دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی کشور در همایش بین المللی توسعه چابهار:
از همه کشورها برای پیوستن به توافق نامه سه جانبه چابهار دعوت می شود
مرتضی بانک: از دیگر کشورهای منطقه و به ویژه آسیای میانه دعوت می کنم با پیوستن به توافق نامه سه جانبه چابهار در استفاده از فرصت های این اراده سیاسی سهیم شوند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان،  مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی کشور در همایش بین المللی توسعه چابهار گفت: گسترش همکاری های منطقه ای، پیوندهای فرهنگی و منافع مشترک پایه های محکم و ظرفیت های حایز اهمیت برای تقویت بیش از پیش و ایجاد اتحاد اقتصادی مسئلت آفرین بین جمهوری اسلامی ایران، هند و افغانستان است.
مرتضی بانک افزود: کمتر از دو سال پیش با امضای تفاهم نامه سه جانبه میان ایران، هند و افغانستان تلاش برای بهره گیری فرصت ها به صورت نهادینه آغاز شد. وی ادامه داد: اراده محکم سیاسی و اقتصادی میان این سه کشور و دیگر کشور های منطقه جان دوباره بخشید. وی با بیان این که امکان ورود دیگر کشورها به این توافق نامه تسهیل شده است ادامه داد: از دیگر کشورهای منطقه و به ویژه آسیای میانه دعوت می کنم با پیوستن به این توافق نامه در استفاده از فرصت های این اراده سیاسی سهیم شوند. 
وی گفت: چابهار با برخورداری از مزیت های متعدد و زیرساخت های فیزیکی در حال توسعه بندر چابهار، خط آهن چابهار _ زاهدان و فرودگاه چابهار و موقعیت جعرافیایی و نزدیک ترین راه دسترسی افغانستان و دیگر کشورهای محصور در خشکی به آب های آزاد می تواند نقش پیشران اصلی را در این اتحاد اقتصادی ایفا کند. 
بانک گفت: حمل و نقل و ترانزیت بین سه کشور ایران، هند و افغانستان و آسیای میانه منطقه ایده آلی برای سرمایه گذاری  و صادرات کالاهای مورد نیاز بازار های منطقه و به ویژه بازار عظیم یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفری هند، افغانستان و آسیای میانه است.
۷ اسفند ۱۳۹۷ ۱۴:۲۶
کد خبر : ۴۵,۷۰۰