هیچ دستگاهی از بندر چابهار خارج نمی شود/ عزم جزم دروازه ملل برای ارائه خدمات مطلوب به صاحبان کالا سومین کشتی ترانزیتی افغانستان از طریق بندر چابهار عازم هند شد / بندر شهید بهشتی چابهار؛ زمینه ساز تقویت ظرفیت های توافق نامه سه جانبه ایران، هند و افغانستان ایجاد ظرفیت ۸۰ میلیارد دلاری ترانزیت با راه‌اندازی راه‌آهن چابهار-زاهدان/راه آهن چابهار – زاهدان؛ شاهراه اقتصادی کشورهای منطقه خواهد بود بخش معدنی پتانسیل استفاده نشده استان است/بندر چابهار می تواند هاب توزیع مواد معدنی لحاظ شود و به زودی سومین قطب تجاری کشور در منطقه جنوب و سکوی پرتاب و تحول عظیم استان سیستان و بلوچستان خواهد شد پیشنهادات بندر چابهار در نشست تخصصی با سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت/افزایش نرم تخلیه و بارگیری به ۴ و نیم تا ۵ میلیون تن تا پایان سال ۹۹ برگزاری اولین مانور امداد و نجات و اطفاء حریق مایعات قابل اشتعال در حین سوختگیری تجهیزات بندری طرح توسعه بندر چابهار فراتر از برنامه زمان ‌بندی در حال اجراست برگزاری تمرین (Drill) مقابله با آلودگی نفتی با محوریت استفاده از مواد دیسپرسنت در بندر چابهار توسعه زیرساخت های مخابراتی و ارتباطات دریایی نوار ساحلی جنوب شرق کشور در قالب پروژه های مخابرات دریایی سواحل مکران نصب آینه های محدب سقفی در ورودی و خروجی درب های بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری چابهار
سرعت مطلوب تخلیه کالاهای اساسی در بندرامام خمینی(ره)
معاون وزیر و مدیرعامل بنادر و دریانوردی با اشاره به روند مطلوب تخلیه کالاهای اساسی در بندر امام خمینی(ره) اظهار داشت: به طور شبانه روزی 8 هزار تن از یک فروند کشتی تخلیه می شود و به مبادی مصرف منتقل و توزیع می شود.

پیشرفت مطلوب پروژه های توسعه ای و سرمایه گذاری در بندر امام خمینی(ره)

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان، معاون وزیر و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در تشریح سفر ِروز یکشنبه 14 مهر ماه خود و هیأت همراه به منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) گفت: امروز به همراه اعضای هیأت عامل سازمان بنادر و دریانوردی  از پروژه های توسعه ای بندر امام خمینی(ره) بازدید داشتیم؛ که مشتمل بر پروژه تعریض و توسعه اتوبان دسترسی مجتمع بندرامام خمینی(ره) و همچنین در ورودی شهر بندر امام خمینی(ره)، پروژه رمپ و لوپ تقاطع غیرهمسطح که با مشارکت سازمان بنادر و دریانوردی، راه آهن و راه و شهرسازی در حال احداث است، می باشند.

محمد راستاد در ادامه افزود:  پروژه مهم دیگر، پروژه احداث جاده کمربندی بندر امام خمینی(ره)  که خوشبختانه  روند اجرایی آن به خوبی در حال پیشرفت است. این دو پروژه در راستای عمل  به مسئولیت های  اجتماعی  سازمان بنادر و دریانوردی  اجرا می شود؛ ضمن اینکه  بهبود دسترسی بندر را نیز تأمین می کند، از نظر  ایجاد شرایط مناسب تر در ترافیک شهر بندر امام خمینی(ره) دستاورد خوبی  محسوب می شود.

وی  مجموعه اعتبارات این سه پروژه را  بالغ بر 100 میلیارد  تومان عنوان کرد و افزود: مبلغ مذکور از محل منابع داخلی سازمان بنادر و دریانوردی تأمین می شود.

معاون وزیر و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی بیان داشت: در ادامه نیز از پروژه های سرمایه گذاری بخش خصوصی بازدید داشتیم؛ کارخانه تولید بیواتانول که زیرسازی آن در انجام شده است  و در مرحله تأمین تجهیزات  هستند، سیلوهای 150 هزار تنی که مراحل ساختمانی آن تمام شده و در مرحله  تأمین تجهیزات است وهمچنین  تعدادی از پروژه های توسعه ای و بهسازی  زیرساخت های بندری بازدید شدند که در مجموع روند پیشرفت پروژه ها اعم از سرمایه گذاری بخش خصوصی و عمرانی از محل اعتبارات دولتی  مطلوب  ارزیابی می شود  و این پروژه ها  می توانند به بهبود وضعیت  فعالیت های  تخلیه و بارگیری  و حمل و نقل  دریایی در بندرامام خمینی(ره) کمک کنند.

 

فرآیند مرجوع کردن محموله ذرت های غیر استاندارد آغاز شده است

راستاد  همچنین در پاسخ به سوالی درباره‌ی محموله ی موسوم به ذرت های آلوده با اشاره به اینکه این محموله به لحاظ عدم انطباق با استانداردهای داخل کشور اجازه ورود پیدا نکرده است، بیان داشت: بر اساس آخرین تصمیمات و دستورهایی که از مراجع مربوطه  داده شده است، مقرر گردید که توسط صاحب کالا موجوع شود و به دنبال بازدیدی که از انبار نگهداری این محموله امروز داشتیم صاحب کالا فرآیند مرجوع کردن را آغاز کرده است و به این ترتیب  این کالا مجددا بارگیری و به مقصد مورد نظر صاحب کالا عودت داده می شود و بنابراین به زودی معضل اشغال بخشی از انبارهای این بندر توسط کالاهای غیرقابل ترخیص برطرف می شود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه افزود: طبق ابلاغی که به صاحب کالا شده است حداکثر ظرف مدت دو هفته عملیات بارگیری و انتقال را  باید انجام دهد و در صورتی که نتواند  این کار را به سرانجام برساند، به اشخاص دیگری  برای انجام این کار واگذار می شود.

تغییر محسوسی در سرعت مطلوب تخلیه کالاهای اساسی در بندرامام خمینی(ره) رخ نداده است

راستاد همچنین در خصوص روند تخلیه کشتی های حامل کالاهای اساسی در بندر هاب غلات کشور بیان داشت: هیچ تغییر محسوسی در روند فعلی مشاهده نمی شود و خوشبختانه  در سال جاری  بالغ بر 9 میلیون تن کالای اساسی تخلیه شده است  که 49 درصد رشد را در این زمینه  نسبت به مدت مشابه در سال گذشته نشان می دهد  و در کنار آن هم 25 میلیون تن هم حجم کلی  تخلیه و بارگیری این مجتمع بندری بوده که 5 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

وی در تشریح روند پذیرش، پهلودهی و تخلیه کشتی های حامل کالاهای اساسی در بندر امام خمینی(ره) اظهار داشت: بلافاصله پس از تخلیه هر اسکله، یک کشتی که در لنگرگاه  منتظر ورود  است به بندرگاه هدایت می شود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، میزان محموله موجود در انبارهای بندرامام خمینی(ره) را 3 میلیون تن برشمرد  و گفت: همزمان با تخلیه محمولات از کشتی ها، تخلیه محمولات از انبارها به مقاصد مختلف در کشور هم صورت می گیرد. در مجموع  روندی را که در بندر امام خمینی(ره) مشاهده می کنیم از نظر عملیات ورود، پهلو گیری و تخلیه و خروج از بندر و انتقال به مبادی مصرف  تغییرات محسوسی رخ نداده است.

راستاد خاطر نشان کرد: در این مدت 20 فروند کشتی در لنگرگاه حضور دارند که 4 فروند از آنها برای ورود و پهلوگیری در اسکله اعلام آمادگی کردند که به محض  تخلیه اسکله، کشتی ها پهلوگیری می شوند.

وی گفت: عملیات تخلیه کشتی در بندر امام خمینی(ره) را شبانه روزی است و به طور میانگین در حدود 8 هزار تن در یک شبانه روز تخلیه انجام می دهد.

500 هزار تن ظرفیت خالی برای پذیرش کالاهای اساسی وجود دارد

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان  با اشاره به تخلیه 25 میلیبون تن کالا در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) در شش ماهه نخست سال جاری از رشد 5 درصدی آن نسبت به مدت مشابه در سال گذشته خبر داده و افزود: از این میزان 9 میلیون تن کالای اساسی بوده که نزدیک به 50 درصد رشد داشته است.

عادل دریس در ادامه افزود: ظرفیت درجای این مجتمع بزرگ بندری  نزدیک به سه و نیم میلیون است که در حدود سه میلیون تن کالا در بندر امام خمینی(ره) انبار شده است و به تناسب کشتی هایی که پهلو داده  می شوند و کالای آنها تخلیه و به انبارها منتقل می شود، از آن طرف نیز ناوگان جاده ای و ریلی کالاها از بندر به مبادی مصرف انتقال داده می شود و روزانه بیش از 110 هزار تن کالای اساسی در این مجتمع بندری تخلیه و خارج می شود.

وی در خصوص ظرفیت بندرامام خمینی(ره) برای پذیرش و انبارش کالا اظهار داشت: خوشبختانه  در حال حاضر ما هیچ گونه  مشکلی  در زمینه تخلیه  کالاهای اساسی در اماکن مجتمع بندری نداریم و 500 هزار تن ظرفیت خالی موجود است و باید صاحبان کالا های بخش  دولتی که بخش عمده ای از کالاهای موجود در انبارها به آنها متعلق است، سرعت بیشتری به روند خروج کالاهای خود از بندر بدهند.

 

۱۴ مهر ۱۳۹۸ ۱۷:۱۹
روابط عمومی |
کد خبر : ۴۸,۱۹۴
Loading

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید