ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
یک چهارم دریانوردان ایران، هرمزگانی هستند/فعالیت 133نفر بانوی دریانورد در پایتخت دریایی ایران/ برنامه ریزی برای جلب مشارکت بیشتر بانوان در توسعه دریامحور
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان اعلام کرد: استان هرمزگان از شمار ۱۸۷ نفر جمعیت کل بانوان دریانورد کشور، سهم عمده شامل ۱۳۳ نفر را به خود اختصاص داده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، "اله مراد عفیفی پور" در نشستی مشترک با مدیران صدا و سیمای مرکز خلیج فارس که به مناسبت روز جهانی دریانورد(25 ژوئن) برگزار شد، با اشاره به جایگاه کلیدی استان هرمزگان در صنعت دریانوردی ایران و همچنین نقش مهم و راهبردی دریانوردان در جبهه جنگ اقتصادی، اظهار داشت: در حال حاضر یک میلیون و 500 هزار نفر دریانورد در جهان مشغول به کار روی کشتی ها و فعالیت دریانوردی هستند که از این میزان، دریانوردان ایرانی شماری نزدیک به 130 هزار نفر را شامل می شود.

وی افزود: تعداد 33هزار نفر از این جمعیت(یعنی حدود یک چهارم جمعیت کل دریانوردان ایران) در محدوده آب های استان هرمزگان و یا شناورهای ثبت شده در این استان فعالیت می کنند.

عفیفی پور خاطرنشان کرد: با توجه به موقعیت ممتاز استان هرمزگان و بنادر مهمی مثل شهید رجایی، شهید باهنر و لنگه و قشم، بیش از ۵۰ درصد دریانوردان دنیا حداقل یکبار به بنادر این استان تردد داشته اند.

 وی تصریح کرد: حدود ۸۰ درصد از دریانوردان دنیا نیز حداقل یکبار از آبهای تحت حاکمیت جمهوری اسلامی ایران گذر کرده اند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان گفت: در راستای جلوگیری از تبعیض جنسیتی در مجامع دریایی و دریانوردی، دبیر کل سازمان جهانی دریانوردی(آیمو IMO) شعار روز جهانی دریانورد سال 2019 را "توانمند سازی زنان در مجامع دریایی" نامگذاری کرده است.

عفیفی پور بیان کرد: از شمار ۱۸۷ نفر جمعیت کل بانوان دریانورد کشور، استان هرمزگان سهم قابل توجه و چشمگیر ۱۳۳ نفری را به خود اختصاص داده است که بخش عمده آنها در ناوگان مسافری و گردشگری دریایی فعالیت دارند.

 وی اظهار داشت: این مشارکت چشمگیر بانوان دریانورد هرمزگانی در مقایسه با سایر استان های ساحلی کشور، بیانگر جایگاه ویژه و اثرگذار دریا و صنعت دریانوردی در شاکله خانواده مردم هرمزگان است.

عفیفی پور خاطر نشان کرد: مشارکت بیشتر بانوان در فعالیت های دریانوردی (به عنوان شغلی ریشه دار و اصیل) در جامعه ساحل نشینان خلیج فارس و دریای عمان از جمله سیاست گذاری های اداره کل بنادر و دریانوردی در راستای تحقق توسعه دریامحور به شمار می رود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان اضافه کرد: بی شک این مهم به علت وجود پتانسیل ها و  فراهم شدن زیرساخت های لازم در بحث تربیت نیروی دریانورد شایسته در گستره این جغرافیا به عنوان بزرگترین و مهم ترین استان ساحلی و دریایی ایران محسوب می شود.

شایان ذکر است؛  از سال 2010 تاکنون به مدت  نه سال است که تاریخ 25 ژوئن همزمان با 4 تیرماه به عنوان روز جهانی دریانورد اعلام شده که در این ارتباط با برگزاری رویدادهای مختلف از دریانوردان در سراسر جهان قدردانی می شود.

بر این اساس، سازمان آیمو(IMO ) هرسال شعاری را به مناسبت این روز اعلام می کند که برای 25 ژوئن(چهار تیرماه) سال 2019  "توانمند سازی زنان در جامعه دریایی" را به عنوان سرلوحه شعار اصلی خویش قرار داده و هدف از انتخاب این شعار را فرصتی برای برجسته کردن حضور زنان در مشاغل دریایی می داند.

براساس گزارشی که در سایت این سازمان بین المللی منتشر شده، امسال کمپینی از سوی سازمان IMO تشکیل شده تا دریانوران عکس ها و خاطرات خود را برای انعکاس در رسانه ها ی اجتماعی در چنین روزی ارسال کنند.

آیمو در کمپینی با عنوان ایجاد یک تغییر از شرکت کنندگان دعوت کرده  با حضور حداکثری  برای ایجاد تعامل در فضای آنلاین و اعلام همبستگی با دریانوردان زن و مرد به ویژه انعکاس فعالیت های زنان تلاش کنند.

واحد اطلاعات و اخبار

۴ تیر ۱۳۹۸ ۱۳:۱۷
کد خبر : ۴۷,۰۵۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید