ارتقای ارتباطات دریایی کشور در گرو تکمیل و اجرای طرح جامع/ روند مثبت پیشرفت پروژه های زیرساختی بندر چابهار ایجاد مناطق آزاد به منظور حمایت و پشتیبانی از فعالیت های بنادر است/ ضرورت ایجاد مسیرهای ریلی به منظور دسترسی هرچه بهتر به بندر چابهار توسعه بندر چابهار، پیشانی توسعه سواحل مکران/اتصال بندر چابهار به خطوط ریلی در طرح جامع لحاظ شده است اولویت ایجاد مزیت و جاذبه اقتصادی با رویکرد زنجیره حمل و نقل در بندر چابهار / پروژه های زیربنایی در بندر شهید بهشتی به سرعت تکمیل شود/ تعمیرات اساسی و استانداردسازی انبارها به سرعت و قدرت آغاز عملیات اجرایی بلندترین برج کنترل ترافیک دریایی بنادر در بندر چابهار/ بهره بر داری از ایستگاه جزر و مد سنجی و هواشناسی بندر شهید بهشتی/ استقرار تجهیزات ناوبری و الکترونیکی در برج کنترل ترافیک دریایی بندر چابهار ضرورت تعامل بیشتر هند برای عبور از چالش های همکاری در بندر چابهار ارسال سومین محموله ترانزیتی کشور افغانستان/ محصولات استان کرمان از طریق بندر چابهار صادر شد بندر چابهار؛ قابلیت پذیرش کشتی های سایز بزرگ را دارد/ بندر چابهار با برخورداری از تجهیزات مدرن و پیشرفته، پاسخگوی خطوط لاینری است‌ اشتغال 1050 نفر در شرکت های سرمایه گذاری و عمرانی بندر چابهار هیچ نیرویی در حوزه بهداشت و درمان بندر چابهار جذب نشده است
ایندیاتایمز: چابهار نقش مهمی در گسترش روابط تجاری هند با آسیا میانه دارد
روزنامه ایندیا تایمز نوشت، بندر چابهار و کریدور ارتباطی شمال به جنوب نقش ویژه و چشمگیری در برقراری و گسترش روابط تجاری هند با افغانستان ،کشورهای آسیای میانه و بویژه ازبکستان دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی؛ میرضیایف رئیس جمهوری ازبکستان در حاشیه نشست گجرات نوشت ازبکستان دروازه ورود هند به آسیای میانه است.
هند امیدوار است با تکمیل فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار ضمن دسترسی مستقیم به افغانستان از طریق کریدور شمال – جنوب کالاهای خود را به آسیای میانه صادر کند.
به نوشته نشریه ایندیا تایمز،سرمایه گذاری درچابهار می تواند به هند در افزایش همکاری تجاری با کشورهای آسیای مرکزی تاثیر گذار باشد.
براساس گزارش رسانه های هندی ،از آنجا که ازبکستان در چند سال اخیر در‌های ورود سرمایه گذاران خارجی به اقتصاد این کشور را گشوده است، هند نیز می‌تواند از این فرصت برای آغاز سرمایه گذاری کلان در منطقه آسیای مرکزی استفاده کند.
در سال گذشته پروازهای مستقیم میان بمبئی و تاشکند پایتخت ازبکستان برقرار و شرایط برای دریافت روادید ورود به هند تسهیل شد.
در پی این اقدامات ،شرکت های هندی فعالیت گسترده ای را برای سرمایه گذاری در بخش های دارو،گردشگری ،آموزش و فن آوری آی تی در ازبکستان آغاز کرده اند.
،آسیای میانه علاوه بر تامین بخشی از انرژی مورد نیاز هند با جمعیت چند صد میلیونی بازار خوبی برای کالاهای هندی محسوب می شود.
بازی بزرگ و جدید، آمریکا، چین ،هند ، روسیه و کشورهای کوچک‌تر فرا منطقه‌ای در آسیای میانه این منطقه را به میدان اصلی رقابت تبدیل کرده است.
هند نیز به‌عنوان یک بازیگر فرا منطقه‌ای ازجمله کشورهایی است که به علت وجود انرژی و بازار پررونق تجاری آسیای میانه به آن چشم دوخته است .
هند برخلاف چین، به‌شدت تلاش می‌کند راه خود را برای نفوذ در این منطقه از جهان به‌طور خاص از طریق تکمیل پروژه چابهار و راه اندازی گذرگاه راه دریایی و راه آهن سراسری با عنوان دالان بین‌المللی حمل و نقل شمال-جنوب» باز کند.
۱ بهمن ۱۳۹۷ ۰۷:۳۷
ایرنا |
کد خبر : ۴۵,۱۲۲

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید