ورود 4 کشتی حامل نهاده های دامی از ابتدای مهرماه امسال در بندر چابهار/ تخلیه و بارگیری کالای اساسی؛ مهم ترین اولویت بندر چابهار/ لزوم توجه دولت به افزایش جریان مبادلات کالایی در چابهار برگزاری جشن هفته وحدت در بندر چابهار ارتقای ارتباطات دریایی کشور در گرو تکمیل و اجرای طرح جامع/ روند مثبت پیشرفت پروژه های زیرساختی بندر چابهار اولین جلسه کمیته مخابرات دریایی بنادر جنوبی کشور در بندر چابهار افزایش 63 درصدی عملیات تخلیه و بارگیری کالا در بندر چابهار نرم مثبت تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در بندر چابهار/بارگیری و خروج 70 درصد کالاهای اساسی تخلیه شده مانور امداد و نجات و اطفای حریق شناورهای سنتی در بندر چابهار برگزار شد پهلوگیری 6 کشتی حامل 340 هزار تن کالای اساسی در بندر چابهار/ خروج روزانه 2500 تن کالا از بندر چابهار برگزاری مانور آمادگی مقابله با آلودگی نفتی در بندر چابهار تسهیلات ویژه به خطوط کشتیرانی و سرمایه‌گذارانی که کالای صادراتی و وارداتی خود را از طریق چابهار عبور دهند/ شناسایی فرصت های سرمایه گذاری در بندر شهید بهشتی چابهار/ عزم خوبی برای رونق چابهار شکل گرفته است
فرید خواجه| سکانی قایق از اداره کل بندر و دریانوردی خرمشهر
 
 
 
من قایقی دارم که با آن به‌عنوان کمک راهنمای کشتی‌هایی که به بندر خرمشهر می‌آیند، فعالیت می‌کنم. اگر بخواهم درباره کارم توضیح بدهم، وظیفه‌ام به‌عنوان قایق کمکی راهنمابر از وقتی یک کشتی به نزدیکی بندر می‌رسد، شروع می‌شود. با توجه به این‌که یک پایلوت به فضا و اسکله‌های بندر اشراف دارد و عمق آب در نقاط مختلف را می‌داند و به جذر و مد و عوامل محیطی مثل باد آگاه است، کشتی‌ها را هدایت می‌کند و به اسکله پهلو می‌دهد. من هم به‌عنوان قایق کمکی به پایلوت کمک می‌کنم. الان حدود ۲۸ سال است که من مشغول این کار هستم. تا امروز بارها و بارها پیش آمده که در حین انجام کار متوجه حادثه‌ای در دریا شده‌ام و برای کمک به سمت حادثه‌دیدگان رفته‌ام. برای مثال، یک‌بار از سوی یک شرکت داشتند یک کشتی را از آب در می‌آوردند که ناگهان آن کشتی وارونه شد. من در آن لحظه بالای سرشان بودم. یکی از نیروهای آن شرکت که به آب افتاده بود، اصلا شنا بلد نبود و نزدیک بود غرق بشود اما من خیلی زود او را از آب بیرون کشیدم و نجاتش دادم. تا امروز بارها و بارها پیش‌آمده که عده‌ای با من تماس گرفته‌اند و درخواست کمک کرده‌اند. اگر خودرویشان خراب شده باشد یا به وسیله‌ای خاص احتیاج داشته باشند، به کمکشان می‌روم و آن وسیله را هم برایشان تهیه می‌کنم. 
گاهی هم پیش‌آمده که لنجی خراب شده و از من درخواست کمک کرده‌اند، من هم برایشان آن وسیله‌ای را که لازم داشته‌اند برده‌ام. بعضی مواقع  هم که به سوخت احتیاج داشته‌اند، برایشان تهیه کرده‌ام و به دستشان رسانده‌ام یا مثلا پمپ لنج خراب شده که آن را تهیه کرده‌ام و به آن‌ها رسانده‌ام تا ایراد را رفع کنند. اگر بخواهم درباره اتفاقاتی که من به کمک افراد رفته‌ام، توضیح بدهم، ساعت‌ها زمان خواهد برد. همین چند وقت قبل یک شناور با بار کاه از بندر خرمشهر به سمت کویت در حرکت بود. روبه‌روی پل امام جعفر صادق آتش گرفته بود و من اولین نفری بودم که به آن شناور رسیدم. خیلی سریع به سمت آتش‌نشانی رفتم و نیروها را با خبر کردم. خوشبختانه این آتش با کمک همه مهار شد و عادل دریس مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان بابت این کار به من تقدیرنامه‌ای داد. شاید این آخرین خاطره‌ی خوشی باشد که از حادثه‌ای که می‌توانست به اتفاقات خیلی بدی ختم شود، در ذهن دارم.
 
۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ۱۳:۱۷
کد خبر : ۴۷,۷۲۷

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید