مانور دریایی مقابله با مواد خطرناک و سمی در بندر چابهار برگزار شد وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: رکورد کم سابقه جابجایی بار در بندر شهیدبهشتی چابهار در سال ۹۷/ انتقال کالاهای اساسی سهم استان های شرقی کشور از طریق بندر چابهار/ انجام شش سال فعالیت شبانه روزی برای احداث بندر چابهار دریافت قسط اول ۳۰۰ میلیارد تومانی برای خط آهن چابهار- زاهدان تا چند روز آینده/ خط آهن چابهار- زاهدان تا سال ۱۴۰۰ افتتاح می شود نقش کلیدی بندر چابهار در تامین کالاهای اساسی استان های شرقی/جایگاه ویژه بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در رونق سواحل مکران/تبدیل سواحل مکران به قطب جهانی در گرو توجه به حمل نقل دریایی و ترافیک بار تبادل کالایی بندر چابهار با 10 کشور در 11 ماه گذشته/عدم محدودیت سرمایه گذاری و فعالیت کشورهای مختلف در بندر چابهار ضرورت احیا و توسعه صنعت لنج سازی در سیستان و بلوچستان/لزوم راه اندازی مسافرت های دریایی بین بندر چابهار با بنادر داخلی و خارجی/ جاده های پرترافیک استان در اولویت 2 بانده شدن پیام تبریک مدیرکل بنادر و‌ دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز دانشجو افتتاح 2.5 کیلومتر جاده دسترسی بندر شهید بهشتی با حضور وزیر راه بندر چابهار؛ در ردیف بنادر تراز برتر/راه اندازی خط مسافری دریایی چابهار – مسقط از پایان آذر ماه/ وجود مدرن ترین ترمینال مسافری دریایی کشور در بندر چابهار کسب رتبه برتر توسط بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در اجلاس استانی نماز
همزمان با (28 آذر) روز ملی حمل و نقل و با حضور معاونین وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی انجام شد؛ امضای تفاهم نامه و قرارداد سرمایه گذاری در بندر شهید بهشتی چابهار به ارزش 4363
این طرح های سرمایه گذاری در قالب دو قرارداد سرمایه گذاری و سه تفاهم نامه انجام گردیده است که شامل: احداث و بهره برداری از مخازن ذخیره سازی انواع فرآورده های نفتی به روش BOT مربوط به شرکت نفت جی و با مبلغ سرمایه گذاری 974 میلیارد ریال، ظرفیت 40 هزار تن و مدت قرارداد 20 ساله که با هدف ذخیره سازی و انتقال فرآورده های قیر و عملیات تولید به روش Blending در زمینی به مساحت 17000 متر مربع احداث خواهد شد و با عملکرد سالانه 400000 تن در سال زمینه اشتغالزایی مستقیم 36 نفر را فراهم خواهد آورد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان؛ همزمان با (28 آذر) و روز ملی حمل و نقل؛ با حضور معاونین وزیر راه و شهرسازی، مدیر عامل و اعضای هیأت عامل سازمان بنادر و دریانوردی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و استانداران ساحلی کشور، سه تفاهم نامه و دو قرارداد سرمایه گذاری بندر شهید بهشتی چابهار به ارزش 4363 میلیارد ریال در محل هتل همای تهران امضاء شد.
 
مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان گفت: این طرح های سرمایه گذاری در قالب دو قرارداد سرمایه گذاری و سه تفاهم نامه انجام گردیده است که شامل: احداث و بهره برداری از مخازن ذخیره سازی انواع فرآورده های نفتی به روش BOT مربوط به شرکت نفت جی و با مبلغ سرمایه گذاری 974 میلیارد ریال، ظرفیت 40 هزار تن و مدت قرارداد 20 ساله که با هدف ذخیره سازی و انتقال فرآورده های قیر و عملیات تولید به روش Blending در زمینی به مساحت 17000 متر مربع احداث خواهد شد و با عملکرد سالانه  400000 تن در سال زمینه اشتغالزایی مستقیم 36 نفر را فراهم خواهد آورد.
 
بهروز آقایی اظهار داشت: قرارداد شرکت پالایش نفت رهام با سرمایه گذاری 638 میلیارد ریال در زمینه احداث مخازن نگهداری فرآورده های نفتی به روش BOT است. مدت این قرارداد 20 سال است که با ظرفیت 2447870 تن و عملکرد سالانه 64000 متر مکعب در زمینی به مساحت 17000 متر مربع احداث و به بهره برداری خواهد رسید. این قرارداد با هدف افزایش سهم و ارتقای جایگاه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در سطح منطقه و جهان، افزایش استحصال و استخراج نفت و گاز با اولویت میادین مشترک با کشورهای همسایه، افزایش ظرفیت پالایشی و ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی زمینه اشتغال مستقیم 39 نفر را فراهم خواهد نمود.
مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان اضافه کرد: در این مراسم سه تفاهم نامه به امضا رسید که تفاهم نامه شرکت مرجان شمال جنوب در زمینه واردات، صادرات و ترانزیت فرآورده های نفتی و روغن خوراکی با مبلغ سرمایه گذاری 750 میلیارد ریال و مدت قرارداد 20 سال امضا شد.
این قرارداد با ظرفیت 50000 تنی فرآورده های نفتی و 75000 تنی روغن خوراکی و فراهم نمودن اشتغال مستقیم 50 نفر در زمینی به مساحت 32000 مترمربع در راستای بهره برداری از موقعیت ترانزیتی و ارتقای مبادلات منطقه ای احداث و به بهره برداری خواهد رسید. 

28آذر

وی افزود: از دیگر تفاهم نامه های امضا شده مربوط به شرکت بیندر راه در زمینه فعالیت احداث سیلو غلات 75 هزار تنی و یک باب انبار به روش BOT برای مدت 26 سال است. مبلغ این سرمایه گذاری 1050 میلیارد ریال و با ظرفیت 75000 تن سیلو غلات و 8000 متر مربع انبار چندمنظوره و عملکرد سالانه 350000 تن سیلو و 150000 تن سالانه در زمینی به مساحت 50000 متر مربع احداث و با ظرفیت اشتغال زایی 45 نفر به بهره برداری خواهد رسید. اجرا و بهره برداری از این پروژه کاهش هزینه حمل و نقل غلات مصرفی شرق کشور، پشتیبانی از واردات 20 درصد سهم کالای اساسی کشور از طریق بندر چابهار، کمک به آمایش سرزمینی و بهره برداری از ظرفیت های بندر چابهار را دنبال خواهد نمود.

 
آقایی ادامه داد:  تفاهم نامه شرکت نظم آفرینان صنعت سهند با موضوع ساخت و بهره برداری از ترمینال غلات به روش BOT با مبلغ سرمایه گذاری 580 میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی و 5300000 دلار سرمایه گذاری ارزی امضا شد. این قرارداد 28 ساله و با ظرفیت 75000 تن و عملکرد سالانه 800000 تن در زمینی به مساحت 45000 متر مربع احداث خواهد شد. این تفاهم نامه با ظرفیت اشتغال زایی مستقیم برای 70 نفر با هدف کاهش هزینه های دریایی حمل و نقل غلات، کاهش هزینه تمام شده خرید کالای اساسی کشور و امکان ترانزیت کالا از دریای عمان به کشورهای همسایه و CIS احداث و به بهره برداری خواهد رسید.
 
شایان ذکر است این قراردادها با سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندر شهید بهشتی چابهار انجام شده است که علاوه بر اشتغالزایی و ارتقای توسعه ترانزیت، درآمدزایی ریالی و ارزی را برای کشور ارمغان خواهد داشت.

28آذر

۲۹ آذر ۱۳۹۷ ۰۹:۱۱
کد خبر : ۴۴,۷۷۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید