بندر چابهار؛ پیشتاز در زیرساخت های عمرانی/پیشرفت 86 درصدی عملیات استحصال از دریا فاز 2 طرح توسعه بندر شهید بهشتی/ گام بلند بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در توسعه زیرساخت ها حمل یکسره محموله های گندم ترانزیتی کشور هند به افغانستان/نخستین محموله گندم اهدایی هند از طریق چابهار به افغانستان رسید/ ترانزیت 5 هزار تن گندم از دروازه ملل به افغانستان طی 12 روز صادرات اولین محموله ۴۵ هزار تنی مواد معدنی در سال ۹۹ / طوفان کرونا در جهان؛ تخلیه و بارگیری همزمان ۶ کشتی در بندر چابهار تسریع در تأمین تجهیزات استراتژیک بنادر کشور با اولویت بندر چابهار/بندر شهید بهشتی چابهار یکی از 8 پروژه مهم در راستای جهش تولید/ مکان نمایی و نصب رادار هواشناسی در بندر چابهار/ آغاز عملیات اجرایی کریدور لجستیک بندر چابهار اولویت فنی و مهندسی در سال 99 برنامه ریزی برای ارتقای خدمات هواشناسی دریایی در استانهای ساحلی/ بکارگیری روش های نوین و مکانیزه برای تبادل اطلاعات هواشناسی دریایی/ اپلیکیشن های کاربردی مرتبط با هواشناسی دریایی، عملیاتی می شود تکمیل فاز اول لایروبی نگهداری حوضچه و کانال بندر شهید کلانتری چابهار/ برداشت بیش از ۴۰ هزار متر مکعب مواد رسوب شده و دسترسی به عمق مطلوب/ آغاز عملیات لایروبی فاز ۲ و ۳ حوضچه و کانال بندر شهید کلانتری طرح جامع بنادر کشور؛ در مرحله نهایی/ لزوم تحرک جدی برای جبران فوری وقفه پروژه های بنادر کشور به دلیل شیوع کرونا/ تشریح وظیفه ملی سازمان بنادر در حوزه ساخت و سازهای ساحلی/ جمع بندی در مورد ۷۰ میلیون دلار از طرح تحول صنایع دریایی مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان روز جهانی کار و کارگر را تبریک گفت پهلوگیری و تخلیه همزمان 3 کشتی کالای اساسی در بندر چابهار ارتقاء آموزش و مهارت های تخصصی در حوزه منابع انسانی/برگزاری ۱۶ هزار نفرساعت دوره آموزشی در سال ۹۸/ آغاز دوره های آموزش مجازی مبتنی بر هوشمندسازی در سال 99
ایندیاتایمز: چابهار نقش مهمی در گسترش روابط تجاری هند با آسیا میانه دارد
روزنامه ایندیا تایمز نوشت، بندر چابهار و کریدور ارتباطی شمال به جنوب نقش ویژه و چشمگیری در برقراری و گسترش روابط تجاری هند با افغانستان ،کشورهای آسیای میانه و بویژه ازبکستان دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی؛ میرضیایف رئیس جمهوری ازبکستان در حاشیه نشست گجرات نوشت ازبکستان دروازه ورود هند به آسیای میانه است.
هند امیدوار است با تکمیل فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار ضمن دسترسی مستقیم به افغانستان از طریق کریدور شمال – جنوب کالاهای خود را به آسیای میانه صادر کند.
به نوشته نشریه ایندیا تایمز،سرمایه گذاری درچابهار می تواند به هند در افزایش همکاری تجاری با کشورهای آسیای مرکزی تاثیر گذار باشد.
براساس گزارش رسانه های هندی ،از آنجا که ازبکستان در چند سال اخیر در‌های ورود سرمایه گذاران خارجی به اقتصاد این کشور را گشوده است، هند نیز می‌تواند از این فرصت برای آغاز سرمایه گذاری کلان در منطقه آسیای مرکزی استفاده کند.
در سال گذشته پروازهای مستقیم میان بمبئی و تاشکند پایتخت ازبکستان برقرار و شرایط برای دریافت روادید ورود به هند تسهیل شد.
در پی این اقدامات ،شرکت های هندی فعالیت گسترده ای را برای سرمایه گذاری در بخش های دارو،گردشگری ،آموزش و فن آوری آی تی در ازبکستان آغاز کرده اند.
،آسیای میانه علاوه بر تامین بخشی از انرژی مورد نیاز هند با جمعیت چند صد میلیونی بازار خوبی برای کالاهای هندی محسوب می شود.
بازی بزرگ و جدید، آمریکا، چین ،هند ، روسیه و کشورهای کوچک‌تر فرا منطقه‌ای در آسیای میانه این منطقه را به میدان اصلی رقابت تبدیل کرده است.
هند نیز به‌عنوان یک بازیگر فرا منطقه‌ای ازجمله کشورهایی است که به علت وجود انرژی و بازار پررونق تجاری آسیای میانه به آن چشم دوخته است .
هند برخلاف چین، به‌شدت تلاش می‌کند راه خود را برای نفوذ در این منطقه از جهان به‌طور خاص از طریق تکمیل پروژه چابهار و راه اندازی گذرگاه راه دریایی و راه آهن سراسری با عنوان دالان بین‌المللی حمل و نقل شمال-جنوب» باز کند.
۱ بهمن ۱۳۹۷ ۰۷:۳۷
ایرنا |
کد خبر : ۴۵,۱۲۲

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید