ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
خلیه و بارگیری کالا در بندر خرمشهر به 10 میلیون تن می رسد
مدیرکل بنادر و دریانوردی خرمشهر گفت: با راه‌اندازی پروژه‌های توسعه ای بندر خرمشهر ظرفیت تخلیه و بارگیری کالا در این بندر به 10 میلیون تن افزایش پیدا می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، نورالله اسعدی در مراسم آغاز بهره‌برداری از 4 طرح‌‌ عمرانی در بندر خرمشهر، افزود: توسعه و تجهیز بندر خرمشهر پس از جنگ از سال ۷۱ آغاز شده است، از اینرو بر اساس طرح جامع توسعه بندر خرمشهر،  ۲۰ پست اسکله و انبار باید بازسازی شود.

وی گفت: با اجرای طرح های توسعه ای، ظرفیت بندر خرمشهر به ۱۰ میلیون تن ارتقا می یابد، همچنین با افتتاح پروژه یارد کانتینری بندر خرمشهر، ظرفیت کانتینری این بندر به ۴ برابر افزایش خواهد یافت.

وی تصریح کرد: با انجام 4 پروژه های توسعه ای 7 هکتار به اسکله‌های خرمشهر اضافه می‌شود که می‌توان به طور همزمان 2500 کانتینر با معیار TEU را جابجا کرد و اگر میانگین رسوب هر کانتینر 6 روز باشد، تعداد رسوب کانتینر از 100 هزار کانتینر به 400 هزار کانتینر می‌رسد.

وی  گفت: ترمینال مسافری ظرفیت دیگری است که بعد از جنگ تحمیلی در بندر خرمشهر ایجاد شده است.

بندر خرمشهر تا قبل از جنگ بزرگ‌ترین بندر کشور بود

مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر پیشنهاد داد که برای رفع رکود کانتینری در بندر خرمشهر میزان حقوق انبارداری و نگهداری کاهش پیدا کند تا رونق ورود کانتینر به این بندر بیشتر شود.

اسعدی گفت: بندر خرمشهر تا قبل از جنگ بزرگ‌ترین بندر کشور بود که 65 درصد فعالیت بندری و گمرکی کشور در آن انجام می‌شد، اما در دوره جنگ تحمیلی عمده زیرساخت‌ها از بین رفت.

بندر خرمشهر تا قبل از سال جنگ تحمیلی دارای 20 پست اسکله، 13 انبار به مساحت 14 هکتار و دارای اسکله به طول 2300 متر بود که آبراه خرمشهر پذیرای کشتی‌های تا 20 هزار تن بار بود و ظرفیت تخلیه و بارگیری بندر خرمشهر به 5 میلیون تن کالا در سال بود. بعد از جنگ حدود 80 درصد زیرساخت‌های بندر خرمشهر از بین رفت.

مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر اظهار داشت: از بین رفتن زیرساخت‌های بندری هزینه زیادی به سازمان بنادر کشور تحمیل کرد و همچنین خنثی‌سازی مواد منفجره در خشکی و دریا انجام شد، 181 فروند مغروقه از خرمشهر خارج شد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر ترمینال کانتینری با 250 هزار کانتینر در سال با سرمایه‌گذاری 175 میلیارد تومان توسط بخش خصوصی راه‌اندازی شده است.

3 میلیارد یورو برای نصب دستگاه‌های پیشرفته لازم است

در این مراسم همچنین کاپیتان فرشاد شهباز؛ عضو هیات مدیره کشتیرانی جمهوری اسلامی و مدیرعامل شرکت جنوب خط ایران با اشاره به توسعه یارد کانتینری بندر خرمشهر، آن را تصمیمی بزرگ برای رونق بندر خرمشهر توصیف کرد و گفت: هدایت بار بیشتر به سمت  بندر خرمشهر جزو برنامه های توسعه ای شرکت جنوب خط است. 

وی افزود: با همکاری بخش خصوصی و پیمانکاران خوب داخلی ترمینال کالایی در بندر خرمشهر راه‌اندازی شده و زمینی که قبلا دارای مواد منفجره و خاک و نخاله بود، هم اکنون تبدیل به یک ترمینال ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مرتب ‌برای تخلیه و بارگیری کالا شده است‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌.

وی گفت: در حال حاضر 16 هکتار یارد بندری در خرمشهر ایجاد شده است.

به گفته شهباز 3 میلیارد یورو برای نصب دستگاه‌های پیشرفته لازم است و میانگین تاخیر پروژه‌ها 9.5 ماه است که اگر دستگاه‌های آر تی جی نصب شود، می‌توان خدمات بیشتری به مشتری بدهیم و بندر کانتینری خرمشهر دوباره رونق می‌گیرد.

 

 

 

 

 

۴ مهر ۱۳۹۸ ۱۲:۳۰
کد خبر : ۴۸,۰۷۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید