آغاز عملیات اجرایی 4 پروژه عمرانی بندر چابهار به ارزش بیش از 9000 میلیارد ریال در سواحل استان سیستان و بلوچستان با حضور معاون اول رئیس جمهور بهره برداری از خط ریلی چابهار-زاهدان در سال آینده/ ظرفیت بنادر چابهار به ۱۰ میلیون تن رسید/ تجهیزات بندر چابهار روز به روز در حال افزایش است/ دعوت از سرمایه گذاران برای توسعه سواحل مکران بررسی پروژه‌های توسعه سواحل مکران در سفر معاون اول رئیس‌جمهور به چابهار/ ساخت یک بندر جدید در سواحل مکران در دستور کار/ ظرفیت بندر چابهار از ۲ میلیون تن در سال به ۸ میلیون تن ارتقاء‌ داده شد ورود اولین محموله تجهیزات بندر چابهار تا کمتر از دو هفته دیگر؛ به ارزش ۸ میلیون یورو/ واردات تجهیزات بر اساس تعهدات اپراتور هندی است آغاز عملیات اجرایی لایروبی حوضچه بندر شهید کلانتری چابهار/ عملیات هیدروگرافی برای لاین بندی محدوده لایروبی انجام شد توسعه بازار پسکرانه با بهره گیری از ظرفیت های بندر چابهار/ رونق ترافیک بار و کالا در بندر شهید بهشتی اتمام واگذاری 4 موج شکن چندمنظوره مردمی استان سیستان و بلوچستان به اداره کل شیلات/بندر چابهار پیشرو در واگذاری موج شکن های چندمنظوره مردمی احداث ساختمان مرکز فرعی جستجو و نجات دریایی (MRCC) پسابندر شرایط ایده آل بندر چابهار در تخلیه و بارگیری کالا/ واردات ۲۵ درصد از نهاده های دامی کشور از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ حجم واردات نهاده های دامی از دروازه ملل رونق می گیرد پیشنهاد همکاری‌های مشترک جستجو و امداد و نجات دریایی بین ایران و پاکستان / جابجایی کالا و مسافر بین بندر چابهار و بنادر کشور پاکستان
قابلیت های بندر چابهار از نظر دریایی و زمینی/بازدید 150 هیئت داخلی و خارجی از بندر چابهار/ ارائه 65 درخواست سرمایه گذاری در بندر چابهار/ صدور 6 مجوز تولیدی در سال رونق تولید در سواحل استان
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان، از بازدید 150 هیئت داخلی و خارجی از بندر چابهار و ارائه 65 درخواست سرمایه گذاری در این بندر در سال گذشته خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان، دکتر بهروز آقایی با حضور در برنامه صبحگاهی "روی خط خبر" که صبح امروز از شبکه سراسری خبر روی آنتن رفت درباره برنامه توسعه ای دولت برای بندر چابهار گفت: بر اساس منویات مقام معظم رهبری، از سال 86 توسعه بندر چابهار با 6 هدف در دستور کار قرار گرفت که از جمله آن می توان به افزایش سهم تجارت دریایی و اقتصاد دریایی از طریق ترانزیت و ترانشیپ و رعایت اصل پدافند غیرعامل در بحث کالایی به عنوان بندری که می تواند پشتوانه بنادر جنوبی باشد اشاره کرد.

وی ادامه داد: رقابت پذیری کالاهای صادراتی و ترانزیتی، کاهش هزینه کالاهای وارداتی نیز از دیگر اهداف دولت برای توسعه بندر چابهار است. همچنین امکان پذیرش کشتی های سایز بزرگ که در کل دنیا مطرح است مدنظر قرار گرفت، چراکه همخوانی سایز کشتی ها و عمق پای اسکله در کل بنادر از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

دکتر آقایی اظهار کرد: تقویت و پیوند کشورها از طریق بندر چابهار نیز از مهم ترین اهداف توسعه ای بندر چابهار است که طی تفاهم نامه ای موسوم به چابهار در سال 96 نهایی و سال گذشته 4 جلسه مهم در این باره برگزار شد، خوش بین هستیم که دیگر کشورها نیز به این توافق نامه سه جانبه بپیوندند.

به گفته مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان، این توافق نامه سوم خرداد ماه سال 1395 بین جمهوری اسلامی ایران، افغانستان و هندوستان به امضا رسید که در حال حاضر عملیاتی است.

وی درباره بندر چابهار در راستای پیگیری برنامه های توسعه ای بیان کرد: بندر چابهار به عنوان یکی از بنادر اصلی از نظر دریایی و زمینی قابلیت های بسیار خوبی دارد که قرارگیری این بندر در خارج از حوزه خلیج فارس و محدودیت های احتمالی می تواند نقش بسزایی در افزایش سطح تجارت دریایی کشور داشته باشد.

آقایی گفت: بندر چابهار می تواند نقش کلیدی در تامین کالاهای اساسی کشور و کاهش هزینه های وارده بر این نوع کالاها که مورد نیاز استان های شرقی کشور است، ایفا کند.

نقش بندر چابهار در اقتصاد دریایی

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان درباره نقش بندر چابهار در اقتصاد دریایی اظهار کرد: بندر چابهار از نظر دریایی بسیار می تواند حائز اهمیت باشد، زیرا حلقه اتصال کشورهای محصور در خشکی مانند افغانستان و کشورهای حوزه cis به دریاست.

وی افزود: افغانستان نیز به عنوان یکی از کشورهای همسایه 95 درصد کالاهای مورد نیازش را از طریق واردات تامین می کند که استفاده از این بندر اقیانوسی امن ترین و کم هزینه ترین راه انتقال کالاهای این کشور است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: بعد از این که در بندر چابهار توسعه صورت گرفت، موضوع اصلی این بود که تخفیفات و تشویق هایی به صاحبان کالا و خطوط کشتی رانی اعطا شود تا بتوانیم جذابیت هایی را برای صاحبان کالا ایجاد کنیم.

بهروز آقایی تصریح کرد: طی نامه ای که وزیر وقت راه و شهرسازی تقدیم مقام معظم رهبری کرد، 12 مورد به عنوان موضوع هایی که نیاز است در بندر چابهار به صاحبان کالا اعطا کنیم، مطرح و 9 مورد آن انجام شد که شامل توقف کنار اسکله، حقوق و عوارض وارد بر شناورها، موضوع تی اچ سی، انبار داری و ... که این موارد از 60 تا 90 درصد به صاحبان کالا و خطوط کشتی رانی تخفیفات و تشویق هایی اعطا شد.

دکتر آقایی افزود: از نظر تشویق ها و تخفیفات در مدل های دیگر نیز اقدام هایی انجام شد، همین جذابیت ها سبب شد که در سال گذشته 150 هیئت داخلی و خارجی از بندر چابهار بازدید کنند، 65 درخواست سرمایه گذاری نیز ارائه و 17 مورد نهایی و منجر به قرارداد شد.

جذب هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری

وی ادامه داد: دیگر طرح های سرمایه گذاری نیز در دست بررسی است و پیش بینی می شود امسال در بندر چابهار شاهد جذب بیش از 600 میلیارد تومان سرمایه گذاری باشیم، در سال گذشته نیز موفق به جذب هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندر چابهار شدیم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با اشاره به برنامه های این اداره کل در سال رونق تولید گفت: از ابتدای امسال، موضوع رونق تولید در دستور کار قرار گرفت، بازدیدهایی انجام شد و مجوزهایی برای رونق تولید در دستور کار قرار گرفت و فرایند صدور آن تسهیل شد. از ابتدای امسال در سواحل استان 6 مجوز کارگاه تولیدی شناورهای بادی و صیادی صادر شد که تا پایان سال شاهد جهش های خوبی در رونق تولید خواهیم بود.

وی با اشاره به افتتاح فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار با حضور رئیس جمهور در سال 96، بیان کرد: علاوه بر توسعه این بندر، در سواحل مکران هم اقدام هایی انجام شد، از جمله آن می توان به ایجاد 6 موج شکن مردمی یا اسکله چند منظوره در سواحل استان اشاره کرد که کمک های زیادی را برای بخش صیادی استان به همراه داشت، به موجب آن سیستان و بلوچستان به عنوان یکی از استان های اول در صیادی مطرح است، صیادان نیز پناهگاه های خوبی برای بهره بردن از اسکله های صیادی دارند.

به گفته وی، بر اساس منویات مقام معظم رهبری و دولت، این مهم در دوران انقلاب از نظر توسعه زیرساختی یکی از جهش های اصلی در حوزه دریایی و بندری بوده است، بعد از این که توسعه صورت گرفت سرمایه گذاران و خطوط کشتی رانی به سمت بندر چابهار آمدند.

وی گفت: همچنین 52 درصد کالاها به صورت مستقیم از بنادر مبدا وارد بندر چابهار شد که نشان می دهد زیرساخت های ایجاد شده در جذب سرمایه گذاران و خطوط کشتی رانی موثر بوده است.

جایگاه سواحل مکران

وی افزود: طی این مدت بیش از 9 کشتی کالاهای افغانستان از طریق این بندر جابه جا شد که نشان می دهد هدف گذاری و اقدام های انجام شده می تواند در اقتصاد دریا محور و تعاملات بین المللی جمهوری اسلامی ایران حائز اهمیت و سواحل مکران پذیرای هر گونه صنعت سبک و سنگین باشد.

دکتر آقایی بیان کرد: سواحل مکران می تواند بهترین لنگرگاه از نظر پرورش ماهی در قفس، پرورش جلبک، کارهای نفتی و ... باشد، یکی از موضوع هایی که در دنیا مطرح است به عنوان موضوع های نفتی و گازی، شبه قاره هند نیازمند cng و lng است و بندر چابهار می تواند بدون هیچ محدودیتی کل cng و lng مورد نیاز هند و کشورهای جنوب شرق آسیا را تزریق کند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با اشاره به برنامه توسعه سواحل مکران اظهار کرد: در حوزه های نفتی، انبارداری، کانتینری، کارخانجات، صنایع فراروری و پردازش در سواحل مکران فرصت های بسیار خوبی وجود دارد که در همایش فرصت های سرمایه گذاری بندر چابهار که هفتم اسفند ماه سال گذشته برگزار شد، مطرح کردیم و در نهایت 9 تفاهم نامه سرمایه گذاری و توسعه ای منعقد شد.

به گفته بهروز آقایی، یکی از ظرفیت های بسیار خوب بندر چابهار شناورسازی و به خصوص لنج سازی است که می تواند به رونق اقتصادی منطقه کمک شایانی کند و همچنین ایجاد کارخانجات پتروشیمی، فراوری مواد معدنی و کارخانجات سنگین که در مرکز کشور جانمایی شده است می تواند در سواحل مکران به دلیل موقعیت استراتژیک مناسب و همجواری با دریا راه اندازی شود.

پیش بینی ورود 20 درصد کالاهای اساسی کشور از بندر چابهار

وی گفت: به ازای ورود هر میلیون تن کالا در این بندر برای هزار و 300 نفر اشتغال ایجاد می شود، پیش بینی این است که 20 درصد کالاهای اساسی را که سهم استان های شرقی کشور است از طریق بندر چابهار وارد کنیم که بیش از 300 هزار تردد جاده ای به همراه خواهد داشت و علاوه بر رونق اشتغال باعث افزایش امنیت نیز می شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان تاکید کرد: اختصاص 20 درصد کالاهای اساسی کشور به بندر چابهار و اعمال 30 درصد تخفیفات سود بازرگانی نیز می تواند به رونق تولید و ایجاد صنایع در سیستان و بلوچستان و استان های شرقی کمک کند.
۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۲۲
کد خبر : ۴۶,۹۵۷

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید