سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸

اخبار

فنس بوم ها راهکاری ایده آل برای مهار آلودگی های دریایی

فنس بوم ها راهکاری ایده آل برای مهار آلودگی های دریایی
معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی از اجرای مانور مقابله با آلودگی نفتی در دریا، در بندر شهید کلانتری و با حضور نیروهای متخصص در این حوزه خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان؛ سید حسن ابراهیمی معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان، از اجرای مانور مقابله با آلودگی نفتی در دریا، در بندر شهید کلانتری و با حضور نیروهای متخصص در این حوزه خبر داد. 
ابراهیمی هدف از برگزاری این مانور را بررسی تجهیزات و آمادگی هر چه بیشتر نیروهای عملیاتی مقابله با آلودگی در زمان اضطراری، کنترل و مدیریت آلودگی های زیست محیطی در محدوده آب های این استان اعلام کرد و گفت: در مانور برگزار شده، به منظور جلوگیری از ورود آلودگی نفتی به دریا از تجهیزات جدید مقابله با آلودگی نفتی رونمایی شد و آزمایشات لازم به عمل آمد.
ابراهیمی، این فنس بوم ها را به سد و مانعی تشبیه کرد که آلودگی نفتی احتمالی حاصل از کشتی ها را در کوتاهترین زمان ممکن محصور می نماید و مانع از انتشار و فرار لکه نفتی در سطح آب می گردد. 
وی خاطر نشان کرد: در گذشته این اداره کل به سه نوع بوم جاذب، بوم مخصوص آبهای جریان دار (رودخانه ای) و بوم دریایی با ارزش بیش از پنجاه میلیارد ریال مجهز بود، که نبود فنس بوم، انجام عملیات در مناطق کم عمق را دچار محدودیت های عملیاتی و زیست محیطی می کرد. این در حالی است که امروزه سازه های فنس بوم با هدف جلوگیری از آلودگی های نفتی در مناطق آرام و کم عمق تولید و مورد استفاده قرار می گیرد. 
وی ابراز داشت: تأمین تجهیزات کاربردی در توسعه صنعت حمل و نقل دریایی نقش به سزایی دارد که در این میان، ایمنی و امنیت دریانوردی با حفظ محیط زیست و جلوگیری از آسیب های دریایی از مهمترین الزامات این توسعه است. 
ابراهیمی در ادامه افزود: یکی از مهمترین وظایف واحد دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان تهیه تجهیزات مورد نیاز پیشگیری از آلودگی های احتمالی دریا و بندر است که تهیه فنس بوم ها یکی از آنها می باشد. 
ابراهیمی در ادامه مزیت این نمونه از فنس بوم ها را وزن کم، حمل و نقل آسان، استفاده کمتر از دستگاه های هیدرولیکی که موجب افزایش سرعت عمل در جلوگیری از انتشار آلودگی های نفتی می شود، عنوان کرد. 
وی با اشاره به اهمیت و تولید فنس بوم های داخلی در جلوگیری از آلودگی های نفتی، افزود: پیش از این، فنس بوم ها از خارج از کشور خریداری می گردید که خوشبختانه تولید این محصول با کیفیت و قیمت مناسب، باعث جلوگیری از خروج ارز از کشور و قدمی در راستای رونق تولید خواهد بود.
این مقام مسئول اعلام کرد 300 متر از فنس بوم هایی که توسط متخصصان داخلی طراحی و تولید شده که در اختیار تیم مقابله با آلودگی دریایی این اداره کل قرار گرفته است.
۸ خرداد ۱۳۹۸ ۱۳:۰۲
تعداد بازدید : ۱۸۱