم های فراساحلی در خلیج فارس با موضوع تجربیات گذشته و چالش های پیش رو این حوزه تحقیقات خود را ارایه کرد.

در بخش بعدی شیبایاما از دانشگاه واسدا ژاپن در مورد کاهش مخاطرات ساحلی صحبت کرد. مارسل استیل هم از دیگر محققان صنعت دریایی به عنوان آخرین سخنران اصلی پیش از ظهر در مورد راهکارهایی برای حفاظت از سواحل در مقابل بالا آمدن سطح آب سخنرانی کرد.

 

در ادامه برنامه های روز اول همایش (۲۰۱۸ ICOPMAS )در تهران سخنرانی ها و ارائه مقالات در ۴ سالن همایش در محل هتل المپیک تهران دنبال شد. مقالات و سخنرانی های ارائه شده در سالن اصلی شامل موضوعاتی همچون ارزیابی مقدماتی کیفیت آب در دریای عمان، تغییرات طول شار نمکی در پای رود های کم عمق و تحلیل در مورد تعبیه لوله کشی در کارخانه آب شیرین کنsako بود.

 

به همین ترتیب ارائه مقالات و سخنرانی ها در اول همایش با موضوعاتی نظیر مطالعه امکان سنجی استفاده از سیستم بای پس شن و طراحی اولیه آن، پیشرفت و تجاوز آب به خط ساحلی در دلتای اروند، تاثیر تغییرات سریع سطح آب دریای خزر،  کاربرد ستون های تعدیل کننده و روی کاهش میزان حرکت پلتفرم های شناور، چالش پروژه‌های خط لوله انتقال و صادرات گاز، تاثیرات تعامل لوله و خاک بر روی بازخورد ترمودینامیکی خطوط لوله در زیر دریا، بررسی تاثیر پارامترهای هیدرولیکی بر روی بازخورد امواج از موج شکن الکتریکی اقیانوس آرام و مدل سازی فیزیکی تغییر شکل دهانه موج شکن بر روی بستر نرم دریا ادامه پیدا کرد.

 

همچنین یان نیستور از دانشگاه اتاوا کانادا به عنوان آخرین سخنران در مورد تجمع ضایعات در زیر ساخت های ساحلی در شرایط حاد ساحلی و وقوع سیل به صورت مطالعات میدانی عملیاتی گزارش خود را ارایه کرد.از سویی دانشجویان، متخصصین، اساتید به ارائه مقالات و فناوری های جدید در قالب پوستر پرداختند.

 

از اهداف اصلی برگزاری همایش (۲۰۱۸ ICOPMAS ) می توان به فراهم نمودن بستر لازم جهت تبادل آخرین دستاوردها، تجربیات و نوآوری های علمی و اجرایی، ایجاد اتاق فکری جهت ارتقای دانش مهندسی سواحل، بنادر و سازه های دریایی کشور و ارائه توانمندی های غیرقابل انکار متخصصین کشور در عرصه بین الملل اشاره کرد.

گفتنی است همایش بین المللی دوسالانه سواحل، بنادر و سازه های دریایی (ICOPMAS) با  28 سال سابقه به عنوان یکی از قدیمی ترین و مهم ترین رویدادهای تخصصی منطقه ،  در دو  بعد ملی و بین‌المللی مطرح است و مباحث ارائه شده در این همایش از سوی چهره‌های علمی ـ پژوهشی ، اساتید دانشگاهی، دانش‌پژوهان و متخصصین کشور جمهوری اسلامی ایران و جامعه بین الملل از برد فراگیر جهانی برخوردار است.

۵ آذر ۱۳۹۷ ۱۸:۱۰
کد خبر : ۴۴,۴۷۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید