طرح توسعه بندر چابهار فراتر از برنامه زمان ‌بندی در حال اجراست برگزاری تمرین (Drill) مقابله با آلودگی نفتی با محوریت استفاده از مواد دیسپرسنت در بندر چابهار نصب آینه های محدب سقفی در ورودی و خروجی درب های بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری چابهار بندر چابهار می‌تواند پاسخگوی ترخیص و‌ تامین تمام نیازهای کشور باشد/ کاهش زمان جابجایی کالاهای اساسی از هند به افغانستان به یک هفته پیام مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان به مناسبت "روز جهانی دریانورد" اولین محموله سیمان صادراتی جامبوبگ از بندر شهید کلانتری چابهار/ حمل مستقیم محموله صادراتی از کامیون به شناور/ تامین بار برگشتی شناورهای فلزی با صادرات از بندر شهید کلانتری تصویب کاهش ۲۵ درصدی سود بازرگانی کالاهای وارده از طریق بندر شهید بهشتی ورود چهارمین محموله گندم اهدایی ترانزیتی هندوستان به افغانستان به بندر شهید بهشتی چابهار تیم تخصصی بندر چابهار پیشتاز در حوزه دریایی بین المللی /مسئول کنترل و بازرسی کشتی های بندر چابهار عضو منتخب سازمان بین المللی دریانوردی بهره مندی از مزایای قوانین مناطق آزاد در بزرگترین بندر اقیانوسی کشور/ هم افزایی بندر و منطقه آزاد چابهار برای بهره گیری صاحبان کالا و فعالین اقتصادی از تخفیفات و معافیتها
وزیر امور اقتصادی و دارایی در جریان بازدید خود عنوان کرد:
روانی فرآیند خروج کالا در بندر امام خمینی(ره)
وزیر اموراقتصادی و دارایی در جریان بازدید از مجتمع بندری امام خمینی(ره)، تجارت فرامرزی را یکی از مؤلفه های بسیار مهم در اقتصاد کشور عنوان کرد و گفت: کالاهای سرمایه ای واسطه ای و مواد اولیه همچنان 85 درصد واردات کشور را شامل می شوند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان، فرهاد دژپسند با اشاره به نامگذاری سال جاری به عنوان سال رونق تولید، بهبود فضای کسب و کار را یکی از مؤلفه هایی برشمرد که در این زمینه بسیار با اهمیت است.

وی با اشاره به اینکه واردات کالا در برخی مواقع ممکن است به تولید آسیب بزند، گفت: در ساختار اقتصادی که تجارت فرامرزی اهمیت دارد؛ این موضوع آسیبی به اقتصاد وارد نمی کند.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان اینکه کشور در شرایط تحریم ظالمانه و یک سویه قرار دارد، گفت: بنابراین بحث تأمین کالاهای اساسی از اهمیت قابل توجه ای برخوردار است.

دژپسند در ادامه افزود: به همین دلیل سفر امروز به منظور بررسی روند کارها در گمرک و بندر امام خمینی(ره) انجام شد تا روند فعالیت ها در این بندر و واردات و تخلیه کالا به چه نحوی بررسی شود که خوشبختانه شاهد روانی در فرآیند ها و عملکرد مطلوب آن هستیم.

وی همچنین بندر امام خمینی(ره) را یکی از بنادر نسل سوم و پیشرفته کشور دانست و گفت: در کنار کارهایی که برای تخلیه و بارگیری کالاها صورت می گیرد، واحدهای صنعتی با سرمایه گذاری بخش خصوصی  نیز احداث شده که بخشی عمده ای از آن به تأمین کالاهای اساسی برمی گردد.

دژپسند با تأکید بر اینکه فرآیندهای جاری در این مجتمع بندری بر اساس سیستم های مدرن انجام می شوند، گفت: در این راستا می توان امیدوار بود که روند موجود یک روند رو به رشد است.

وزیر اموراقتصادی و دارایی با اشاره به مجموعه تلاش های صورت گرفته برای ترخیص کالا از بندر امام خمینی(ره)، اظهار داشت:  با اقداماتی که صورت گرفته می توان گفت کالاها در این حوزه گرفتار رسوب نمی شوند و جای نگرانی نیست.

وی تصریح کرد: گاهی اوقات هر نوع کالای موجودی در بنادر را نمی توان رسوب تلقی کرد به این خاطر که رسوب بعد از اظهار صورت می گیرد و اگر ماندگاری بعد از اظهار در بندر صورت بگیرد، در واقع از نظر تشریفات گمرکی به عنوان یک پدیده منفی تلقی می شود.

دژپسند موضوع کنترل کیفیت را یکی از دلایل رسوب کالا در بنادر عنوان کرد و گفت: این موضوع یک امر طبیعی است به این دلیل که کالاهای اساسی با جان مردم سر و کار دارد و نمی توان در خصوص این نوع  کالاها، از نظر کنترل کیفیت بی توجه باشیم و لازم است تا ارزیابی های استاندارد و بهداشتی صورت بگیرد.

وی افزود: البته باید این روند سرعت پیدا کند و اگر این موارد انجام شوند می توان گفت که فعالیت های بندری و گمرکی در این بندرامام خمینی(ره) خیلی خوب در حال انجام است و این روند را می توان در دیگر بنادر تعمیم داد تا کارها تسریع پیدا کنند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین از رشد واردات کالاهای اساسی در سه ماه اول سال نسبت به مدت مشابه پارسال خبر داد و گفت: واردات برخی کالاها در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد دو برابری داشته است و در بندر امام خمینی(ره)، شاهد حدود شد 78 درصدی هستیم.

دژپسند یادآور شد: این شرایط برای ما امیدبخش است و به مردم کشور این اطمینان داده می شود که در تامین کالاهای اساسی جای نگرانی وجود ندارد.

همچنین در نشست مشترک وزیر امور اقتصادی و دارایی با فعالان بخش خصوصی و نمایندگان صاحب کالا در بندرامام خمینی(ره) که با حضور استاندار خوزستان و نماینده مردم جنوب استان خوزستان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، مشکلات، چالش ها و راهکارهای تسریع و تسهیل در خروج کالاها از جمله کالاهای اساسی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و تصمیمات لازم با مشارکت دستگاه های ذیربط در فرآیند ترخیص، کنترل، بازرسی و نظارت بر کیفیت کالا اتخاذ گردید.


بازدید وزیر امور اقتصادی و دارایی از بندرامام خمینی(ره) 36
بازدید وزیر امور اقتصادی و دارایی از بندرامام خمینی(ره) 35
بازدید وزیر امور اقتصادی و دارایی از بندرامام خمینی(ره) 33
بازدید وزیر امور اقتصادی و دارایی از بندرامام خمینی(ره) 31
بازدید وزیر امور اقتصادی و دارایی از بندرامام خمینی(ره) 30
بازدید وزیر امور اقتصادی و دارایی از بندرامام خمینی(ره) 29
بازدید وزیر امور اقتصادی و دارایی از بندرامام خمینی(ره) 28
بازدید وزیر امور اقتصادی و دارایی از بندرامام خمینی(ره) 27

۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ۱۴:۴۱
روابط عمومی |
کد خبر : ۴۶,۹۲۴
Loading

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید