ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
ماندانا منصوریان، نماینده ایران در سازمان جهانی دریانوردی عنوان کرد:
هر سال آیمو یکی از روزهای هفته آخر ماه سپتامبر  را به‌عنوان روز جهانی دریانوردی جشن می‌گیرد. امسال نیز، بیست و ششم سپتامبر ۲۰۱۹ جشن روز جهانی دریانوردی در آیمو برگزار می‌شود. هدف از این مراسم توجه‌دادن و تمرکز روی سه هدف اصلی آیمو یعنی ایمنی، امنیت و حفاظت از محیط زیست دریایی است.  هر سال شعار مخصوص به خود را دارد. شعار سال ۲۰۱۹ آیمو: توانمندسازی زنان در حوزه‌ی دریانوردی است یا به‌عبارتی «Empowerment of women in maritime».
 از آن‌جا که سازمان بین‌المللی دریانوردی یکی از ارکان تخصصی سازمان ملل در امور دریانوردی است، شعار امسال آیمو در راستای هدف پنجم توسعه پایدار یا به‌عبارتی «SDG5» با عنوان برابری جنسیتی است. جالب است بدانیم که در سال ۱۹۸۸ تعداد کمی از موسسات آموزش دریانوردی درهای خود را برای دانشجویان دختر، باز کرده بودند، آیمو یکی از پیشتازان در میان آژانس‌های تخصصی سازمان ملل متحد بود که برنامه‌ای جهانی با نام «جذب زنان در صنعت دریانوردی» را پایه‌گذاری کرد و آموزش و به‌کارگیری و دادن فرصت‌های شغلی برابر را به زنان را در سیاست‌ها و رویه‌های خود به‎کار گرفت. بعد از آن نیز، قطعنامه‌هایی تصویب کرد تا از دسترسی به آموزش‌های دریایی و فرصت‌های شغلی برابر برای زنان در بخش دریایی اطمینان حاصل کند. امروز برنامه زنان در صنعت دریانوردی آیمو، پس از 30 سال فعالیت، هنوز ادامه دارد.
پروژه «Integration of women in maritime» برنامه‌ای است که چندین سال است توسط آیمو دنبال می‌شود و نه‌تنها زنان دریانورد بلکه همه زنانی که در خشکی در مناصب مختلف دریایی فعال هستند را در برمی‌گیرد. دبیرکل آیمو بارها در سخنرانی‌های خود به این نکته که صنعت دریانوردی هم به زنان نیاز دارد هم به مردان، اشاره داشته است. آیمو معتقد است تفاوت‌های علمی و ذاتی هر دو جنس به کارآمدی بیشتر و پیشرفت محیط‌های کاری منجر می‌شود. این سازمان می‌گوید وقتی از جذب زنان در صنعت کشتیرانی حرف می‌زنیم یعنی به سه اصل (training, visibility and recognition) توجه خاصی باید داشته باشیم. در واقع آیمو بر این باور است که به زنان باید فرصت‌های آموزشی مناسب داده شود و آن‌ها باید در مناصب و پست‌های مختلف در دریا و خشکی از جمله پست‌های مدیریتی دیده شوند و اهمیت کار آن‌ها ارزش‌گذاری و شناخته شود.
آیمو از زمان تاسیس دو دانشگاه خود یعنی دانشگاه جهانی دریانوردی(WMU) و دانشکده حقوق دریایی مالتا (IMLI)  هزار و 29 فارغ‌التحصیل زن از بین چهار هزار و 919 دانش‌آموخته در دانشگاه مالمو و 361 نفر از میان ۸۳۷ دانش‌آموخته در دانشگاه مالتا پرورش داده است. همچنین در این راستا، دفاتر منطقه‌ای در هفت منطقه از جهان تاسیس شده‌اند که حدود 152 کشور جهان را پوشش می‌دهند و تاکنون به بیش از 490 نفر از زنان، آموزش‌های لازم و تخصصی دریایی را ارائه کرده‌اند. با این حال آمار و ارقام حکایت از آن دارد که از مجموع 9/33 درصدی زنان شاغل در جهان، تنها یک تا دو درصد سهم زنان دریانورد است که حدود 68 درصد آن‌ها روی کشتی‌های تفریحی کار می‌کنند.
آیمو درصدد است تا این خلاء نیروی انسانی در صنعت دریانوردی را از طریق برنامه‌های «women in maritime»و کارگاه‌ها و سمینارهای مختلف پر کند. همچنین از طریق کمک‌های نقدی و اهدایی کشورهای عضو خود به صندوق همکاری‌های فنی،‌ آموزش‌های تخصصی برای زنان را در صدر و اولویت کارهای خود قرار داده است.
آیمو بر این باور است که با وجود این‌که صنعت دریانوردی غالبا مرد‌محور بوده است اما اگر صنعت دریانوردی نتواند از زنان در این صنعت استفاده کند. ضرر بزرگی خواهد کرد.
آقای کیتاک لیم دبیر کل آیمو در پیام خود به مناسبت روز جهانی دریانوردی 2019 اعلام کرده که بیش از 30 سال است، آیمو کمپین‌های موفقی برای ارتقای زنان در جامعه دریایی برپا کرده است اما همچنان نیاز به کار و اقدام بیشتری است و از جامعه دریایی، از جمله کشورهای عضو IMO و صنایع دریایی، درخواست کرده تا با هم متعهد شوند و اطمینان حاصل کنند که توانمندسازی زنان را به‌طور جدی عملی می‌کنند. او از جامعه دریایی خواسته تا سال 2019 را به سال اقدام و عمل و رفع موانع آموزش، به‌کارگیری و اشتغال، ارتقا و نگهداری زنان در صنعت دریانوردی تبدیل کنند.
نماینده ج.ا. ایران در سازمان آیمو فرصت را مغتنم شمرده و روز جهانی دریانوردی 2019 را به جامعه محترم دریایی و بندری کشور و همه شاغلان در این صنعت تبریک می‌گوید و از همه کسانی که به نحوی به ارتقا و پیشرفت صنعت و جایگاه دریانوردی ج.ا. ایران در سطوح ملی و بین‌المللی کمک کرده‌اند، صمیمانه قدردانی می‌کند.
۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۱۷
کد خبر : ۴۷,۶۹۳

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید