امضای تفاهم نامه همکاری جذب سرمایه گذار و ایجاد ترافیک کالا در بندر چابهار در تجارت و سرمایه گذاری به همکاری با همسایگان اهمیت خاصی داده ایم تسریع در اتصال بندر چابهار به شبکه ریلی کشور اولویت اصلی در بهره برداری حداکثری از ظرفیت بندر شهید بهشتی تقدیر وزیر راه و شهرسازی از مجموعه کارکنان اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان قابلیت های بندر چابهار از نظر دریایی و زمینی/بازدید 150 هیئت داخلی و خارجی از بندر چابهار/ ارائه 65 درخواست سرمایه گذاری در بندر چابهار/ صدور 6 مجوز تولیدی در سال رونق تولید در سواحل استان حمایت از صنعت تولید داخلی شناور از اولویت های دستگاه های مرتبط کسب عنوان سوم کشوری توسط دوچرخه سواران تیم بالابان چابهار افزایش سبد کالاهای صادراتی بندر شهید کلانتری چابهار/ روند رو به رشد صادرات سنگهای معدنی از بندر شهید کلانتری چابهار در هفته محیط زیست صورت گرفت؛ برگزاری همایش قایقرانی خانوادگی انتخاب تصویر بخش کنترل و بازرسی کشتی های بندر چابهار به عنوان یکی از ٥ عکس برتر سال در گزارش ٢٠١٨ تفاهم نامه اقیانوس هند
بندر چابهار برای افغانستان اهمیت قابل توجهی دارد/ تجارت و روابط چند جانبه اقتصادی، باعث تحول مثبت کشورها می شود
رئیس برنامه های وزارت حمل و نقل افغانستان گفت: بندر چابهار فرصت سرمایه گذاری و استفاده از پتانسیل همکاری در آسیای میانه را فراهم می کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، عبدالعلی فروغ در نشست کمیته پیگیری اجرایی سازی موافقتنامه چابهار با " تاریخی خواندن نشست پیگیری توافقنامه چابهار " افزود: هیچ چیز به اندازه تجارت و روابط دو جانبه و چند جانبه اقتصادی، باعث تحول مثبت در کشورها نمی شود.
وی تصریح کرد: بندر چابهار یکی از بنادر مهم و استراتژیک در برنامه های توسعه اقتصادی دولت افغانستان است و نشست سه جانبه به لحاظ تکنیکی و بررسی جزئیات حایز اهمیت است.
رئیس برنامه های وزارت حمل و نقل افغانستان با تاکید بر اینکه کشورش به دریا راه ندارد و محصور در خشکی است، افزود: بندر چابهار به جهت امکان مبادلات تجاری سریع تر  برای افغانستان بسیار مهم است.
وی گفت: بندر چابهار به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارد، فرصت سرمایه گذاری و استفاده از پتانسیل همکاری در آسیای میانه را فراهم می کند.
فروغ اذعان داشت: افغانستان به جهت همکاری های که با ایران در بندر چابهار دارد، بسیار خرسند است چرا که می تواند نیازهای کشورش  را مرتفع کند.
شایان ذکر است، موافقتنامه ترانزیتی سه جانبه بین کشورهای ایران، هند و چابهار با هدف تسریع، تسهیل و ارتقای ترانزیت چابهار و اتصال کشور هند و افغانستان به کشورهای آسیای میانه از طریق بندر چابهار، توسعه صادرات سه کشور و ایجاد کریدور بین المللی بین کشورهای مذکور در خرداد ماه سال ۱۳۹۵ به امضای روسای جمهور ایران و افغانستان و نخست وزیر هند رسید.
۴ دی ۱۳۹۷ ۰۹:۴۸
کد خبر : ۴۴,۸۴۳