ارائه خدمات پزشکی مرکز جستجو و نجات دریایی بندر چابهار به کشتی عبوری رشد 330 درصدی واردات کالاهای اساسی از طریق بندر چابهار/ ترانزیت کالا از دروازه ملل 157 برابر شد متصل شدن 1900 کیلومتر از راههای کشور به شبکه ریلی تا پایان سال/ ریل گذاری 700 کیلومتر در بندر چابهار تا پایان امسال اجرای طرح احضار پرسنل و گشت تجمیعی یگان حفاظت در بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری چابهار گام های توسعه ای سازمان بنادر و دریانوردی در مسیر توسعه سواحل مکران/ آغاز واگذاری موج شکن های چند منظوره مردمی در سواحل مکران دهلی نو به دنبال گسترش همکاری ها با ایران در بندر چابهار است موقعیت استراتژیک بندر چابهار برای فعالان اقتصادی/ کاهش مسیر حمل و نقل دریایی با استفاده از بندر چابهار بیان دیدگاه ها و بررسی مشکلات سرمایه گذاران بخش خصوصی/ تلاش حداکثری در جهت تسهیل و رفع موانع و مشکلات پروژه های سرمایه گذاری /تسریع در پروژه ها و حمایت از بخش خصوصی عامل رشد و توسعه اقتصادی استان بسته های تشویقی دروازه ملل برای صاحبان کالا و خطوط کشتیرانی/ تخفیفات بی نظیر بندر چابهار در زنجیره حمل و نقل دریایی/ از تخفیفات 87 درصدی هزینه انبارداری تا معافیت 100 درصدی در تخلیه کانتینرهای خالی پیشرفت برنامه ها و افزایش ظرفیت؛ جلوه ای از تلاش جهادگونه کارکنان بندر چابهار/ رشد ۹۵ درصدی صادرات کالاهای غیرنفتی از بزرگترین بندر اقیانوسی کشور
توانمندسازیِ بانوان در جامعه دریانوردی
تسلط تاریخی مردان بر صنعت قدیمی دریایی باعث شده است تا زنان نادیده انگاشته یا به حاشیه رانده شوند؛ اما امروزه این صنعت عظیم تغییر کرده است و به‌عنوان یک صنعت تاثیرگذار در حمل‌ونقل جهانی بهترین استعدادهای دریایی را به خود اختصاص داده است. گرچه همچنان تحت سلطه سنت و تعصب است اما این صنعت برای پیشرفت نیاز به بهترین وکیل، اقتصاددان، دانشمند، متخصص لجستیک، مدیر و دریانورد دارد و جنسیت در این میان بی‌اهمیت است.
سازمان بین‌المللی دریانوردی یکی از سازمان‌های تخصصی و پیشرو سازمان ملل یک برنامه جهانی را به‌منظور توسعه حضور زنان در صنعت دریانوردی، ورود و ادغام آنان در صنعت دریایی، برابری جنسیتی، دسترسی به آموزش‌های دریایی و فرصت‌های شغلی برابر برای زنان در حوزه دریایی مطرح کرده است. این برنامه با شعار «توانمندسازی زنان در جامعه دریایی» در سال 2019 توجه جوامع را به افزایش مشارکت زنان و حمایت از آنان معطوف می‌کند و فرصتی را برای افزایش آگاهی از اهمیت برابری جنسیتی به‌منظور دستیابی به اهداف توسعه پایدار به‌ویژه هدف پنجم به‌منظور شناسایی زنان توانمند و ایجاد فرصت‌های شغلی در ادارات و سازمان‌های دریانوردی، بندرگاه‌ها و موسسات آموزشی دریانوردی و برجسته‌کردن نقش مهم زنان و در عین حال بررسی حضور کم آنان در حوزه دریایی فراهم می‌کند. رویداد روز جهانی دریانوردی از تاریخ 15-17 سپتامبر 2019 در کلمبیا برگزار خواهد شد.

اقدامات سازمان بین‌المللی دریانوردی در راستای توانمندسازی بانوان در حوزه دریایی

شواهد فراوانی وجود دارد که نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری روی زنان موثرترین راه برای ارتقای جوامع است و کشور‌های با تعادل جنسیتی بیشتر، رشد اقتصادی بهتری دارند. کشور‌هایی که رهبران زن بیشتری دارند، بهتر عمل می‌کنند. پارلمان‌هایی که زنان بیشتری در آن عضو هستند، قوانین و مقررات بیشتری را در مورد مسائل کلیدی اجتماعی مانند سلامتی، آموزش، تبعیض‌زدایی و حمایت از کودکان تدوین می‌کنند. شواهد واضح است: برابری برای زنان به معنی پیشرفت برای همه است.

 

برنامه دستیابی به برابری جنسیتی و توانمندسازی

زنان و دختران

برنامه‌ی برابریِ جنسیتی IMO در سال 1988 آغاز شد. در آن زمان، تنها تعداد کمی از موسسات آموزش دریایی، دانشجویان دختر را می‌پذیرفتند. از آن زمان به بعد، برنامه‌ی جنسیتی و ظرفیت‌سازی این سازمان به ایجاد یک چارچوب قانونی برای درج یک بعد جنسیتی در سیاست‌ها و رویه‌های IMO کمک کرد. سازمان بین‌المللی دریانوردی معتقد است که سرمایه‌گذاری روی توانمندسازی بانوان باعث رشد اقتصادی جوامع خواهد بود و دولت‌ها و اعضای خود را تشویق می‌کند تا سال 2030 نسبت به ظرفیت‌سازی و به‌کارگیری زنان در کنار مردان برای دستیابی به اهداف 17گانه برنامه توسعه پایدار با جدیت اقدام کنند. سازمان بین‌المللی دریانوردی در چارچوب توسعه دریانوردی از طریق برنامه‌ زنان در دریانوردی و با شعار «آموزش ـ شفافیت ـ تشخیص» یک رویکرد استراتژیک جدید برای افزایش مشارکت زنان به‌عنوان مهم‌ترین ذی‌نفعان دریانوردی به‌کار گرفته است. همچنین از مشارکت زنان در پست‌های ساحلی و دریایی حمایت می‌کند و به کشورهای عضو خود در دستیابی به اهداف 2030 سازمان ملل متحد مبنی بر دستیابی به توسعه‌ی پایدار و 17 هدف آن به‌خصوص هدف پنجم که مبتنی بر دستیابی به برابری جنسیتی و توانمندسازی همه‌ی زنان و دختران است، متعهد است.

 

برگزاری کنفرانس «توانمندسازی زنان در جامعه دریایی» در دانشگاه جهانی دریانوردی (WMU)

با نام‌گذاری سال 2019 به‌عنوان «توانمندسازی بانوان در جامعه دریایی» کنفرانس‌ها، همایش‌ها و رویدادهای متعددی در حمایت از زنان و مقابله با شکاف جنسیتی برگزار شد. از زمان تاسیس دانشگاه جهانی دریانوردی در سال 1983 در شهر مالموی سوئد تحت نظارت IMO، این دانشگاه متعهد به پیشرفت زنان در جامعه دریایی بوده و در همین راستا رویدادهای ذیل را برگزار کرده است:

 اولین رویداد شهر مالمو، کشور سوئد، در سال 2008

Women in maritime 2008

 دومین رویداد بین‌المللی، رهبری زنان در حوزه دریایی، 31 مارس تا 1 آوریل 2014

Maritime Women: Global Leadership 2014

 سومین رویداد بین‌المللی، توانمندسازی زنان در جامعه دریایی، چهارم تا پنجم آوریل سال 2019

THE THIRD WMU INTERNATIONAL WOMEN’SCONFERENCE ON “EMPOWERING WOMEN IN THE MARITIME COMMUNITY” (EWMC 2019)

تمامی این رویدادها با حضور سازمان‌ها، نهادها، موسسات دریایی و زنان فعال در حوزه صنعت دریانوردی از اقصی نقاط دنیا برگزار شده است. هدف از برگزاری این رویدادها شناسایی فرصت‌ها برای تشویق زنان در حوزه‌های دریایی، اقیانوسی و حمایت آنان با تمرکز بر اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد (SDG)، به‌ویژه هدف پنجم مربوط به دستیابی به برابری جنسیتی بوده است. اهداف دنبال‌شده در این رویدادها عبارت‌اند از:

 پایان‌دادن به تبعیض علیه زنان و دختران.

 از بین بردن خشونت علیه زنان و دختران از جمله قاچاق انسان و سایر انواع سوءاستفاده‌ها.

 ایجاد و اطمینان از مشارکت کامل و موثر زنان در کلیه سطوح رهبری و تصمیم‌گیری سیاسی، اقتصادی و اجتماعی.

 برخورداری از حقوق مساوی در منابع مالی، اقتصادی، مالکیت اموال، ارث و منابع طبیعی، مطابق با قوانین.

 ارتقای توانمندسازی زنان از طریق فناوری اطلاعات و ارتباطات جهت ترویج توانمندسازی زنان.

 پذیرش و تقویت سیاست‌های صحیح و قوانین قابل اجرا برای ارتقای برابری جنسیتی و توانمندسازی همه زنان و دختران در همه سطوح.

این سه کنفرانس بین‌المللی در حوزه ورود زنان به صنعت دریانوردی در سال‌های 2008، 2014 و 2019 در دانشگاه جهانی دریانوردی(WMU)  فرصت‌های دیدار چهره به چهره با فعالان حوزه زنان و برگزاری جلسات متعدد برای تشویق و تقویت زنان در بخش دریایی را ایجاد کرد. دانشگاه بین‌المللی دریانوردی مالمو پس از برگزاری رویداد 2014، کتابی را با عنوان Maritime Women: Global Leadership منتشر کرد که به وضعیت زنان جهان و دستاوردهای آنان در بخش دریایی می‌پردازد و شامل مجموعه مقالات علمی است که در رویداد بین‌المللی «زنان دریایی ـ رهبری جهانی» توسط زنان فعال صنعت دریانوردی از سراسر جهان

ارائه شد.

انجمن‌ها و نمایندگی‌های زنان در صنعت دریایی در 25 سال گذشته تغییر قابل توجهی نداشته‌اند. در سال 1992، تعداد دریانوردان زن، یک تا دو درصد از کل دریانوردان را تشکیل داده‌اند، این در حالی است که آخرین آمار نیروی انسانی سال 2015 از  BIMCO / ICS نشان می‌دهد که زنان تنها یک درصد از دریانوردان را تشکیل می‌دهند. درواقع، تبعیض علیه زنان در حوزه دریایی، موضوعاتی چون دسترسی به شرایط کاری مناسب، دسترسی برابر به آموزش و فرصت‌های شغلی را تحت تاثیر قرار داده است. تلاش به‌منظور تغییر دیدگاه صنعت دریایی، با تمرکز بر «آموزش» و «تحقیق» و سیاست‌های لازم برای ارتقاء فرصت‌های آموزشی و اشتغال برای زنان ضروری است.

 

کنفرانس استخدام دریانوردان و ارتقاء فرصت‌های شغلی دریانوردان زن 2019

این رویداد در تاریخ 25 فوریه تا یک مارچ 2019 در شهر ژنوِ سوئیس با موضوع استخدام دریانوردان و ارتقاء فرصت‌های شغلی دریانوردان زن برگزار شد. این کنفرانس با هدف ایجاد فرصت‌های برابر، ممنوعیت تبعیض در استخدام و اشغال به‌عنوان یکی از اصول اساسی و حقوق بنیادین سازمان بین‌المللی کار  ILOبرگزار شد که باید به شیوه‌ای جامع مورد توجه قرار گیرد. طبق کنوانسیون کار دریاییMLC2006  تمام دریانوردان بدون در نظر گرفتن نژاد، رنگ، جنس، مذهب، عقاید سیاسی، و نیز ملیت، جنسیت و گرایش جنسی، حق داشتن فرصت‌های برابر و برخوردار از حقوق یکسان را دارند. با این حال مجلات، تبلیغات شغلی و سایر اطلاعات تولید شده توسط مالکان کشتی‌ها و دیگران برای جذب زنان و مردان یکسان نیست و حتی در بسیاری از موارد درخواست‌های شغلی زنانی را که با نتایج عالی فارغ‌التحصیل می‌شوند، به‌صورت سیستماتیک

حذف می‌کنند.

 ساخت فیلم

از دیگر حمایت‌های سازمان بین‌المللی دریانوردی برای حمایت از روز جهانی زنان، تولید ویدئویی با موضوع «رهبری زنان در دنیای دریایی» بود. ساخت این فیلم در نتیجه برگزاری کنفرانس سال 2014 برای ترویج پیشرفت زنان در حمل‌ونقل با عنوان «زنان دریایی ـ رهبری جهانی» و نتایج حاصل از این کنفرانس ساخته شد که به طور مشترک با همکاری سازمان بین‌المللی دریانوردی IMO و دانشگاه جهانی دریانوردی WMU در مالموی سوئد برگزار شد. یکی دیگر از فیلم‌هایی که توسط سازمان بین‌المللی دریانوردی IMO ساخته شد، فیلم Women at the helm است که در آن پیشرفت و روند تغییر زنان را در صنعت حمل‌ونقل نشان می‌دهد و تجربه کسانی که قبلا موفق بوده‌اند را برجسته کرده است. این فیلم به‌صورت رسمی در آوریل سال 2013 در کنفرانس منطقه‌ای در بوسان جمهوری کره نمایش داده شد که در مورد استراتژی توسعه جهانی دریانوردان ساخته شده بود.

 

زنان در پروفایل‌های دریایی

سازمان بین‌المللی دریانوردی همچنین از بانوان فعال در صنعت دریانوردی دعوت کرده است تا داستان‌ها، تصاویر و تجربیات خود از کار کردن در جامعه دریانوردی را به اشتراک بگذارند.

 

دوره‌های آموزشی و کمک‌هزینه‌های‌ سازمان بین‌المللی دریانوردی به زنان در جامعه‌ دریانوردی

سازمان جهانی آیمو از تساوی جنسیتی و توانمندسازی زنان از طریق اهدای بورسیه تحصیلی حمایت می‌کند و در کشورهای در حال توسعه و اقتصادهای رو به رشد جهان نیز امکان دسترسی بانوان را به آموزش فنی سطح بالا در بخش دریانوردی فراهم می‌کند. دسترسی زنان به آموزش پیشرفته فنی در زمینه دریانوردی در کشورهای درحال‌توسعه را تسهیل و محیطی را ایجاد می‌کند که در آن زنان برای فرصت‌های شغلی در صنعت دریایی آماده شوند.

کمک‌هزینه‌های آموزشی خاص سازمان بین‌المللی دریانوردی به شرح ذیل است:

  دوره‌های مدیریت بندرگاه، موسسه‌ مدیریت بین‌المللی (GIMI)

از سال 2008، سازمان بین‌المللی دریانوردی سالانه کمک‌هزینه شرکت در دوره‌های دوهفته‌ای زنان در مدیریت بندرگاه در موسسه مدیریت بین‌المللی (GIMI) برای چهار نفر را ارائه کرده است. در این دوره‌ها، شرکت‌کنندگان با اطلاعات کلیدی و به‌روزرسانی شده در مورد نوآوری در صنعت بندر آشنا می‌شوند. در سال 2018، حمایت مالی افزایش یافت و 10 کمک‌هزینه‌ی شرکت در دوره‌ها به زنان 10 کشور ارائه شد. بیش از 100 داوطلب برای استفاده از این کمک‌هزینه درخواست دادند و گزینش مطابق با مشارکت در شبکه‌های منطقه‌ای IMO برای زنان در زمینه‌ی دریانوردی انجام شد.

در سال 2019، شرکت‌کنندگان این دوره‌ی آموزشی حمایت مالی دریافت خواهند کرد. سازمان بین‌المللی دریانوردی هزینه‌ی بلیت، دوره‌ها و مبلغی را نیز به‌عنوان کارمزد پوشش می‌دهد. همچنین در سال 2019 برای اولین بار IMO به مسئولان زن برای شرکت در دوره‌های امنیت لنگرگاه و دریانوردی که در GIMI برگزار می‌شوند، حمایت مالی ارائه خواهد کرد. دوره‌های زنان در مدیریت بندرگاه‌ها در موسسه آموزش و تحقیقات بندرگاه (IPER) لوهاور فرانسه هر ساله با همکاری اداره‌ بندر لوهاور، دو دوره‌ آموزشی کوتاه‌مدت دوهفته‌ایِ ارتقا برای مسئولان زن در بخش دریانوردی و یا مسئولان بندرگاه‌ها در کشور‌های درحال‌توسعه به‌منظور بهبود مدیریت و کارایی عملیاتی بندرگاه‌ها برگزار می‌کند. سخنرانی‌ها به زبان انگلیسی یا فرانسوی در زمینه‌های گوناگون مرتبط با بندر، از جمله امنیت، بازاریابی، تعرفه‌ها و تدارکات و همچنین تسهیل ترافیک دریایی و قرارداد‌های صدور مجوز ارائه می‌شود. بازدید‌ها معمولا از بندرهای لوهاور و روئن انجام می‌شوند و این امکان را برای شرکت‌کنندگان فراهم می‌سازد تا عملیات روزانه بندر را تجربه کنند، با این دیدگاه که بتوانند این دانش را در کشور‌های خود اعمال کنند.

سازمان بین‌المللی دریانوردی سالانه به‌طور متوسط به 40 کارآموز زن حمایت مالی ارائه می‌دهد. در سال 2018، IMO به 21 کارآموز از 14 کشور جهان برای دوره مکالمه‌ زبان فرانسوی و به 27 کارآموز از 18 کشور برای دوره مکالمه زبان انگلیسی حمایت مالی ارائه داد. آیمو همچنین هزینه دوره‌ها و مبلغی به‌عنوان کارمزد را نیز پوشش داد. تا به حال 308 زن در این فعالیت آموزش دیده‌اند.

  دوره‌های مدیران AtoN ارائه‌شده با همکاری انجمن بین‌المللی چراغ‌های دریایی (IALA)، IALA WWA، فرانسه

برنامه‌ برابریِ جنسیتی سازمان بین‌المللی دریانوردی همچنین از مشارکت دریانوردان زن در دوره‌های مدیران AtoN حمایت می‌کند. این دوره‌ها توسط انجمن بین‌المللی چراغ‌های دریایی (IALA) ارائه می‌شوند. در سال 2018، IMO از مشارکت چهار کارآموز از چهار کشور حمایت به عمل آورد. آیمو هزینه‌ی پرواز و مبلغی به‌عنوان کارمزد را پوشش داد.

 

انجمن‌های دریانوردی زنان

سازمان بین‌المللی دریانوردی ایجاد شبکه‌های تخصصی به‌منظور بهبود تعادل جنسیتی را در صنعت کشتیرانی تسهیل کرده است. هفت انجمن زنان در صنعت دریانوردی تحت نظارت IMO در آفریقا، کشورهای عربی، آسیا، کارائیب، آمریکای لاتین و اقیانوس آرام تاسیس شده‌ است که حدود 152 کشور و مناطق وابسته و 490 شرکت‌کننده را پوشش می‌دهد. دسترسی زنان به این انجمن‌های دریانوردی منطقه‌ای، پلتفرمی برای بحث در مورد مسائل مختلف، نه فقط در رابطه با جنسیت، بلکه مسائل فنی، در اختیار اعضا قرار می‌دهد. این انجمن‌ها می‌توانند راهی برای برطرف‌کردن برخی موانع فرهنگی سر راه زنانی بیابند که وارد صنعت دریانوردی می‌شوند. از طریق IMO، جلسات آشنایی با مشاغل دریانوردی و فعالیت‌های مختلف آن ارائه شده است؛ مانند ارائه‌ اطلاعات در مورد پیشگیری از HIV، سلامت جنسی و همچنین پاکسازی ساحل.

انجمن‌های ذیل از طریق برنامه جنسیتی و ظرفیت‌سازی IMO راه‌اندازی شده‌اند:

 انجمن زنان در دریانوردی اقیانوس آرام در فوریه‌ی سال 2004 در فیجی راه‌اندازی شد و در آوریل 2016 مجددا در تونگا آغاز به فعالیت کرد. (http://www.pacwima.org)

 شبکه‌ی زنان متخصص در بخش‌های دریانوردی و بندرگاه آفریقای مرکزی و غربی در فوریه‌ی سال 2007 در بنین افتتاح شد و در سال 2019 مجددا آغاز به کار کرد.

 انجمن زنان در بخش دریانوردی در آفریقای شرقی و جنوبی در دسامبر سال 2007 در کنیا تاسیس شد. (http://womesa.org)

 زنان در موسسه‌ دریانوردی آسیا در ژانویه‌ی سال 2010 افتتاح و در سال 2015 مجددا در فیلیپین آغاز به کار کرد. (https://www.facebook.com/wimaasia/)

 زنان در موسسه‌ی دریانوردی کارائیب در آوریل سال 2015 در جامائیکا تاسیس شد. (http://wimacaribbean.com)

 زنان عرب در موسسه‌ی دریانوردی در اکتبر سال 2017 در مصر راه‌اندازی شد (http://www.arabwima.org/en/home). دومین کنفرانس این موسسه در سال 2019 در مصر برگزار خواهد شد (صفحه‌ی فیس‌بوک: https://bit.ly/2U8RHT1)

 زنان در موسسه‌ی دریانوردی آمریکای لاتین در دسامبر سال 2017 در شیلی تاسیس شد.

 

حمایت از زنان در موسسات جهانی آموزش دریانوردی تحت نظارت IMO

 

 دانشگاه جهانی دریانوردی (WMU)

دانشگاه جهانی دریانوردی (WMU) در مالموی سوئد، یک دانشگاه دریانوردی است که تحت نظارت IMO در سال 1983 تاسیس شد. یکی از تعهدات این دانشگاه تعهد به پیشرفت زنان در بخش دریایی است. در سال 2018، جایزه هزارمین فارغ‌التحصیل به خانم ناندم ریتا انجین از نیجریه تعلق گرفت. تا سال 2018، از مجموع چهار هزار و 919 نفر فارغ‌التحصیل این دانشگاه، ‌یک‌هزار و 29 نفر زن بودند. تعداد فارغ‌التحصیلان زن به‌صورت سالانه و پیوسته افزایش یافته است (از چهار نفر در سال 1985 به 79 نفر در سال 2018).

موسسه‌ زنان دانشگاه جهانی دریانوردی (WMUWA) در حالی که همزمان برای رشد و توسعه خود در آینده برنامه‌ریزی می‌کند، درصدد است شبکه‌ای از دانشجویان زن گذشته، اخیر و آینده از طریق گسترش شبکه‌های بین‌المللی با دیگر سازمان‌ها را در جهان تاسیس کند. از طریق این انجمن، IMO سالانه هزینه‌ حضور یک زن در دانشگاه WMU را مهیا می‌کند. (http://wmuwa.wmu.se/)

 

 موسسه‌ حقوق بین‌المللی دریانوردی سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMLI)

موسسه‌ حقوق بین‌المللی دریانوردی (IMLI) در والیتا، مالت، توسط IMO در سال 1988 تاسیس شد. این موسسه متخصصانی را در زمینه قوانین و مقررات بین‌المللی دریانوردی آموزش می‌دهد. IMLI  اولین موسسه سازمان ملل متحد بود که الزام اختصاص 50 درصد از مقامات آن به زنان را در قانون اساسی این سازمان تصویب کرد. در انتهای سال تحصیلی 2017 ـ 2018، از میان کل فارغ‌التحصیلان (837 نفر)، 361 نفر زن بودند. فارغ‌التحصیلان دانشگاه دریایی جهانی (WMU) و موسسه بین‌المللی حقوق دریایی (IMLI) امروزه به‌عنوان مدیران ارشد دریایی و تصمیم‌گیران در صنعت دریایی کار می‌کنند و نقش مثبتی را در تشویق زنان ایفا می‌کنند.

 

 انجمن حمل‌ونقل بین‌المللی زنان WISTA

انجمن حمل‌ونقل بین‌المللی زنان (WISTA) یک سازمان بین‌المللی شبکه‌ای است که ماموریت آن جذب و حمایت از زنان در سطوح مدیریتی، بخش‌های دریانوردی، تجارت و تدارکات است. این انجمن در سال 2018 موفق به دریافت مقام مشاورتی توسط IMO شد. مقام مشاورتی به WISTA فرصتی برای ارتقای تنوع، مشارکت و توانمندسازی زنان می‌دهد. WISTA اکنون می‌تواند به‌طور رسمی به بحث در مورد افزایش ظرفیت در صنعت دریایی کمک کند. یکی از مولفه‌های مهم افزایش ظرفیت در صنعت دریایی، ارتقای زنان در این صنعت، هم در ساحل و هم در کشتی است و همچنین نمایش مهارت‌های مختلف فنی و رهبری است که زنان می‌توانند در این صنعت وارد کنند. این انجمن نقش مهمی در یاری‌رسانی به IMO خواهد داشت تا حضور زنان را در صنعت دریانوردی پررنگ کند.|

 

مرجع:

سایت رسمی سازمان بین‌المللی IMO

سایت رسمی سازمان جهانی کار ILO

سایت رسمی دانشگاه جهانی دریانوردی مالمو WMU

Maritime Women: Global Leadership,2014, Momoko Kitada • Erin Williams • Lisa Loloma Froholdt,

http://www.imo.org/en/OurWork/TechnicalCooperation/Pages/WomenInMaritime.aspx

https://www.wmu.se/events/empowering-women-maritime-community-conference-and-call-papers

https://www.ilo.org/sector/activities/sectoral-meetings/WCMS_647753/lang--en/index.htm

۹ مرداد ۱۳۹۸ ۱۵:۴۲
کد خبر : ۴۷,۵۰۵

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید