هیچ دستگاهی از بندر چابهار خارج نمی شود/ عزم جزم دروازه ملل برای ارائه خدمات مطلوب به صاحبان کالا سومین کشتی ترانزیتی افغانستان از طریق بندر چابهار عازم هند شد / بندر شهید بهشتی چابهار؛ زمینه ساز تقویت ظرفیت های توافق نامه سه جانبه ایران، هند و افغانستان ایجاد ظرفیت ۸۰ میلیارد دلاری ترانزیت با راه‌اندازی راه‌آهن چابهار-زاهدان/راه آهن چابهار – زاهدان؛ شاهراه اقتصادی کشورهای منطقه خواهد بود بخش معدنی پتانسیل استفاده نشده استان است/بندر چابهار می تواند هاب توزیع مواد معدنی لحاظ شود و به زودی سومین قطب تجاری کشور در منطقه جنوب و سکوی پرتاب و تحول عظیم استان سیستان و بلوچستان خواهد شد پیشنهادات بندر چابهار در نشست تخصصی با سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت/افزایش نرم تخلیه و بارگیری به ۴ و نیم تا ۵ میلیون تن تا پایان سال ۹۹ برگزاری اولین مانور امداد و نجات و اطفاء حریق مایعات قابل اشتعال در حین سوختگیری تجهیزات بندری طرح توسعه بندر چابهار فراتر از برنامه زمان ‌بندی در حال اجراست برگزاری تمرین (Drill) مقابله با آلودگی نفتی با محوریت استفاده از مواد دیسپرسنت در بندر چابهار توسعه زیرساخت های مخابراتی و ارتباطات دریایی نوار ساحلی جنوب شرق کشور در قالب پروژه های مخابرات دریایی سواحل مکران نصب آینه های محدب سقفی در ورودی و خروجی درب های بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری چابهار
11.5 میلیون فرآورده نفتی در بندر خلیج فارس جابجا شد/عدم نیاز به واردات بنزین با افزایش تولید داخل
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با تشریح کارنامه شش ماهه بندر خلیج فارس، از رشد 32 درصدی سوخت رسانی به کشتی ها (بانکرینگ) و صفر شدن واردات بنزین در این بندر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، "اله مراد عفیفی پور" با بیان اینکه بندر خلیج فارس زیرمجموعهای از منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی با رویکرد عمده عملیات نفتی محسوب میشود، اظهار داشت: از ابتدای سال 98 تا آغاز مهرماه جاری، بیش از 12 میلیون و 168 تن انواع کالای نفتی و غیرنفتی در محدوده تحت مدیریت بندر خلیج فارس تخلیه و بارگیری شد.

وی ادامه داد: 11 میلیون و 432 هزار و 155 تن مربوط به فرآورده‌های نفتی و 568 هزار و 13 تن نیز به مواد معدنی صادراتی اختصاص دارد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان: طی نیمه نخست امسال در این بندر، عملیات جابجایی انواع فرآورده های نفتی از قبیل بنزین، روغن‌ پایه، فورفورال، قیر، کاندنسیت، نفت گاز، نفت کوره، نفت خام و هیدروکربن انجام شد. بنتونیت، سنگ گچ، شن و ماسه، فلدسپات، کائولن، کک و گوگرد نیز از جمله انواع مواد معدنی بود که طی نیمه نخست امسال در این بندر تخلیه و بارگیری شده است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در این دوره زمانی، 57 هزار و 890 تن فرآورده نفتی از بندر خلیج فارس به صورت ترانزیت و 8 میلیون و 765 هزار و 169 تن نیز کابوتاژ (حمل و نقل ساحلی) شده است.

سوخت رسانی به کشتی ها 32 درصد افزایش یافت

عفیفی پور با بیان اینکه سه شرکت بخش خصوصی در زمینه بانکرینگ فعالیت دارند، گفت: حجم بانکرینگ در بندر خلیج فارس طی نیمه نخست سال جاری بالغ بر 305 هزار و 644 تن بوده که در همسنجی با مدت مشابه سال قبل 32 درصد افزایش داشته است.

وی عمده دلایل این افزایش عملیات را برطرف شدن محدودیت‌های شرکت نفت در تحویل سوخت به شرکت‌های بانکرینگ کننده و بازاریابی بیشتر این شرکت‌ها دانست.

عدم نیاز کشور به واردات به دلیل افزایش تولید داخلی

عفیفی پور تصریح کرد: حجم واردات فرآورده های نفتی در شش ماه اخیر به صفر رسیده که به دلیل افزایش توان تولید داخلی در پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی خاورمیانه، شاهد عدم نیاز کشور به واردات این فرآوردهها هستیم.

 پهلوگیری 651 شناور در بندر خلیج فارس

وی بیان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون، 651 فروند شناور در اسکله‌های تحت نظارت بندر خلیج فارس پهلو گرفت که از این تعداد، 425 فروند مربوط به کشتی‌های حامل فرآورده نفتی و 226 فروند مربوط به شناورهای مواد معدنی بوده است.

وی از اخذ مصوبه هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی به منظور اعطای تخفیف 40 درصدی به تجارت فرآوردههای نفتی همچون قیر، مازوت و غیره با هدف حمایت از رونق تولید و صادرات خبر داد.

بهرهمندی از 9 پست اسکله نفتی با آبخور 7.5 متر

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با تشریح ظرفیت ها و توانمندی های بندر خلیج فارس گفت: این بندر دارای 9 پست اسکله نفتی و 2 پست اسکله خدماتی، با ظرفیت آبخور متوسط 7.5 متر و قابلیت پهلودهی به شناورهایی با تناژ حداکثر 10 هزار تن است.

وی اضافه کرد: علاوه بر این اسکله‌های شماره 1، 2 و 3 بندر شهید رجایی نیز امکان پهلودهی شناورهای نفتی با ظرفیت بیش از 45 هزار تن، و اسکله 25 فولاد (با کاربری نفتی) با ظرفیت آبخور 12 متر از توان پهلودهی شناورهای با تناژ بالای 60 هزار تن برخوردار است.

وی افزود: از اواسط سال 97 و در پی افزایش تولیدات پالایشگاه نفت ستاره خلیجفارس، مجوز بهرهبرداری از اسکله 27 فولاد با ظرفیت آبخور 13.5 متر به منظور پذیرش شناورهای 90هزار تنی و افزایش توان صادرات فراوردههای نفتی جدید این پالایشگاه صادر شد.

تشریح برنامه های توسعه ای بندر خلیج فارس

به گفته عفیفی پور، در حال حاضر 13 شرکت بخش خصوصی با ظرفیت اسمی بیش 475 هزار مترمکعب در این بندر در حال فعالیت بوده و با توجه به برنامه‌های توسعه‌ای در آینده‌ای نه چندان دور و با احداث مخازن نفتی با ظرفیت نگهداری یک میلیون و 500 هزار متر مکعب، تعداد شرکت‌های فعال مستقر در این بندر به بیش از 20 شرکت خواهد رسید که زمینه فعالیت مختلفی در زمینه صادرات، واردات، ترانزیت و سوآپ فرآوردههای نفتی را در بزرگترین بندر تجاری ایران فراهم می‌نماید.

وی احداث کریدور خطوط لوله انتقال فراورده‌های نفتی، احداث سه پست اسکله 100 هزارتنی، ایستگاه تخلیه و بارگیری ریلی- نفتی، مظروف‌سازی قیر، احداث مخازن LPG و همچنین احداث یک پالایشگاه کوچک را به عنوان برنامههای آتی بندر خلیجفارس عنوان کرد.

عفیفیپور پیگیری و افزایش عمق اسکله ها و حوضچه بندر خلیج فارس و احداث ایستگاه آتش‌نشانی مستقل از دیگر برنامه های در دستور کار این بندر برشمرد.

۱۷ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۵۳
کد خبر : ۴۸,۲۳۹

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید