ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
ایران در لیست سفید کنوانسیون آموزش نیروی دریانوردی
پنل های تخصصی بیست و ششمین همایش ارگان‌های دریایی کشور محور آموزش، اشتغال و حقوق دریانوردان و توانمندسازی بانوان در حوزه دریانوردی، الزامات کشتیرانی، فرصت ها و موانع پیش رو و الزامات استفاده از سوخت کم گوگرد برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، در بیست و ششمین همایش ارگان‌های دریایی کشور اولین پنل تخصصی با عنوان آموزش، اشتغال و حقوق دریانوردان با ریاست نصیری؛ رئیس دانشگاه دریانوردی چابهار برگزار شد. سجادی؛ معاون آموزشی دانشگاه دریانوردی چابهار عنوان اولین سخنران پنل اول مبحث کار ورزی و اشتغال به کار دانشجویان دریانوردی را مطرح کرد.

وی گفت: قبل از انقلاب اسلامی بسیاری از دریانوردان فعال غیر ایرانی بوده است. با افتتاح کالج دریانوردی چابهار به عنوان اولین موسسه آموزشی دریانوردی در سال ۶۲ پذیرش دانشجویان ایرانی در بخش مهندسی دریانوردی عرشه و مهندسی موتور کشتی آغاز شد. در حال حاضر در زمینه آموزش نیروهای متخصص دریانوردی به خودکفایی رسیده ایم و حتی پتانسیل صادرات نیروی آموزش به خارج از کشور را نیز داریم.

معاون آموزشی دانشگاه دریانوردی چابهار خاطرنشان کرد: ایران از سال ۱۳۷۸ به عضویت کنوانسیون اچ تی سی دبلیو در زمینه آموزش نیروی دریانوردی درآمد و از همان ابتدا تا کنون ایران در لیست سفید این کنوانسیون قرار دارد.

سجادی اظهار داشت: در حال حاضر چالش های در بحث کارورزی نیروهای آموزش‌دیده وجود دارد یکی از چالش‌ها ظرفیت محدود کشتی‌ها برای استفاده نیروهای کارورزی دریایی است. مشکل ظرفیت کشتی ها برای دانشجوی آزاد و غیر بورس بیشتر بوده و هزینه یک ‌سال کارورزی دانشجویان بین ۸ تا ۱۲ هزار دلار در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: چالش دیگر بحث خروج از کشور کارورزان با توجه به مشغولیت خدمت نظام وظیفه است. در گذشته کارورزان با تعهد خدمت ۱۰ ساله در حوزه دریا نوردی امکان معافیت خدمت سربازی را داشتند که این فرصت دیگر وجود ندارد. مورد دیگر، بحث سنوات تحصیلی برای دانشگاه و کارورزان است. از چالش های دیگر در این زمینه می‌توان به بحث اشتغال نیروهای آموزش‌دیده اشاره کرد. اشتغال نیروهای خارجی در شناورهای زیر ۳۰۰۰ تن چه به عنوان ملوان و چه به عنوان افسر عرصه را برای فعالیت نیروهای ایرانی تنگ کرده است.

وی اذعان داشت: از راهکارهای ارائه شده در پنل تخصصی می‌توان به ایجاد انگیزه برای خطوط کشتیرانی جهت جذب متقاضیان کارورزی و تامین اعتبار هزینه کارورزی و علاوه بر آن بررسی و تغییر پروسه فعلی در اختیار گرفتن نیروی کار خارجی اشاره کرد

در ادامه این پنل رضایی؛ دبیر صنفی دریانوردان سخنرانی خود را با عنوان حقوق دریانوردان ارائه کرد و گفت: به عنوان حقوق اصلی دریانوردان می توان به مواردی نظیر دسترسی به مراکز کاریابی تخصصی دریایی، قرارداد کاری و حداقل الزامات قانونی اشتغال، تسهیلات اقامتی بر روی عرشه، حمایت های بهداشتی پزشکی درمانی و امکان ارائه شکایت بر روی کشتی اشاره کرد.

سجادی تاکید کرد: سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع قانونی و دولتی در کنار شرکت های کشتیرانی و انجمن های صنفی دریانوردان از متولیان اصلی اجرای ملزومات مربوط به حقوق دریانوردان است از راهکارهای ارائه شده در این زمینه شکل گیری یک کمیته سه جانبه از متولیان امر با همکاری وزارت کار برای تأمین حقوق دریانوردان است.

در ادامه مباحث تخصصی به موضوع توانمندسازی بانوان در حوزه دریانوردی پرداخته شد. در این پنل خانم جهان پناه از کارشناسان معاونت دریایی سازمان بنادر و دریانوردی و خانم حویزاوی از شرکت اطلس راهبر دریا مطالبی را ارایه کردند.  

آنها در تحقیقات خود عنوان کردند که  طبق آمار جهانی در حدود ۲ درصد از دریانوردان در سرتاسر دنیا را بانوان تشکیل می‌دهند و در ایران در حدود ۱۶۰ نیروی زن در بخش دریانوردی مشغول به کار هستند حضور بانوان در بخش‌های مختلف دریانوردی از سه جنبه قانونی، آموزشی و اشتغال مورد بررسی قرار گرفته است.

طبق قوانین ایران هیچگونه منع و محدودیتی برای فعالیت بانوان در عرصه های دریایی وجود ندارد و این امر در مورد بخش آموزش نیز صادق بوده و مانعی برای آموزش نیروی زن وجود ندارد. اما در مورد اشتغال زنان در این زمینه چالش ها و محدودیت هایی وجود دارد که امیدوار هستیم با توجه به شعار امسال سازمان بین المللی دریانوردی با عنوان توانمندسازی بانوان در عرصه های دریایی شاهد حضور هرچه بیشتر بانوان در این زمینه در سال های آتی باشیم.

در پنل بعدی همایش ارگان‌های دریایی کشور پنل تخصصی الزامات کشتیرانی، فرصت ها و موانع پیش رو به ریاست هادی حق شناس؛ معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی برگزار شد.

اسماعیلی پور؛ مدیرکل بخش هوایی و دریایی از بیمه مرکزی در مورد ماهیت بیمه مطالبی را عنوان کرد. وی گفت:.بیمه مرکزی ایران از سال ۹۰ به طور جدی وارد بحث بیمه دریایی شده و در سال‌های اخیر تشکیل کنسرسیوم های اتکاییp &i برای شرکت کشتیرانی و شرکت نفتکش در دستور کار بیمه مرکزی قرار گرفت. با توجه به تحریم های موجود و مشکلات و چالش های متعددی که برای صنعت بیمه به وجود آمده در مدت ۱۰ سال گذشته صنعت بیمه با تجربه های مثبت توانسته است بخش قابل توجهی از مشکلات وجود آمده را خنثی کند.

در ادامه پنل تخصصی، علیرضا خجسته؛  مدیرکل حفاظت و ایمنی دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی در مورد الزامات استفاده از سوخت کم گوگرد از سال ۲۰۲۰ مباحثی را ارائه کرد. وی خاطرنشان کرد: سازمان جهانی دریانوردی دو هدف کلی دریانوردی ایمن و دریاهای پاک را در دستور کار خود قرار داده است و در حال حاضر بحث جدی سوخت دریایی کشور الزام استفاده از سوخت با سولفور کمتر از پنج دهم درصد است. در همین راستا سازمان بنادر و دریانوردی برای رسیدن به این هدف رسیدگی به قوانین ملی و بین المللی را در دستور کار خود قرار داده است.

وی گفت: در مورد قوانین ملی رعایت قانون هوای پاک از سوی سازمان محیط زیست طبق استانداردهای ملی مورد توجه سازمان بنادر و دریانوردی واقع شده است در حال حاضر ۱۲ درصد آلودگی تولید شده در سرتاسر دنیا حاصل از اکسیدهای گوگرد است.

خجسته در ادامه بحث استفاده از سوخت های کم سولفور در مورد ترکیب سوخت کشتی‌های ایرانی و مزایای استفاده از سوخت های کم سولفور و تاثیرات مثبت آن بر روی اقتصاد و تجارت کشور گزارشی را ارائه کرد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به الزام استفاده از سوخت کم سولفور گزینه های پیش رو ناوگان دریایی کشور واردات سوخت کم سولفور، استفاده از سیستم‌های اسکرابر در کشتی ها و استفاده از سوخت های انرژی بر است.

عباس نژاد؛ معاون اداره کل امور دریایی در مورد ضرورت تشکیل و ساختار موسسه رده بندی ملی ایرانی مطالبی را عنوان کرد. همچنین توضیحاتی در مورد تاریخچه موسسات رده بندی شکل گرفته در ایران از سال ۱۳۵۹ تاکنون و همچنین عملکرد موسسات رده بندی فعال و بین المللی در متن سخنرانی ارائه شد.

هاشمی؛ عضو هیئت علمی و تحقیقات سازمان صنعت،معدن و تجارت صحبت های خود را با عنوان مقایسه تطبیقی بندر هنگ کنگ بندر شهید رجایی ارائه کرد.

۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ۱۷:۲۶
کد خبر : ۴۵,۵۲۳

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید