ارتقای ارتباطات دریایی کشور در گرو تکمیل و اجرای طرح جامع/ روند مثبت پیشرفت پروژه های زیرساختی بندر چابهار ایجاد مناطق آزاد به منظور حمایت و پشتیبانی از فعالیت های بنادر است/ ضرورت ایجاد مسیرهای ریلی به منظور دسترسی هرچه بهتر به بندر چابهار توسعه بندر چابهار، پیشانی توسعه سواحل مکران/اتصال بندر چابهار به خطوط ریلی در طرح جامع لحاظ شده است اولویت ایجاد مزیت و جاذبه اقتصادی با رویکرد زنجیره حمل و نقل در بندر چابهار / پروژه های زیربنایی در بندر شهید بهشتی به سرعت تکمیل شود/ تعمیرات اساسی و استانداردسازی انبارها به سرعت و قدرت آغاز عملیات اجرایی بلندترین برج کنترل ترافیک دریایی بنادر در بندر چابهار/ بهره بر داری از ایستگاه جزر و مد سنجی و هواشناسی بندر شهید بهشتی/ استقرار تجهیزات ناوبری و الکترونیکی در برج کنترل ترافیک دریایی بندر چابهار ضرورت تعامل بیشتر هند برای عبور از چالش های همکاری در بندر چابهار ارسال سومین محموله ترانزیتی کشور افغانستان/ محصولات استان کرمان از طریق بندر چابهار صادر شد بندر چابهار؛ قابلیت پذیرش کشتی های سایز بزرگ را دارد/ بندر چابهار با برخورداری از تجهیزات مدرن و پیشرفته، پاسخگوی خطوط لاینری است‌ اشتغال 1050 نفر در شرکت های سرمایه گذاری و عمرانی بندر چابهار هیچ نیرویی در حوزه بهداشت و درمان بندر چابهار جذب نشده است
نقش ویژه 'گادکاری' در گسترش روابط اقتصادی ایران و هند
به پایگاه تحلیلی مدرن دیپلماسی در مقاله ای بااشاره به نقش نیتین گادکاری در گسترش روابط ایران و هند نوشت وزیر کشتیرانی هند نقش پررنگ و موثری در توسعه روابط دهلی نو و تهران داشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی؛ این پایگاه تحلیلی که تحولات آسیا را رصد می کند افزود:در چند ماه اخیر حضور و عملکرد وزیر حمل و نقل و کشتیرانی هند به اندازی در روابط میان هند و ایران نقش آفرین بوده که رسانه‌های هندی آن را به «اثر گادکاری» نامیده‌اند.
در ادامه این مطلب آمده است همان‌طور که علم فیزیک توانست با ابتکارات نوین «نیوتن» به شکوفایی برسد، دولت نارندرا مؤدی نخست وزیر هند نیز توانست با عملکرد بسیار خوب گادکاری روابط اقتصادی میان ایران و هند را وارد مرحله جدیدی کند.
این پایگاه تحلیلی ،هدایت طرح چابهار را از عملکرد مهم گادکاری دانست و اضافه کرد این طرح تغییر مهمی در روابط ایران و هند ایجاد کرده است.
در ماه دسامبر نیز نیتین گادکاری توانست با هدایت مذاکرات میان دهلی نو و تهران به توافق جدید مکانیسم پرداخت روپیه دست یابد که در زمان‌های اوج تحریم‌های آمریکا، ادامه روابط تجاری و اقتصادی میان ایران و هند به‌جای استفاده از دلار آمریکا از طریق روپیه هند پیگیری می‌شود.
به نوشته این پایگاه اروپایی ،گادکاری در دیدار با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در دهلی نو بر محورهای مکانیسم پرداخت روپیه، همکاری میان دو کشور برای توسعه بندر چابهار و افتتاح یک بانک ایرانی در هند ،گفت وگو کرد.
محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران که از هفتم تا نهم ژانویه (17 تا 19 دی ماه) برای حضور در کنفرانس رایسینا به دهلی نو سفر کرد،در حاشیه این کنفرانس با تعدادی از مقامات ارشد دولت هند دیدار و گفت و گو کرد.
بعد از دیدار گادکاری با وزیر خارجه ایران، بسیاری از رسانه‌های هندی این دیدار را به‌عنوان تصویر بزرگ در ذهن دو کشور توصیف کردند و از گشایش بانک خصوصی ایران در بمبئی استقبال کردند.
به گزارش روزنامه تایمز ایندیا، نیتین گادکاری وزیر کشتیرانی، حمل و نقل و بزرگراه‌های هند در دیدار با محمد جواد ظریف افزود: دولت هند هم اکنون مجوز فعالیت یک بانک ایرانی در بمبئی را صادر کرده است.
براساس این گزارش، بانک پاسارگاد تا سه ماه آینده شعبه خود در شهر بمبئی را افتتاح خواهد کرد و از این بانک برای انجام نقل و انتقالات مالی استفاده خواهد شد.
وزیر کشتیرانی، حمل و نقل و بزرگراه‌های هند فعالیت‌های انجام شده در خصوص چابهار را مثبت ارزیابی کرد و افزود: در دیدار با ظریف مسائل زیادی حل شده و نخستین کشتی از برزیل در چابهار پهلو گرفته است.
وی خاطرنشان کرد در این دیدار در خصوص مبادله کالا با کالا میان دو کشور نیز گفت‌وگو و وزیر خارجه ایران نیز در این دیدار پیشنهادهای زیادی مطرح کرد.
۲۶ دی ۱۳۹۷ ۰۰:۴۷
کد خبر : ۴۵,۰۴۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید