ورود 4 کشتی حامل نهاده های دامی از ابتدای مهرماه امسال در بندر چابهار/ تخلیه و بارگیری کالای اساسی؛ مهم ترین اولویت بندر چابهار/ لزوم توجه دولت به افزایش جریان مبادلات کالایی در چابهار برگزاری جشن هفته وحدت در بندر چابهار ارتقای ارتباطات دریایی کشور در گرو تکمیل و اجرای طرح جامع/ روند مثبت پیشرفت پروژه های زیرساختی بندر چابهار اولین جلسه کمیته مخابرات دریایی بنادر جنوبی کشور در بندر چابهار افزایش 63 درصدی عملیات تخلیه و بارگیری کالا در بندر چابهار نرم مثبت تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در بندر چابهار/بارگیری و خروج 70 درصد کالاهای اساسی تخلیه شده مانور امداد و نجات و اطفای حریق شناورهای سنتی در بندر چابهار برگزار شد پهلوگیری 6 کشتی حامل 340 هزار تن کالای اساسی در بندر چابهار/ خروج روزانه 2500 تن کالا از بندر چابهار برگزاری مانور آمادگی مقابله با آلودگی نفتی در بندر چابهار تسهیلات ویژه به خطوط کشتیرانی و سرمایه‌گذارانی که کالای صادراتی و وارداتی خود را از طریق چابهار عبور دهند/ شناسایی فرصت های سرمایه گذاری در بندر شهید بهشتی چابهار/ عزم خوبی برای رونق چابهار شکل گرفته است
وزیر امور اقتصادی و دارایی در جریان بازدید خود عنوان کرد:
روانی فرآیند خروج کالا در بندر امام خمینی(ره)
وزیر اموراقتصادی و دارایی در جریان بازدید از مجتمع بندری امام خمینی(ره)، تجارت فرامرزی را یکی از مؤلفه های بسیار مهم در اقتصاد کشور عنوان کرد و گفت: کالاهای سرمایه ای واسطه ای و مواد اولیه همچنان 85 درصد واردات کشور را شامل می شوند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان، فرهاد دژپسند با اشاره به نامگذاری سال جاری به عنوان سال رونق تولید، بهبود فضای کسب و کار را یکی از مؤلفه هایی برشمرد که در این زمینه بسیار با اهمیت است.

وی با اشاره به اینکه واردات کالا در برخی مواقع ممکن است به تولید آسیب بزند، گفت: در ساختار اقتصادی که تجارت فرامرزی اهمیت دارد؛ این موضوع آسیبی به اقتصاد وارد نمی کند.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان اینکه کشور در شرایط تحریم ظالمانه و یک سویه قرار دارد، گفت: بنابراین بحث تأمین کالاهای اساسی از اهمیت قابل توجه ای برخوردار است.

دژپسند در ادامه افزود: به همین دلیل سفر امروز به منظور بررسی روند کارها در گمرک و بندر امام خمینی(ره) انجام شد تا روند فعالیت ها در این بندر و واردات و تخلیه کالا به چه نحوی بررسی شود که خوشبختانه شاهد روانی در فرآیند ها و عملکرد مطلوب آن هستیم.

وی همچنین بندر امام خمینی(ره) را یکی از بنادر نسل سوم و پیشرفته کشور دانست و گفت: در کنار کارهایی که برای تخلیه و بارگیری کالاها صورت می گیرد، واحدهای صنعتی با سرمایه گذاری بخش خصوصی  نیز احداث شده که بخشی عمده ای از آن به تأمین کالاهای اساسی برمی گردد.

دژپسند با تأکید بر اینکه فرآیندهای جاری در این مجتمع بندری بر اساس سیستم های مدرن انجام می شوند، گفت: در این راستا می توان امیدوار بود که روند موجود یک روند رو به رشد است.

وزیر اموراقتصادی و دارایی با اشاره به مجموعه تلاش های صورت گرفته برای ترخیص کالا از بندر امام خمینی(ره)، اظهار داشت:  با اقداماتی که صورت گرفته می توان گفت کالاها در این حوزه گرفتار رسوب نمی شوند و جای نگرانی نیست.

وی تصریح کرد: گاهی اوقات هر نوع کالای موجودی در بنادر را نمی توان رسوب تلقی کرد به این خاطر که رسوب بعد از اظهار صورت می گیرد و اگر ماندگاری بعد از اظهار در بندر صورت بگیرد، در واقع از نظر تشریفات گمرکی به عنوان یک پدیده منفی تلقی می شود.

دژپسند موضوع کنترل کیفیت را یکی از دلایل رسوب کالا در بنادر عنوان کرد و گفت: این موضوع یک امر طبیعی است به این دلیل که کالاهای اساسی با جان مردم سر و کار دارد و نمی توان در خصوص این نوع  کالاها، از نظر کنترل کیفیت بی توجه باشیم و لازم است تا ارزیابی های استاندارد و بهداشتی صورت بگیرد.

وی افزود: البته باید این روند سرعت پیدا کند و اگر این موارد انجام شوند می توان گفت که فعالیت های بندری و گمرکی در این بندرامام خمینی(ره) خیلی خوب در حال انجام است و این روند را می توان در دیگر بنادر تعمیم داد تا کارها تسریع پیدا کنند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین از رشد واردات کالاهای اساسی در سه ماه اول سال نسبت به مدت مشابه پارسال خبر داد و گفت: واردات برخی کالاها در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد دو برابری داشته است و در بندر امام خمینی(ره)، شاهد حدود شد 78 درصدی هستیم.

دژپسند یادآور شد: این شرایط برای ما امیدبخش است و به مردم کشور این اطمینان داده می شود که در تامین کالاهای اساسی جای نگرانی وجود ندارد.

همچنین در نشست مشترک وزیر امور اقتصادی و دارایی با فعالان بخش خصوصی و نمایندگان صاحب کالا در بندرامام خمینی(ره) که با حضور استاندار خوزستان و نماینده مردم جنوب استان خوزستان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، مشکلات، چالش ها و راهکارهای تسریع و تسهیل در خروج کالاها از جمله کالاهای اساسی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و تصمیمات لازم با مشارکت دستگاه های ذیربط در فرآیند ترخیص، کنترل، بازرسی و نظارت بر کیفیت کالا اتخاذ گردید.


بازدید وزیر امور اقتصادی و دارایی از بندرامام خمینی(ره) 36
بازدید وزیر امور اقتصادی و دارایی از بندرامام خمینی(ره) 35
بازدید وزیر امور اقتصادی و دارایی از بندرامام خمینی(ره) 33
بازدید وزیر امور اقتصادی و دارایی از بندرامام خمینی(ره) 31
بازدید وزیر امور اقتصادی و دارایی از بندرامام خمینی(ره) 30
بازدید وزیر امور اقتصادی و دارایی از بندرامام خمینی(ره) 29
بازدید وزیر امور اقتصادی و دارایی از بندرامام خمینی(ره) 28
بازدید وزیر امور اقتصادی و دارایی از بندرامام خمینی(ره) 27

۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ۱۴:۴۱
روابط عمومی |
کد خبر : ۴۶,۹۲۴
Loading

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید