مانور دریایی مقابله با مواد خطرناک و سمی در بندر چابهار برگزار شد وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: رکورد کم سابقه جابجایی بار در بندر شهیدبهشتی چابهار در سال ۹۷/ انتقال کالاهای اساسی سهم استان های شرقی کشور از طریق بندر چابهار/ انجام شش سال فعالیت شبانه روزی برای احداث بندر چابهار دریافت قسط اول ۳۰۰ میلیارد تومانی برای خط آهن چابهار- زاهدان تا چند روز آینده/ خط آهن چابهار- زاهدان تا سال ۱۴۰۰ افتتاح می شود نقش کلیدی بندر چابهار در تامین کالاهای اساسی استان های شرقی/جایگاه ویژه بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در رونق سواحل مکران/تبدیل سواحل مکران به قطب جهانی در گرو توجه به حمل نقل دریایی و ترافیک بار تبادل کالایی بندر چابهار با 10 کشور در 11 ماه گذشته/عدم محدودیت سرمایه گذاری و فعالیت کشورهای مختلف در بندر چابهار ضرورت احیا و توسعه صنعت لنج سازی در سیستان و بلوچستان/لزوم راه اندازی مسافرت های دریایی بین بندر چابهار با بنادر داخلی و خارجی/ جاده های پرترافیک استان در اولویت 2 بانده شدن پیام تبریک مدیرکل بنادر و‌ دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز دانشجو افتتاح 2.5 کیلومتر جاده دسترسی بندر شهید بهشتی با حضور وزیر راه بندر چابهار؛ در ردیف بنادر تراز برتر/راه اندازی خط مسافری دریایی چابهار – مسقط از پایان آذر ماه/ وجود مدرن ترین ترمینال مسافری دریایی کشور در بندر چابهار کسب رتبه برتر توسط بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در اجلاس استانی نماز
بهره مندی هرمزگان از مرکز مجهز مقابله با آلودگی های نفتی دریایی/رصد دریا با استفاده از سامانه های ماهواره ای و پایش هوایی/مرکز پردازش زائدات نفتی راه اندازی می شود
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان اعلام کرد: بندر شهید رجایی دارای یکی از بزرگترین و مجهزترین مراکز نگهداری تجهیزات مقابله با آلودگی نفتی دریایی در سطح کشور است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، "اله مراد عفیفی پور" ضمن تشریح اقدامات پیشگیرانه و اقدامات مقابله با آلودگی نفتی در این استان اظهار داشت: در راستای اجرای کنوانسیون پیشگیری از آلودگی های دریایی ناشی از کشتی ها (کنوانسیون مارپول) و به منظور حفاظت از محیط زیست دریایی خلیج فارس و دریای عمان، زائدات کشتی ها توسط تسهیلات دریافت موجود در بنادر دریافت و بازیافت می شود.

وی افزود: این اداره کل به عنوان مرجع ملی اجرای کنوانسیون مارپول طی نه ماهه سال 97، اقدامات پیشگیرانه ای را انجام داده که از جمله آن، دریافت زائدات نفتی کشتی ها شامل آب خن موتورخانه به میزان 630 متر مکعب، همچنین لجن نفتی(اسلج) و روغن سوخته به میزان یکهزار و 662 متر مکعب بوده است.

به گفته عفیفی پور، در راستای اجرای همین کنوانسیون، مراکز دریافت زائدات نفتی در بنادر شهید رجایی، شهید باهنر، بندر لنگه، شهید حقانی و کشتی سازی خلیج فارس مستقر بوده و آماده دریافت زایدات کشتی های متقاضی است.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس قرارداد منعقد شده با بخش خصوصی مقرر شده، مرکز پردازش زائدات نفتی در بندر شهید رجایی و جمع آوری در تمام بنادر تجاری و نفتی و لنگرگاه ها حوزه استحفاظی استان هرمزگان به میزان سرمایه گذاری حدود چهارصد میلیارد ریال احداث و راه اندازی شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با تشریح اقدامات مقابله با آلودگی نفتی در این استان که پایتخت دریایی ایران محسوب می شود، گفت: مرکز اصلی نگهداری تجهیزات مقابله با آلودگی در بندر شهید رجایی فعالیت دارد؛ این مرکز با دارا بودن تجهیزات مقابله با آلودگی شامل بوم مهار های نفتی، پمپ های اسکیمر جمع آوری مواد نفتی از سطح دریا، بوم های جاذب مواد نفتی، ورقه های جاذب مخازن نگهداری مواد نفتی و مواد شیمیایی پراکنده ساز یکی از بزرگترین و پیشرفته ترین مراکز نگهداری تجهیزات مقابله با آلودگی نفتی در سطح کشور است.

عفیفی پور بیان کرد: به منظور حفظ آمادگی در سوانح منجر به آلودگی نفتی، سه فروند از یدک کش های مستقر در بندر شهید رجایی به سیستم پخش مواد شیمیایی پراکنده ساز آلودگی نفتی، مجهز شده اند.

وی اضافه کرد: همچنین در سال گذشته، یک شناور بارج مجهز به تجهیزات مقابله با آلودگی نفتی ساخته و در بندر شهید رجایی مستقر شده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: در سالیان اخیر، مراکز فرعی مقابله با آلودگی نفتی در بندر شهید باهنر، بندر لنگه و بندرگاه کیش راه اندازی شده که به محض دریافت گزارشات آلودگی نفتی در محل حاضر شده و عملیات ارزیابی اولیه و پاکسازی را انجام می دهند. یک مرکز همکاری های منطقه ای به اسم "مرکیو" هم در جزیره قشم در حال راه اندازی است.

این مقام مسئول تصریح کرد: برای اطلاع دقیق تر از وجود آلودگی نفتی در محدوده تنگه هرمز و حوزه استحفاظی استان هرمزگان از پایگاه های سامانه های ماهواره ای سازمان منطقه ای حمایت از محیط زیست دریایی مستقر در کویت و بحرین در قالب قرارداد منطقه ای راپمی و میمیک استفاده می شود.

عفیفی پور اظهار داشت: اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان همچنین با عقد قرارداد از هواپیما و بالگردهای منطقه یکم نیروی دریایی ارتش، جهت پایش و شرکت در عملیات پاکسازیآلودگی نفتی استفاده می نماید.

وی افزود: تمام شرکت های فعال دریایی به ویژه مراکز سوخت رسان دریایی و شرکت های نفتی مستقر در منطقه ملزم به تهیه طرح های مقابله با آلودگی نفتی و تهیه تجهیزات مقابله با آلودگی در سطح محلی هستند تا بتوانند آلودگی های احتمالی را پاکسازی کنند.

به گفته مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان، در سالیان اخیر چندین مورد آلودگی نفتی در منطقه به وقوع پیوسته که ضمن ارجاع پرونده به ارگان های ذیربط و مراجع قضایی، اقدامات لازم جهت پاکسازی توسط تیم مقابله با آلودگی نفتی بندر شهید رجایی به عمل آمده است.

وی در همین رابطه خاطرنشان کرد: آلودگی نفتی ناشی از نشت چاه های سکوی ایلام 2 در منطقه دریایی سیری و آلودگی نفتی هنگام سوخت رسانی به کشتی سرن در لنگرگاه بندرعباس از جمله آلودگی های نفتی هستند که توسط تیم مقابله با آلودگی بندر شهید رجایی پاکسازی شده است.

عفیفی پور در پایان گفت: برای ارتقای دانش پرسنل درگیر در عملیات مقابله با آلودگی و سایر ارگان های مرتبط، تاکنون چندین دوره آموزشی و مانور عملیاتی در بنادر تابعه استان از جمله در بندر لنگه و جزیره کیش با حضور شرکت هلندی FORU برگزار شده است.

واحد اطلاعات و اخبار

۱۷ دی ۱۳۹۷ ۰۸:۴۱
کد خبر : ۴۴,۹۴۳

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید