ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
سید امیر سعیدی | کارشناس امور بین الملل و سازمان‌های تخصصی
پیشینه دریانوردی در ایران
    خلیج  فارس، جایگاه بشر اولیه بوده است و انسان‌های نخستین، برای اولین بار در این دریا به قایقرانی پرداختند. سپس هنر قایق‌سازی را همراه قایق‌های خود به آبراه‌ها و دریاهای دیگر بردند و رمز کار را به همه انسان‌های ساحل‌نشین آموختند. نایب کنسول فرانسه در بوشهر، درباره بشر اولیه و قایق‌سواری او می‌نویسد: «به‌طوری‌که مشهور است، تاریخ بشر از کرانه‌های خلیج فارس آغاز گشته است. بنابراین، خلیج فارس اولین دریایی است که انسان‌ها روی آن با قایق‌های کوچک دریانوردی کرده‌اند. درهرحال اولین دسته انسان‌های دوران کهن (فینیقیان، بابلیان، کلدانیان و سومریان) و نیز (یونانیان، ایرانیان و تازیان) در آب‌های خلیج فارس کشتیرانی کرده‌اند».
 ایرانیان پس از شناخت ساحل‌ها و بندرهای نزدیک خود و دستیابی به فن ساخت و برافراشتن بادبان، سُکّان، قطب‌نما و عمق‌یاب، با قایق‌ها و کشتی‌های دست‌ساخته خود و با استفاده از شناورهای ملت‌های تابعه و دوست، به سفرهای طولانی دست زدند و از دهانه تنگه هرمز، راهیِ دریاها و اقیانوس‌ها شدند و ازیک‌طرف با پیمودن دریای عمان، اقیانوس هند و دریای چین، خود را به قاره‌های هند و آفریقا، سواحل چین و حتی جزایر ژاپن رسانیدند و از سوی دیگر، از راه دریای سرخ و عبور از تنگه داریوش، به مصر و دریای مدیترانه و دیگر آب‌ها و دریاها راه یافتند و موجب شگفتی و اعجاب ملل دیگر شدند. 

لایل نام‌گذاری روز جهانی دریانورد

کنوانسیون بین‌المللی استانداردهای آموزش، صدور گواهینامه و نگهبانی دریانوردان (STCW) در سال 1978 میلادی (برابر با 1357 شمسی) با هدف یکسان‌سازی و معرفی یک الگوی واحد و جدید به‌عنوان حداقل استانداردهای آموزشی دریانوردان به تصویب رسید و یکی از مهم‌ترین کنوانسیون‌های مصوب سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO) محسوب می‌شود.

 دولت جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 7/5/1375 به این کنوانسیون ملحق شد. یکی از اهداف اصلی و مهم این کنوانسیون آموزش موثر و یکسان دریانوردان شاغل در بخش شناورهای تجاری ناوگان بین‌المللی و پیشگیری از بروز حوادث و سوانح دریایی ناشی از عامل خطای انسانی است.

تاریخچه نام‌گذاری این روز برمی‌گردد به کنفرانس دیپلماتیک بازنگری کنوانسیون استانداردها، آموزش و گواهینامه‌های دریانوردی (STCW) که در ژوئن 2010 میلادی در شهر مانیل برگزار شد. کنوانسیون STCW اصولا به مقوله دریانوردان می‌پردازد، کنوانسیون مذکور در این کنفرانس تجدیدنظر شد و نگارش جدید آن در روز 25 ژوئن 2010 در مانیل به تصویب رسید.

 یکی از مهم‌ترین مصوبات کنفرانس مانیل این بود که اعضا تصمیم گرفتند به‌منظور قدردانی از زحمات دریانوردان کشورهای عضو؛ در 25 ژوئن هر سال (چهارم تیرماه) مراسمی تحت عنوان روز دریانورد برگزار شود و همه کشورهای عضو موظف شدند تا روز دریانورد را در تقویم دریایی خود ثبت و از دریانوردان به پاس زحمات فراوانی که می‌کشند در این روز تقدیر و تشکر به عمل آورند. بر همین اساس از سوی سازمان بنادر و دریانوردی جمهوری اسلامی ایران روز چهارم تیرماه هر سال به‌عنوان «روز دریانورد» تعیین و در تقویم دریایی کشور درج شده است.

 

هفته ملی دریانوردی و روز جهانی دریانوردی

سازمان بین‌المللی دریانوردی به‌عنوان یکی از نهادهای تخصصی سازمان ملل متحد و به‌عنوان تنها نهاد بین‌المللی ذی‌صلاح در امر دریانوردی برای تبلیغ رسالت و گسترش اهداف خود، هفته‌ای را در سال، به نام هفته دریانوردی نام‌گذاری کرده است و همه ساله روز جهانی دریانوردی را گرامی می‌دارد  که معمولا هفته آخر سپتامبر مصادف با اوایل مهرماه (24 تا 28 سپتامبر) در اکثر نقاط جهان به این مهم پرداخته می‌شود و از کشورهای عضو نیز دعوت می‌شود  تا در یکی از ایام هفته مذکور روز جهانی دریانوردی را جشن بگیرند. خود آیمو در روز 27 سپتامبر 2012 مطابق با ششم مهرماه این روز را در مقر آن سازمان جشن خواهد گرفت.

 در خلال گرامیداشت این روز، دبیر کل سازمان بین‌المللی دریانوردی ضمن پیام ویژه‌ای که در خصوص این مناسبت اعلام  می‌کند، به اهمیت و عمق مسئله مورد نظر می‌پردازد.  معمولا شعار این روز بر اساس شرایط و اوضاع‌واحوال جهانی و مقتضیاتی که صنعت حمل‌ونقل دریایی با آن روبه‌رو است در سازمان بین‌المللی دریانوردی انتخاب می‌شود. سازمان بین‌المللی دریانوردی با هدف افزایش حضور زنان در فعالیت‌های دریایی و در عرصه دریانوردی شعار امسال را «توانمندسازی زنان در جامعه دریایی» نام‌گذاری کرده است.

 کشورهای عضو سازمان نیز به‌تناسب وضعیت خود و در جهت تحقق اهداف آیمو که تامین ایمنی و امنیت دریانوردی و همچنین حفظ محیط‌زیست دریایی در صدر آن قرار دارد، معمولا شعار سازمان بین‌المللی آیمو را سرلوحه فعالیت‌های دریایی خود در یک سال پیش رو قرار می‌دهند؛ بنابراین معمولا همان شعار آیمو با احیانا برخی تغییرات ویرایشی به‌عنوان شعار این روز انتخاب می‌شود.

همان‌طور که پیشتر اشاره شد امسال با توجه به اهمیت حضور زنان در دریا و مشارکت در فعالیت‌های دریایی سازمان بین‌المللی دریانوردی، شعار امسال را «توانمندسازی زنان در جامعه دریانوردی» انتخاب کرده است. سازمان بنادر و دریانوردی در راستای شعار مذکور شعار «ناوگان ایرانی ـ دریانورد ایرانی و توسعه دریایی کشور با ایجاد فرصت‌های شغلی برابر برای همه ایرانیان» را به‌عنوان شعار امسال خود برگزیده است. هدف از انتخاب شعار امسال این بوده است که توجه جامعه را به تلاش‌های قابل‌ملاحظه‌ای که صورت گرفته و همچنان صورت می‌گیرد جلب کنند تا اطمینان حاصل شود که بخش‌های مختلف صنعت حمل‌ونقل دریایی امکان حضور و فعالیت زنان در عرصه‌های دریایی و صنعت دریانوردی را دارند.

  سازمان بنادر و دریانوردی به نمایندگی از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران نقش حاکمیتی در آب‌های سرزمینی و فرا سرزمینی دارد و بر اساس قوانین داخلی کشور و قانون تاسیس سازمان بنادر و دریانوردی تنها مرجع ذی‌صلاح در امور دریایی و دریانوردی در کشور است. ازاین‌رو سازمان بنادر و دریانوردی در راستای توسعه صنعت دریانوردی کشور و همچنین اشاعه فرهنگ دریا و دریانوردی در بین اقشار مختلف جامعه و در راستای ایفای وظایف خود در امر دریانوردی، هرساله اقدام به برگزاری مراسم روز دریانورد در هفته اول تیرماه و نیز مراسم تحت عنوان روز جهانی دریانوردی در هفته اول مهرماه می‌کند.

 ازاین‌رو هرساله در این دو روز مهم، مراسمی برای قدردانی و سپاس از زحمات هزاران دریانوردی که در بخش‌های مختلف صنعت حمل‌ونقل بین‌المللی دریایی و خدمات وابسته به آن‌ها در ساحل و در دریا روی کشتی‌های کوچک و یا پهن‌پیکر به کار و تلاش مشغول هستند به عمل می‌آید و هدف آن جلب‌توجه بیشتر به نحوه زندگی، معیشت و اقتصاد این قشر زحمتکش و دریادل جامعه، انجام می‌گیرد.

 البته امسال بنا به ملاحظاتی این دو مراسم را در هم تلفیق شده و به‌صورت همزمان در تاریخ 27/5/1398 با حضور دریانوردان خانواده بزرگ دریایی کشور برگزار خواهد شد. در مراسم امسال از دریانوردان و دریاییان نمونه کشور تقدیر و تشکر به عمل خواهد آمد.

لازم به ذکراست در حال حاضر بیش از یک و نیم میلیون نفر دریانورد در سرتاسر جهان وجود دارد و از این تعداد هزاران نفر دریانورد ایرانی در دریاهای مواج و کشتی‌ها کوچک و بزرگ و در صنایع دریایی مستقر در سواحل مشغول به فعالیت هستند تا چرخ اقتصاد کشور همچنان در حرکت بماند. |

۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۴۷
کد خبر : ۴۷,۷۰۹

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید