فنس بوم ها راهکاری ایده آل برای مهار آلودگی های دریایی
معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی از اجرای مانور مقابله با آلودگی نفتی در دریا، در بندر شهید کلانتری و با حضور نیروهای متخصص در این حوزه خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان؛ سید حسن ابراهیمی معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان، از اجرای مانور مقابله با آلودگی نفتی در دریا، در بندر شهید کلانتری و با حضور نیروهای متخصص در این حوزه خبر داد. 
ابراهیمی هدف از برگزاری این مانور را بررسی تجهیزات و آمادگی هر چه بیشتر نیروهای عملیاتی مقابله با آلودگی در زمان اضطراری، کنترل و مدیریت آلودگی های زیست محیطی در محدوده آب های این استان اعلام کرد و گفت: در مانور برگزار شده، به منظور جلوگیری از ورود آلودگی نفتی به دریا از تجهیزات جدید مقابله با آلودگی نفتی رونمایی شد و آزمایشات لازم به عمل آمد.
ابراهیمی، این فنس بوم ها را به سد و مانعی تشبیه کرد که آلودگی نفتی احتمالی حاصل از کشتی ها را در کوتاهترین زمان ممکن محصور می نماید و مانع از انتشار و فرار لکه نفتی در سطح آب می گردد. 
وی خاطر نشان کرد: در گذشته این اداره کل به سه نوع بوم جاذب، بوم مخصوص آبهای جریان دار (رودخانه ای) و بوم دریایی با ارزش بیش از پنجاه میلیارد ریال مجهز بود، که نبود فنس بوم، انجام عملیات در مناطق کم عمق را دچار محدودیت های عملیاتی و زیست محیطی می کرد. این در حالی است که امروزه سازه های فنس بوم با هدف جلوگیری از آلودگی های نفتی در مناطق آرام و کم عمق تولید و مورد استفاده قرار می گیرد. 
وی ابراز داشت: تأمین تجهیزات کاربردی در توسعه صنعت حمل و نقل دریایی نقش به سزایی دارد که در این میان، ایمنی و امنیت دریانوردی با حفظ محیط زیست و جلوگیری از آسیب های دریایی از مهمترین الزامات این توسعه است. 
ابراهیمی در ادامه افزود: یکی از مهمترین وظایف واحد دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان تهیه تجهیزات مورد نیاز پیشگیری از آلودگی های احتمالی دریا و بندر است که تهیه فنس بوم ها یکی از آنها می باشد. 
ابراهیمی در ادامه مزیت این نمونه از فنس بوم ها را وزن کم، حمل و نقل آسان، استفاده کمتر از دستگاه های هیدرولیکی که موجب افزایش سرعت عمل در جلوگیری از انتشار آلودگی های نفتی می شود، عنوان کرد. 
وی با اشاره به اهمیت و تولید فنس بوم های داخلی در جلوگیری از آلودگی های نفتی، افزود: پیش از این، فنس بوم ها از خارج از کشور خریداری می گردید که خوشبختانه تولید این محصول با کیفیت و قیمت مناسب، باعث جلوگیری از خروج ارز از کشور و قدمی در راستای رونق تولید خواهد بود.
این مقام مسئول اعلام کرد 300 متر از فنس بوم هایی که توسط متخصصان داخلی طراحی و تولید شده که در اختیار تیم مقابله با آلودگی دریایی این اداره کل قرار گرفته است.
۸ خرداد ۱۳۹۸ ۱۳:۰۲
کد خبر : ۴۶,۷۸۲

نظرات بینندگان


برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.