مانور دریایی مقابله با مواد خطرناک و سمی در بندر چابهار برگزار شد وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: رکورد کم سابقه جابجایی بار در بندر شهیدبهشتی چابهار در سال ۹۷/ انتقال کالاهای اساسی سهم استان های شرقی کشور از طریق بندر چابهار/ انجام شش سال فعالیت شبانه روزی برای احداث بندر چابهار دریافت قسط اول ۳۰۰ میلیارد تومانی برای خط آهن چابهار- زاهدان تا چند روز آینده/ خط آهن چابهار- زاهدان تا سال ۱۴۰۰ افتتاح می شود نقش کلیدی بندر چابهار در تامین کالاهای اساسی استان های شرقی/جایگاه ویژه بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در رونق سواحل مکران/تبدیل سواحل مکران به قطب جهانی در گرو توجه به حمل نقل دریایی و ترافیک بار تبادل کالایی بندر چابهار با 10 کشور در 11 ماه گذشته/عدم محدودیت سرمایه گذاری و فعالیت کشورهای مختلف در بندر چابهار ضرورت احیا و توسعه صنعت لنج سازی در سیستان و بلوچستان/لزوم راه اندازی مسافرت های دریایی بین بندر چابهار با بنادر داخلی و خارجی/ جاده های پرترافیک استان در اولویت 2 بانده شدن پیام تبریک مدیرکل بنادر و‌ دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز دانشجو افتتاح 2.5 کیلومتر جاده دسترسی بندر شهید بهشتی با حضور وزیر راه بندر چابهار؛ در ردیف بنادر تراز برتر/راه اندازی خط مسافری دریایی چابهار – مسقط از پایان آذر ماه/ وجود مدرن ترین ترمینال مسافری دریایی کشور در بندر چابهار کسب رتبه برتر توسط بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در اجلاس استانی نماز
نشست تخصصی بررسی موضوعات راهبردی توسعه بندر چابهار
سفیر سابق ایران در افغانستان گفت: کشور افغانستان به دلیل شرایط خاص ژئوپلیتیکی، همواره به دنبال مسیر توازن و تداوم ثبات سیاسی است ؛ رویکردی که در طول تاریخ توسط کشور روسیه در منطقه و کشور فرامنطقه ای آمریکا، دچار تغییر شده و موازنه در افغانستان همواره در حال به هم خوردن است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، ابوالفضل ظهره وند در پنل دوم نشست تخصصی بررسی موضوعات راهبردی توسعه بندر چابهار اظهارداشت: شرایط افغانستان باید در حالت توازن قرار بگیرد و در یک رویکرد آینده پژوهانه، نقش چابهار در این راهبرد بسیار مهم است و باید مهندسی شود.
وی با اشاره به اهمیت « بندر چابهار از منظر افغانستان » تاکید کرد: در مبحث بندر چابهار ، مباحث امنیتی و سیاسی بر ملاحظات اقتصادی و تجاری غلبه دارد ؛ لذا باید بین این مباحث توازنی ایجاد شود تا باعث تحولات اقتصادی در منطقه شود.
این کارشناس حوزه افغانستان با بیان « هرچه از مولفه های اقتصادی در این منطقه استفاده کنیم ، باعث شکل گیری توسعه پایدار و امنیت اقتصادی و سیاسی می شود»، خاطرنشان کرد: هژمونی و چالش های قومی در افغانستان نمی گذارد توازن لازم در محیط اقتصادی این کشور ایجاد شود.
وی تصریح کرد: بنادر گوادر و چابهار را باید مکمل یکدیگر ببینیم و چینی ها در همکاری بین گوادر و چابهار نقش مهمی را ایفا می کنند.
سفیر سابق ایران در افغانستان افزود: پیرامون چابهار و اهمیت این بندر، نباید فقط روی مسائل اقتصادی اش متمرکز شد، جنبه های ژئوپلیتیکی ، خصوصا امنیت اقتصادی کشورهای پاکستان، هندوستان، افغانستان ، چین و ایران نیز باید در زمینه مدنظر قرار گیرد.
موقعیت ممتاز بندر چابهار در ژئوپلیتک بندرها
مجیدرضا مومنی؛ عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی نیز طی سخنانی با عنوان« ظرفیت های بندر چابهار برای ایفای نقش بازیگری منطقه ای هند»، گفت: بندر چابهار ، جایگاه ویژه در اقتصاد بین الملل دارد و از طرفی در ژئوپلیتک بندرها نیز ازموقعیت ممتازی برخوردار است.
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر اینکه چینی ها به دنبال ایجاد کمر بند امنیتی در منطقه هستند، گفت: بندر چابهار راهگشای مهار چین و برنامه های اقتصادی این کشور در حوزه بین الملل است.
مومنی با اشاره به سه محور سیاست های خارجی هند در سه حلقه کشورهای نزدیک، کشور های دور و حلقه جهانی ، ایران را به عنوان یک همسایه مهم برای هندی ها دانست و گفت: دولت هند همواره به دنبال تداوم نفوذ به افغانستان برای مهار پاکستان است.
وی با تاکید بر اینکه چابهار در سیاست های خارجی هند، جایگاه ویژه ای دارد، تصریح کرد: به رغم این اهمیت راهبردی و نقش بازیگری چابهار در منطقه، هنوز یک سند راهبردی دسته بالا در خصوص این بندر و توسعه آن در کشور وجود ندارد.
مهدی میرمحمدی؛ پژوهشگر روابط بین الملل نیز در این نشست بیان اینکه « چابهار یک موضوع راهبردی است که حکمرانی منسجم ایران را به آزمون گذاشته است»، تاکید کرد: اولین و مهم ترین مسئله در توسعه چابهار، همگرایی و اتفاق نظر حکمرانان ملی با مقامات بومی و محلی در ارتباط با پدیده چابهار است.
این پژوهشگر روابط بین الملل با بیان اینکه یکی از موقعیت های بندر چابهار بازی سازی است ، تاکید کرد: آمریکا به استثنا قائل شدن برای بندر چابهار و خارج کردن آن از تحریم های دریایی، به دنبال محدود کردن چین در این منطقه است ؛ چراکه به زعم آمریکایی ها چین دشمن اصلی سیاست های اقتصادی و تجاری آنها محسوب می شود.
میرمحمدی با تاکید بر اینکه چابهار چه دوست داشته باشیم چه نخواهیم، به موضوع سیاست خارجی قدرت های بزرگ تبدیل شده است، تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم منافع ملی خود را از بندر چابهار پیش ببریم، اولین توصیه این است که باید اشتیاق به توسعه بندر چابهار را بین مردم بومی و محلی افزایش دهیم.
انگیزه های نوظهور در خاورمیانه را باید به خوبی بشناسیم
رضا دهقان ؛ کارشناس پژوهش وزارت دفاع نیز در این نشست تخصصی گفت: ما امنیت را در مسئله چابهار مساوی با اهمیت اقتصادی آن می دانیم.
کارشناس پژوهش وزارت دفاع افزود: چابهار و طرح های توسعه ای آن در صورتی موفق می شود که انگیزه های نوظهور در خاورمیانه را به خوبی شناخته باشیم.
وی خاطرنشان کرد: امروز در چابهار زیرساخت های فرودگاهی ، شهری و ریلی وجود ندارد که ضرورت ایجاد آن بیش از گذشته شده است.
۲۲ مهر ۱۳۹۸ ۱۷:۰۰
کد خبر : ۴۸,۳۰۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید