ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
ضرورت راه اندازی خط کشتیرانی مسافری بین بنادر ایران -عمان و پاکستان/ زیرساخت‌ها برای پذیرش مسافر و انجام سفرهای دریایی از بندر چابهار فراهم است/ توسعه اقتصادی چابهار با جابجایی مسافر و ورود و خروج گرد
بندر چابهار با توجه به موقعیت راهبردی، متصل به آب های آزاد اقیانوس هند و هم مرزی با کشورهای مختلف نقش مهمی در مسافرت‌های دریایی، بین المللی و گردشگری دریایی دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی،
گردشگری دریایی و جابجایی مسافر از طریق دریا یکی از صنایع رو به رشد عصر کنونی است و هر ساله شمار گردشگران دریایی و مسافران کشتی‌های کروز در حال افزایش است.کشورهای زیادی در تلاش هستند از ظرفیت‌های دریایی و گردشگری سواحل خویش با جذب مسافر بیشترین بهره را ببرند.
همزمان با توسعه بندر چابهار ساخت و تجهیز ترمینال بین المللی مسافرت دریایی در سال 1395 با زیربنای چهار هزار مترمربع و ظرفیت ورود و خروج 600 مسافر توسط سازمان بنادر و دریانوردی با هدف گسترش حمل و نقل دریایی مسافر و توسعه سواحل مکران مورد تجهیز و بهره برداری قرار گرفت.
از آنجا که کشورهای عمان، پاکستان و ایران دارای مشترکات قومی، مذهبی و فرهنگی هستند جابجایی مسافر از طریق دریا کمک شایانی به تعمیق روابط، توسعه گردشگری و افزایش مراودات تجاری و فرهنگی بین سه کشور خواهد کرد.
توسعه گردشگری و انجام مسافرت‌های دریایی از نیازهای اساسی شهرستان‌های ساحلی چابهار و کنارک در سواحل مکران است و می تواند علاوه بر ایجاد اشتغال، هزینه های حمل بار و سفر را نیز کاهش دهد.
از طرفی راه اندازی خط کشتی های مسافری دریایی بین کشورهای پاکستان و عمان که فاصله نزدیکی با چابهار و کنارک (سواحل استان سیستان و بلوچستان) دارند منجر به توسعه روابط با کشورهای همجوار می شود.
مردم بلوچستان ایران و کشور عمان روابط نزدیک خویشاوندی و اشتراکات فرهنگی و اجتماعی زیادی دارند بدین جهت با حذف روادید بین دو کشور عمان و ایران صنعت گردشگری دریایی متحول می شود.
ترمینال مسافری دریایی در بندر شهید کلانتری چابهار برای راه اندازی خط چابهار- مسقط با ظرفیت یک سفر در هفته و 200 مسافر در هر سفر و در مرحله بعد توسعه خط مذکور  راه اندازی شد.
در زمان راه اندازی این خط، نخستین کشتی مسافری با 27 نفر مسافر از عمان وارد چابهار شد و در برگشت نیز 23 نفر مسافر از چابهار به عمان عزیمت کردند.در طول فعالیت این پایانه حدود هزار مسافر جابجا شده و پس از آن تعطیل شده است.
جابجایی مسافر و ورود و خروج گردشگر از طریق دریا در چابهار موجب رونق اقتصادی و افزایش سهم گردشگری دریایی می‌شود و این امر اشتغال بومیان را به همراه خواهد داشت و حل مشکلات پیش روی مسافرت دریایی بندر چابهار مرتغع و فعالیت ها از سر گرفته شود.
در این باره حسین شهدادی؛ معاون امور بندری و اقتصادی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: زیرساخت‌ها برای پذیرش مسافر و انجام سفرهای دریایی از بندر چابهار فراهم است و می‌توان خطوط کشتیرانی مسافری دریایی را به کشورهای مختلف از جمله مسیر ایران- عمان فعال کرد.
وی افزود: چابهار با کشور عمان از طریق دریا فاصله اندکی دارد و از جمعیت 4.5 میلیونی کشور عمان 45 درصد آن نژاد عرب، بلوچ و آفریقایی هستند که بلوچ‌های ساکن عمان با هموطنان بلوچ ما در استان سیستان و بلوچستان و منطقه چابهار قرابت‌های قومی عمیقی دارند.
وی بیان کرد: با راه اندازی خط کشتیرانی بین بندر چابهار و بنادر کشور عمان تردد و جابجایی مسافر در این مسیر از سر گرفته خواهد شد.
وی ادامه داد: علاوه بر موضوعات یاد شده در بخش گردشگری دریایی عمان مقصد بسیاری از تورهای دریایی است و با داشتن جاذبه‌های گردشگری در ایران، توراپراتورهای ایرانی با همکاری مشترک تور اپراتورهای عمانی می‌توانند نسبت به جذب گردشگر منطقه‌ای و بین المللی اقدام کنند.
معاون امور بندری و اقتصادی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: استفاده از ظرفیت‌های مذکور مستلزم تشریک مساعی و همت تمامی دستگاه‌ها در تسهیل امور و حمایت از ظرفیت‌های بخش خصوصی خواهد بود که با انجام اقدامات لازم می‌توان از ظرفیت‌های موجود بهره برداری حداکثری کرد.
شهدادی از جمله اقدامات لازم را همکاری سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و بخش خصوصی (توراپراتورهای داخلی و خارجی) جهت ایجاد و معرفی تورهای گردشگری دریایی با هدف گردشگری ترکیبی، همکاری وزارت امور خارجه در تسهیل و کاهش هزینه‌های اخذ ویزا برای مسافرت‌های دریایی با کشورهای هدف عنوان کرد.
 وی خاطرنشان کرد: راه اندازی خط کشتیرانی مسافری بین بنادر ایران-عمان و پاکستان ضرورت دارد.
۱۳ تیر ۱۳۹۸ ۱۰:۳۸
ایرنا |
کد خبر : ۴۷,۱۵۹

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید