توسعه بندر چابهار و تجارت از این بندر، مدل موفقی در زنجیره حمل و تامین کالا است
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی گفت : بندر چابهار از بنادر مهم و راهبردی کشور برای ترانزیت و تجارت کالا بین کشورهای هند، افغانستان و سایر کشورهای منطقه خصوصا کشورهای CIS است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، محمد علی حسن زاده در مراسم آعاز به کار نشست کمیته پیگیری اجرایی سازی موافقتنامه چابهار، افزود: نشست سه جانبه ایران، هند و افغانستان در سطح کارشناسی با هدف بررسی مباحث تخصصی و دستیابی به مسائل عملی برگزار می شود.
عضو هیأت عامل سازمان بنادر و دریانوردی ابراز امیدواری کرد: با بررسی های کارشناسی، می توانیم از موقعیت این بندر و فاصله کوتاه دریایی نسبت به مسیرهای اصلی تجارت دریایی آن به نحو مطلوبی استفاده کنیم.
وی با تاکید بر اینکه توافقنامه چابهار در مجلس سه کشور ایران، هند و افغانستان به تصویب رسیده است و بخشی از قانون  کشور ها به شمار می آید، گفت: تسهیل صادرات کالا از هند و افغانستان به کشورهای آسیای میانه، نشان از اهمیت این منطقه راهبردی برای سرمایه گذاری دارد.
عضو هیأت عامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت : انتخاب مسیر برای کالا؛ برنامه ریزی برای بازاریابی؛ چگونگی جذب تجار و نشان دادن فرصت و ظرفیت های موجود برای استفاده از بندر چابهار در زنجیره تامین، از  مهم ترین مسائل مورد بحث در نشست کمیته پیگیری اجرایی سازی موافقتنامه چابهار است.
به گفته حسن زاده، در حال حاضر بندر چابهار،  تعرفه ترانزیتی بسیار پایینی را در منطقه دریای عمان و خلیج فارس دارد .
وی افزود: تسهیل تجارت، نقش اپراتورها، گمرک و همچنین انبارش کالا و تبادل اطلاعات، از دیگر مباحث مطرح در نشست کمیته کارشناسی توافق نامه چابهار است.
۳ دی ۱۳۹۷ ۱۲:۳۸
کد خبر : ۴۴,۸۴۲

نظرات بینندگان


برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.