برگزاری مانور استانی سه گانه اطفاء حریق، جستجو و نجات و مقابله با آلودگی دریایی در بندر چابهار
مانور بزرگ سه گانه اطفاء حریق، جستجو و نجات و مقابله با آلودگی دریایی با محوریت اداره کل بنادر و دریانوردی استان و با شرکت واحدهای دریایی و هوایی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، فرماندهی دریابانی چابهار، امداد و نجات هلال احمر و هیات نجات غریق در بندر چابهار برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان؛ مانور بزرگ سه گانه اطفاء حریق، جستجو و نجات و مقابله با آلودگی دریایی با محوریت اداره کل بنادر و دریانوردی استان و با شرکت واحدهای دریایی و هوایی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، فرماندهی دریابانی چابهار، امداد و نجات هلال احمر و هیات نجات غریق (صبح پنجشنبه نهم اسفند ماه) در بندر چابهار برگزار شد.

سیدحسن ابراهیمی معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان اظهار داشت: ارزیابی میزان آمادگی واحدهای هوایی و دریایی، اجرای دقیق الزامات مرتبط با کنوانسیون های بین المللی مقابله با آلودگی نفتی و جستجو و نجات دریایی و تأمین ایمنی دریانوردان را از اهداف مهم این مانور در راستای ضرورت آمادگی هرچه بیشتر برای استقبال از مسافران نوروزی برشمرد.

 

مانور

وی همچنین ارتقای سطح توانایی و مهارت پرسنل عملیاتی و ستادی، افزایش توان عملیاتی تجهیزات، ارزیابی عملکرد یدک کش های آتشخوار و کنترل صدمات در هنگام آتش سوزی شناورها و سنجش میزان آمادگی و هماهنگی بین بخش های مختلف را از دیگر اهداف مانور سه گانه در راستای طرح ساماندهی ایمنی دریایی نوروزی عنوان کرد. 

معاون دریایی بنادر و دریانوردی استان، شناسایی نقاط ضعف و قوت تیم های اطفاء حریق، جستجو و نجات و مقابله با آلودگی نفتی بندر چابهار، شناسایی مناطق بالقوه ایجاد آلودگی های نفتی و یافتن راه کارهای بهتر و عملی تر، حصول اطمینان از وجود درک صحیح از جنبه های فرماندهی، مدیریت و الزامات گزارش دهی و اصلاح و تقویت طرح های عملیاتی موجود را از دیگر اهداف پیش بینی شده این مانور برشمرد.

گفتنی است مانور سه گانه اطفاء حریق، جستجو و نجات و مقابله با آلودگی نفتی، رأس ساعت 09:30 (صبح روز پنجشنبه نهم اسفند ماه) با حضور جمعی از مسئولان استان و شهرستان در حوضچه بندر شهید کلانتری بندر چابهار آغاز شد و گروه های شرکت کننده تحت نظر فرمانده عملیات نسبت به انجام وظایف محوله اقدام کردند و رأس ساعت 11:30 خاتمه یافت.

 

مانور

شایان ذکر است در برگزاری این مانور چهار فروند یدک کش، شناور ناجی، شناور گارد، یدک کش نیروی دریایی، شناورهای دریابانی، یک فروند بالگرد و تجهیزات مقابله با آلودگی مورد استفاده قرار گرفت و یک فروند شناور مجهز به سیستم پاشش مواد پاک کننده و از بین برنده لکه نفتی (دیسپرسنت) نیز در این عملیات جهت پاکسازی لکه های نفتی بکار گرفته شد.  

ابراهیمی در خاتمه یادآور شد: تمامی دریانوردان و مسافران دریایی در صورت بروز هرگونه سانحه دریایی و یا مشاهده آلودگی در آبهای استان سیستان و بلوچستان می توانند مراتب را بلافاصله از طریق شماره تلفن 1550 به مرکز جستجو و نجات دریایی اطلاع دهند تا در سریعترین زمان، هماهنگی و اقدامات لازم اتخاذ گردد.

۹ اسفند ۱۳۹۷ ۱۵:۲۶
کد خبر : ۴۵,۷۳۸

نظرات بینندگان


برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.