هیچ دستگاهی از بندر چابهار خارج نمی شود/ عزم جزم دروازه ملل برای ارائه خدمات مطلوب به صاحبان کالا سومین کشتی ترانزیتی افغانستان از طریق بندر چابهار عازم هند شد / بندر شهید بهشتی چابهار؛ زمینه ساز تقویت ظرفیت های توافق نامه سه جانبه ایران، هند و افغانستان ایجاد ظرفیت ۸۰ میلیارد دلاری ترانزیت با راه‌اندازی راه‌آهن چابهار-زاهدان/راه آهن چابهار – زاهدان؛ شاهراه اقتصادی کشورهای منطقه خواهد بود بخش معدنی پتانسیل استفاده نشده استان است/بندر چابهار می تواند هاب توزیع مواد معدنی لحاظ شود و به زودی سومین قطب تجاری کشور در منطقه جنوب و سکوی پرتاب و تحول عظیم استان سیستان و بلوچستان خواهد شد پیشنهادات بندر چابهار در نشست تخصصی با سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت/افزایش نرم تخلیه و بارگیری به ۴ و نیم تا ۵ میلیون تن تا پایان سال ۹۹ برگزاری اولین مانور امداد و نجات و اطفاء حریق مایعات قابل اشتعال در حین سوختگیری تجهیزات بندری طرح توسعه بندر چابهار فراتر از برنامه زمان ‌بندی در حال اجراست برگزاری تمرین (Drill) مقابله با آلودگی نفتی با محوریت استفاده از مواد دیسپرسنت در بندر چابهار توسعه زیرساخت های مخابراتی و ارتباطات دریایی نوار ساحلی جنوب شرق کشور در قالب پروژه های مخابرات دریایی سواحل مکران نصب آینه های محدب سقفی در ورودی و خروجی درب های بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری چابهار
در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم عنوان شد؛
رشد ۷۵ درصدی تخلیه و بارگیری در بندر امام خمینی(ره)
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان از رشد ۷۵ درصدی تخلیه و بارگیری غلات و نهاده‌های دامی درمجتمع بندری امام خمینی(ره) خبر داد و گفت: تأمین امنیت غذایی و تأمین کالاهای اساسی کشور در اولویت های نخست بنادر است.

عادل دریس در گفتگو با خبرنگار تسنیم در اهواز، با اعلام آنکه بندر امام خمینی(ره)  به عنوان شهر لجستیکی غلات کشور معرفی شد، اظهار داشت: در تدوین و پایش سند لجستیک بنادر کشور بندر امام خمینی(ره) به  عنوان شهر لجستیکی غلات کشور معرفی و ابلاغ شد. ما از این فرصت استفاده کرده و با توجه به ورود کالاهای اساسی به سمت جذب صنایعی رفتیم که در این راستا ارزش افزوده بالایی را تولید می کنند و عمدتا در ارتباط با غلات هستند.

وی افزود: اکنون شاهد افتتاح کارخانه های روغن، تصفیه شکر و قند در بندر امام هستیم و مراحل احداث کارخانه خوراک دام و طیور نیز در حال انجام است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان ادامه داد: کارخانه تولید سوخت بیواتانول از غلات که سوخت سبز بوده و هیچ گونه آسیبی به محیط زیست وارد نمی کند، نیز در حال احداث است.

دریس ادامه داد: در بندر به این سمت می رویم که در راستای واردات کالای اساسی و ایجاد ارزش افزوده برای آنها کارخانه های مختلفی را جذب کنیم.

وی تأکید کرد: یکی ازمزیت های این کار کاهش قیمت نهایی مواد اولیه به سبب تخلیه و بارگیری مستقیم آنها در بندر است که برای کارخانه ها صرفه جویی اقتصادی دارد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان با بیان انکه در این راستا وزیر راه و شهرسازی سال گذشته چند پروژه اقتصادی در منطقه ویژه بندر امام خمینی(ره)  را کلنگ زنی کرد، افزود :اکنون کارخانه تولید خوراک دام و طیور و بیواتانول در حال انجام بوده و عملیات اجرایی هتل و کارخانه تولید سویا نیز به تازگی ابلاغ شده است.

دریس تصریح کرد: عملیات بندری فرآیند لجستیکی دارد که از زمان ورود کشتی ها در لنگرها آغاز و تا زمانی که پهلو داده می شوند ادامه دارد. در این مورد نیز تلاش شده با سرعت و دقت بالا عملیات تخلیه کشتی ها با تجهیزات مدرن توسط بخش خصوصی و دولتی انجام شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی  استان خوزستان در بخش دیگری از سخنان خود از رشد 75 درصدی تخلیه و بارگیری غلات و نهاده های دامی در مجتمع بندری امام خمینی(ره) خبر داد و گفت: تأمین امنیت غذایی و تأمین کالاهای اساسی در اولویت های نخست کشور است و در همین راستا اگر روند تأمین کالای اساسی را یک  زنجیره در نظر بگیریم به جرأت می توان گفت مهمترین حلقه آن بنادر هستند.

وی افزود: کشتی هایی که از ابتدای سال در زمینه کالای اساسی تاکنون تخلیه شده شامل 46 فروند بوده که نسبت به مدت مشابه تا 20 اردبهشت  سال جاری،  92 درصد رشد دارد.

دریس تصریح کرد: تناژ تخلیه شده از کشتی ها 2 میلیون و 500 هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه75  درصد رشد داشته است.

در همین بازه زمانی بیش از یک میلیون و 200 هزار تن کالا از بندر توسط خودروهای سنگین خارج شده که با توجه به اینکه مسیرهای دسترسی استان خوزستان طی مدت گذشته دچار آبگرفتگی و اغلب بسته بودند،  تعداد کامیون های خروجی نسبت به مدت مشابه 6 درصد افزایش داشتند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان ادامه داد: در بخش توزیع نیز روزانه بیش از 3500 کامیون وارد بندر می شوند و بارهای تخلیه شده را به خارج از بندر منتقل می کنند. این فرآیندها نشان می دهد که بندر یکی از مهمترین حلقه ها در تأمین کالاهای اساسی است.

هیچگونه رسوب کالا در بندرامام خمینی(ره)  نداریم

دریس در خصوص وضعیت رسوب کالا در بندر امام خمینی(ره) گفت: ما در حال حاضر هیچگونه رسوب کالا در بندر امام خمینی(ره) نداریم چرا که رسوب کالا مدت زمان مشخصی دارد. اما کالاهایی که در بازه های زمانی مشخص برای تنظیم بازار در بندر انبار می شوند جزو رسوب کالا نیستند.

وی ادامه داد:  فرآیند اسنادی برای ترخیص کالا تقریباً 45 روز تا 2 ماه زمان می برد و طبق قانون نیز کالا تا 4 ماه می تواند در بندر انبار شود و کالایی که بر این اساس در بندر می ماند، رسوب حساب نمی شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان در خصوص وضعیت انبارهای بندر امام خمینی(ره) گفت: خوشبختانه در بحث انبارها براساس سیاستگذاری هایی که از قبل انجام شده بود و اکنون نیز در حال انجام و توسعه است، ظرفیت نگهداری بیش از 3 میلیون تن غلات را داریم که با متوسط گردش دو ماه یک بار می توان گفت 18 میلیون تن غلات را می توانیم نگهداری کنیم.

وی تصریح کرد: اگر سیلوها را نیز به آنها اضافه کنیم می شود گفت نزدیک به 21 میلیون تن ظرفیت برای نگهداری کالاهای اساسی در بندر احداث شده که به مرور در حال توسعه است.

عکس های مدیریتی مدیرکل محترم  3

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۱:۴۰
روابط عمومی |
کد خبر : ۴۶,۵۷۳

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید