سامانه وب GIS بندر چابهار رونمایی شد
سامانه وب GIS بندر چابهار در پنجمین جلسه کمیته تخصصی GIS رونمایی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان، عباس آذرپیکان؛ معاون فنی و مهندسی اداره کل بنادر و دریانودی سیستان و بلوچستان با اعلام این خبر گفت: در این جلسه آموزش محور علاوه بر اشاره به اقدام های انجام شده توسط مهندسان مشاور، تعاریف و مفاهیم اولیه GIS، آشنایی با ابزارهای عمومی و تخصصی، انواع گزارش گیری ها و دیگر اطلاعات لازم ارائه شد.
وی با بیان این که اطلاعات جغرافیایی یکی از مهم ترین منابع مورد نیاز برای مدیریت، برنامه ریزی و تصمیم گیری به شمار می رود اظهار کرد: اقدام های بسیار مهمی در این حوزه انجام شده است که تداوام آن منجر به مانیتورینگ کل اراضی و زیرساخت های بندری می شود که علاوه بر تعمیرات و حفاری سایت های بندری، کاهش ریسک و هزینه تاسیسات زیربنایی را به همراه دارد.
معاون فنی و مهندسی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان ادامه داد: جمع آوری کلیه نقشه های شبکه آب، برق، فاضلاب، فیبرهای نوری و ثبت در سامانه GIS، تهیه عکس 360 درجه و ایجاد لایه های توصیفی در محوطه ها و ابنیه های بندر، برداشت کلیه عوارض روسطحی و شبکه های زیرسطحی فاز یک و 2 طرح جامع بندر شهید بهشتی و کوی مسکونی بندر از جمله اقدام هایی است که در کمیته GIS انجام شده است. 
به گفته آذرپیکان، مدیران، کارشناسان، مشاوران و پیمانکاران با بهره گیری از این سامانه می توانند علاوه بر مشاهده نقشه ها و تصاویر هوایی بنادر و سواحل کشور، اطلاعات مختلف توصیفی را نیز به طور مستقیم دریافت کنند.
گفتنی است؛ سامانه GIS  بندر چابهار، بخشی از سامانه یکپارچه اطلاعات مکانی سواحل، بنادر و دریانوردی (PMOGIS)به عنوان جامع ترین زیرساخت اطلاعات مکانی و توصیفی سواحل و بنادر کشور محسوب می شود.

کمیته GIS

۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ۱۳:۴۲
کد خبر : ۴۷,۵۵۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید