پنج شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸

اخبار

بندر چابهار برای افغانستان اهمیت قابل توجهی دارد/ تجارت و روابط چند جانبه اقتصادی، باعث تحول مثبت کشورها می شود

بندر چابهار برای افغانستان اهمیت قابل توجهی دارد/ تجارت و روابط چند جانبه اقتصادی، باعث تحول مثبت کشورها می شود
رئیس برنامه های وزارت حمل و نقل افغانستان گفت: بندر چابهار فرصت سرمایه گذاری و استفاده از پتانسیل همکاری در آسیای میانه را فراهم می کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، عبدالعلی فروغ در نشست کمیته پیگیری اجرایی سازی موافقتنامه چابهار با " تاریخی خواندن نشست پیگیری توافقنامه چابهار " افزود: هیچ چیز به اندازه تجارت و روابط دو جانبه و چند جانبه اقتصادی، باعث تحول مثبت در کشورها نمی شود.
وی تصریح کرد: بندر چابهار یکی از بنادر مهم و استراتژیک در برنامه های توسعه اقتصادی دولت افغانستان است و نشست سه جانبه به لحاظ تکنیکی و بررسی جزئیات حایز اهمیت است.
رئیس برنامه های وزارت حمل و نقل افغانستان با تاکید بر اینکه کشورش به دریا راه ندارد و محصور در خشکی است، افزود: بندر چابهار به جهت امکان مبادلات تجاری سریع تر  برای افغانستان بسیار مهم است.
وی گفت: بندر چابهار به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارد، فرصت سرمایه گذاری و استفاده از پتانسیل همکاری در آسیای میانه را فراهم می کند.
فروغ اذعان داشت: افغانستان به جهت همکاری های که با ایران در بندر چابهار دارد، بسیار خرسند است چرا که می تواند نیازهای کشورش  را مرتفع کند.
شایان ذکر است، موافقتنامه ترانزیتی سه جانبه بین کشورهای ایران، هند و چابهار با هدف تسریع، تسهیل و ارتقای ترانزیت چابهار و اتصال کشور هند و افغانستان به کشورهای آسیای میانه از طریق بندر چابهار، توسعه صادرات سه کشور و ایجاد کریدور بین المللی بین کشورهای مذکور در خرداد ماه سال ۱۳۹۵ به امضای روسای جمهور ایران و افغانستان و نخست وزیر هند رسید.
۴ دی ۱۳۹۷ ۰۹:۴۸
تعداد بازدید : ۲۰۳