آغاز عملیات اجرایی 4 پروژه عمرانی بندر چابهار به ارزش بیش از 9000 میلیارد ریال در سواحل استان سیستان و بلوچستان با حضور معاون اول رئیس جمهور بهره برداری از خط ریلی چابهار-زاهدان در سال آینده/ ظرفیت بنادر چابهار به ۱۰ میلیون تن رسید/ تجهیزات بندر چابهار روز به روز در حال افزایش است/ دعوت از سرمایه گذاران برای توسعه سواحل مکران بررسی پروژه‌های توسعه سواحل مکران در سفر معاون اول رئیس‌جمهور به چابهار/ ساخت یک بندر جدید در سواحل مکران در دستور کار/ ظرفیت بندر چابهار از ۲ میلیون تن در سال به ۸ میلیون تن ارتقاء‌ داده شد ورود اولین محموله تجهیزات بندر چابهار تا کمتر از دو هفته دیگر؛ به ارزش ۸ میلیون یورو/ واردات تجهیزات بر اساس تعهدات اپراتور هندی است آغاز عملیات اجرایی لایروبی حوضچه بندر شهید کلانتری چابهار/ عملیات هیدروگرافی برای لاین بندی محدوده لایروبی انجام شد توسعه بازار پسکرانه با بهره گیری از ظرفیت های بندر چابهار/ رونق ترافیک بار و کالا در بندر شهید بهشتی اتمام واگذاری 4 موج شکن چندمنظوره مردمی استان سیستان و بلوچستان به اداره کل شیلات/بندر چابهار پیشرو در واگذاری موج شکن های چندمنظوره مردمی احداث ساختمان مرکز فرعی جستجو و نجات دریایی (MRCC) پسابندر شرایط ایده آل بندر چابهار در تخلیه و بارگیری کالا/ واردات ۲۵ درصد از نهاده های دامی کشور از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ حجم واردات نهاده های دامی از دروازه ملل رونق می گیرد پیشنهاد همکاری‌های مشترک جستجو و امداد و نجات دریایی بین ایران و پاکستان / جابجایی کالا و مسافر بین بندر چابهار و بنادر کشور پاکستان
نقش ویژه 'گادکاری' در گسترش روابط اقتصادی ایران و هند
به پایگاه تحلیلی مدرن دیپلماسی در مقاله ای بااشاره به نقش نیتین گادکاری در گسترش روابط ایران و هند نوشت وزیر کشتیرانی هند نقش پررنگ و موثری در توسعه روابط دهلی نو و تهران داشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی؛ این پایگاه تحلیلی که تحولات آسیا را رصد می کند افزود:در چند ماه اخیر حضور و عملکرد وزیر حمل و نقل و کشتیرانی هند به اندازی در روابط میان هند و ایران نقش آفرین بوده که رسانه‌های هندی آن را به «اثر گادکاری» نامیده‌اند.
در ادامه این مطلب آمده است همان‌طور که علم فیزیک توانست با ابتکارات نوین «نیوتن» به شکوفایی برسد، دولت نارندرا مؤدی نخست وزیر هند نیز توانست با عملکرد بسیار خوب گادکاری روابط اقتصادی میان ایران و هند را وارد مرحله جدیدی کند.
این پایگاه تحلیلی ،هدایت طرح چابهار را از عملکرد مهم گادکاری دانست و اضافه کرد این طرح تغییر مهمی در روابط ایران و هند ایجاد کرده است.
در ماه دسامبر نیز نیتین گادکاری توانست با هدایت مذاکرات میان دهلی نو و تهران به توافق جدید مکانیسم پرداخت روپیه دست یابد که در زمان‌های اوج تحریم‌های آمریکا، ادامه روابط تجاری و اقتصادی میان ایران و هند به‌جای استفاده از دلار آمریکا از طریق روپیه هند پیگیری می‌شود.
به نوشته این پایگاه اروپایی ،گادکاری در دیدار با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در دهلی نو بر محورهای مکانیسم پرداخت روپیه، همکاری میان دو کشور برای توسعه بندر چابهار و افتتاح یک بانک ایرانی در هند ،گفت وگو کرد.
محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران که از هفتم تا نهم ژانویه (17 تا 19 دی ماه) برای حضور در کنفرانس رایسینا به دهلی نو سفر کرد،در حاشیه این کنفرانس با تعدادی از مقامات ارشد دولت هند دیدار و گفت و گو کرد.
بعد از دیدار گادکاری با وزیر خارجه ایران، بسیاری از رسانه‌های هندی این دیدار را به‌عنوان تصویر بزرگ در ذهن دو کشور توصیف کردند و از گشایش بانک خصوصی ایران در بمبئی استقبال کردند.
به گزارش روزنامه تایمز ایندیا، نیتین گادکاری وزیر کشتیرانی، حمل و نقل و بزرگراه‌های هند در دیدار با محمد جواد ظریف افزود: دولت هند هم اکنون مجوز فعالیت یک بانک ایرانی در بمبئی را صادر کرده است.
براساس این گزارش، بانک پاسارگاد تا سه ماه آینده شعبه خود در شهر بمبئی را افتتاح خواهد کرد و از این بانک برای انجام نقل و انتقالات مالی استفاده خواهد شد.
وزیر کشتیرانی، حمل و نقل و بزرگراه‌های هند فعالیت‌های انجام شده در خصوص چابهار را مثبت ارزیابی کرد و افزود: در دیدار با ظریف مسائل زیادی حل شده و نخستین کشتی از برزیل در چابهار پهلو گرفته است.
وی خاطرنشان کرد در این دیدار در خصوص مبادله کالا با کالا میان دو کشور نیز گفت‌وگو و وزیر خارجه ایران نیز در این دیدار پیشنهادهای زیادی مطرح کرد.
۲۶ دی ۱۳۹۷ ۰۰:۴۷
کد خبر : ۴۵,۰۴۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید