طرح توسعه بندر چابهار فراتر از برنامه زمان ‌بندی در حال اجراست برگزاری تمرین (Drill) مقابله با آلودگی نفتی با محوریت استفاده از مواد دیسپرسنت در بندر چابهار نصب آینه های محدب سقفی در ورودی و خروجی درب های بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری چابهار بندر چابهار می‌تواند پاسخگوی ترخیص و‌ تامین تمام نیازهای کشور باشد/ کاهش زمان جابجایی کالاهای اساسی از هند به افغانستان به یک هفته پیام مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان به مناسبت "روز جهانی دریانورد" اولین محموله سیمان صادراتی جامبوبگ از بندر شهید کلانتری چابهار/ حمل مستقیم محموله صادراتی از کامیون به شناور/ تامین بار برگشتی شناورهای فلزی با صادرات از بندر شهید کلانتری تصویب کاهش ۲۵ درصدی سود بازرگانی کالاهای وارده از طریق بندر شهید بهشتی ورود چهارمین محموله گندم اهدایی ترانزیتی هندوستان به افغانستان به بندر شهید بهشتی چابهار تیم تخصصی بندر چابهار پیشتاز در حوزه دریایی بین المللی /مسئول کنترل و بازرسی کشتی های بندر چابهار عضو منتخب سازمان بین المللی دریانوردی بهره مندی از مزایای قوانین مناطق آزاد در بزرگترین بندر اقیانوسی کشور/ هم افزایی بندر و منطقه آزاد چابهار برای بهره گیری صاحبان کالا و فعالین اقتصادی از تخفیفات و معافیتها
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در نشست با نخبگان و موسسات مردم نهاد اعلام کرد:
اشتغال 1050 نفر در شرکت های سرمایه گذاری و عمرانی بندر چابهار
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: هزار و 50 نفر در شرکت های سرمایه گذاری و پروژه های عمرانی بندر چابهار اشتغال دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان، بهروز آقایی در نشست صمیمی با نخبگان، دانشگاهیان، جوانان حوزه و موسسات مردم نهاد شهرستان چابهار که در بندر شهید بهشتی چابهار برگزار شد اظهار کرد: توسعه در هر منطقه ای با مطالبه گری آغاز می شود، بنابراین می طلبد مطالبه گری ها در چابهار در راستای رفاه مردم، توسعه استان و محور شرق باشد که اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان این مهم را در دستور کار و اولویت خود قرار داده است و بر مبنای آن برنامه ها را پیش می برد.

وی با بیان این که بندر چابهار دیگر یک بندر سنتی نیست ادامه داد: به واسطه اقدام های توسعه ای انجام شده این بندر اکنون در ویترین جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان اظهار کرد: با ایجاد تجهیزات پیشرفته و زیرساخت های لازم، کشتی هایی با ظرفیت 3 هزار و 800 TEU کانتینر در بندر چابهار پهلوگیری کرده که عملیات تخلیه و بارگیری آن در کوتاه ترین زمان و بهترین کیفیت صورت پذیرفته است.

آقایی تصریح کرد: در فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار 5 کیلومتر دایک گذاری در دریا، 203 هکتار استحصال از دریا انجام و هزار و 700 متر اسکله با درافت 16.5- متر احداث شده است، لایروبی حوضچه ها و کانال ها به میزان 15.8 میلیون متر مکعب و ساخت موج شکن به طول هزار و 470 متر از دیگر اقدام های انجام شده در این فاز است.

وی افزود:30 دستگاه استراتژیک شامل 9 دستگاه جرثقیل ساحلی و محوطه ای، 13 دستگاه انواع تجهیزات تخلیه و بارگیری و 8 دستگاه مکنده غلات با ظرفیت 600 تن بر ساعت در بندر چابهار مونتاژ و عملیاتی شده است.

بندر چابهار؛ لنگرگاهی امن برای کشتی ها

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان تاکید کرد: مجموع این اقدام ها باعث شده است، بندر چابهار به لنگرگاه امنی برای پهلوگیری کشتی ها تبدیل شود، به گونه ای که حتی در فصل بادهای مونسون نیز امکان پهلوگیری ایمن کشتی ها در این بندر به وجود آمده است.

آقایی گفت: عملیات ساخت برج کنترل ترافیک دریایی به عنوان نماد شهر چابهار نیز در بندر شهید بهشتی آغاز شده است، این برج بلندترین ساختمان‌ برج کنترل در کل بنادر کشور خواهد بود.

وی با بیان این که سال گذشته با ورود 9 کشتی کالای ترانزیتی از هند به افغانستان 10 هزار تردد در استان ایجاد شد گفت: با توجه به موقعیت استراتژیک چابهار و به واسطه پیگیری هایی که انجام شد، توانستیم توافق نامه ایران، هند و افغانستان را به موسوم به توافق نامه چابهار اجرایی کنیم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با اشاره به اشتغال روزانه 500 تا 600 نفر نیرو در اسکله شهید بهشتی اضافه کرد: 526 نفر در بخش شرکت های سرمایه گذاری و 524 نفر در پروژه های عمرانی بندر چابهار مشغول به کار شده اند.

1300 شغل به ازای ورود یک میلیون تن کالا

آقایی با بیان این که به ازای ورود هر یک میلیون تن کالا به بندر چابهار هزار و 300 شغل به صورت مستقیم و غیر مستقیم در استان ایجاد می شود اظهار کرد: همچنین به ازای ورود هر 2.5 میلیون تن کالا 500 میلیارد تومان گردش مالی در حمل و نقل و 50 میلیارد تومان گردش مالی در سایر شقوق خدمات رسانی ایجاد می شود که تاثیر زیادی در رونق اشتغال منطقه دارد.

وی با بیان این که احیای صنعت لنج سازی به عنوان خواسته به حق مردم چابهار، مطالبه ما نیز است اضافه کرد: 12 کارگاه لنج سازی در استان وجود دارد که در صورت احیا و رونق فعالیت می تواند برای بیش از 10 هزار نفر شغل ایجاد کند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: هزار و 400 دانش آموز در مدارس ابتدایی و متوسطه دخترانه و پسرانه کوی مسکونی بندر چابهار مشغول به تحصیل شده اند که فقط حدود 200 نفر آن ها فرزندان پرسنل اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان هستند.

۱۷ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۰۰
کد خبر : ۴۸,۲۲۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید