تسریع در تأمین تجهیزات بندر چابهار
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: وزیر حمل و نقل و کشتیرانی هندوستان برای تخصیص خط اعتباری و تسریع در تأمین تجهیزات بندر چابهار دستور صریح داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، محمد راستاد که وزیر خارجه کشورمان را در سفر به هند همراهی کرده است ، در توئیت خود درباره اپراتوری هندی ها در بندر چابهار نوشت:
امروز به همراه آقای دکتر ظریف در دهلی نو با آقای گادکاری؛ وزیر حمل و نقل و کشتیرانی هندوستان دیدار داشتیم تاکید ما بر تسریع در تأمین تجهیزات بندر چابهار در قالب قرارداد با اپراتور هندی و تخصیص خط اعتباری بود آقای گادکاری به مقامات مرتبط هندی دستورات صریحی در این زمینه ها داد.
موافقتنامه تأسیس دالان تجاری ایران، هند و افغانستان موسوم به موافقتنامه چابهار، خرداد ۹۵، میان رؤسای جمهور ایران و افغانستان و هم‌چنین نخست وزیر هندوستان امضا شد. در این موافقتنامه که در مجالس سه کشور تصویب و تأیید شده؛ هند قرار است در بندر چابهار و زیرساخت‌های ریلی و جاده‌ای آن برای اتصال به افغانستان و آسیای میانه سرمایه‌گذاری کند.
 قراردادی با طرف هندی شامل سرمایه گذاری در تجهیزات، اپراتوری و تعمیر و نگهداری محدوده ترمینال برای انجام خدمات بندری منعقد شده است. بر اساس شرایط قرارداد، مستأجر (طرف هندی) توافق کرد که حداقل  ۸۵ میلیون دلار تجهیزات مورد توافق سرمایه گذاری را تأمین کند و اعطای خط اعتباری در حدود ۱۵۰ میلیون دلار توسط اگزیم بانک برای توسعه بندر چابهار تعهد کرد.
۱۸ دی ۱۳۹۷ ۱۸:۲۰
کد خبر : ۴۴,۹۸۸