طرح توسعه بندر چابهار فراتر از برنامه زمان ‌بندی در حال اجراست برگزاری تمرین (Drill) مقابله با آلودگی نفتی با محوریت استفاده از مواد دیسپرسنت در بندر چابهار نصب آینه های محدب سقفی در ورودی و خروجی درب های بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری چابهار بندر چابهار می‌تواند پاسخگوی ترخیص و‌ تامین تمام نیازهای کشور باشد/ کاهش زمان جابجایی کالاهای اساسی از هند به افغانستان به یک هفته پیام مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان به مناسبت "روز جهانی دریانورد" اولین محموله سیمان صادراتی جامبوبگ از بندر شهید کلانتری چابهار/ حمل مستقیم محموله صادراتی از کامیون به شناور/ تامین بار برگشتی شناورهای فلزی با صادرات از بندر شهید کلانتری تصویب کاهش ۲۵ درصدی سود بازرگانی کالاهای وارده از طریق بندر شهید بهشتی ورود چهارمین محموله گندم اهدایی ترانزیتی هندوستان به افغانستان به بندر شهید بهشتی چابهار تیم تخصصی بندر چابهار پیشتاز در حوزه دریایی بین المللی /مسئول کنترل و بازرسی کشتی های بندر چابهار عضو منتخب سازمان بین المللی دریانوردی بهره مندی از مزایای قوانین مناطق آزاد در بزرگترین بندر اقیانوسی کشور/ هم افزایی بندر و منطقه آزاد چابهار برای بهره گیری صاحبان کالا و فعالین اقتصادی از تخفیفات و معافیتها
در همایش پدافندغیرعامل بنادر کشور به میزبانی بندر امام خمینی(ره) مطرح شد؛
مراکز اقتصادی کشور در صف مقدم  اجرای پدافند غیرعامل هستند
معاون امور زیر بنایی سازمان پدافندغیرعامل کشور در همایش پدافندغیرعامل بنادر کشور که 13 آبان به میزبانی بندر امام خمینی(ره) برگزار شد، گفت: دستگاه های اجرایی در صف اول طراحی، برنامه ریزی و اجرای پدافند غیرعامل هستند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان، در جریان همایش پدافند غیرعامل بنادر کشور که با حضور مدیران پدافند غیرعامل و مدیریت بحران و کارشناسان HSE بنادر سراسر کشور در بندر امام خمینی(ره) برگزار شد، معاون امور زیربنایی سازمان غیرعامل کشور طی سخنانی اتخاذ تمهیدات و تدابیر حفاظتی غیرمسلحانه برای حفاظت و صیانت از دارایی ها را از مفاهیم اساسی آن عنوان کرده و تصریح کرد: همانگونه که ما در زندگی شخصی خود برای محافظت از اموال خود تلاش می کنیم برای محافظت از اموال و دارایی کشور علاوه بر قوای مسلح، از مجموعه تدابیری برای حفاظت آن بهره می گیریم.

سردار ساسانی همچنین در تبیین چیستی پدافند غیرعامل بیان داشت: اقدامات غیرمسلحانه برای محافظت از دارایی های کشور به منظور رفع تهدیدات احتمالی  و ارتقای بازدارندگی، پدافند غیرعامل شمرده می شود.

معاون امور زیربنایی سازمان پدافند غیرعامل کشور در بیان چرایی پدافند غیرعامل با توجه به وجود نیروهای نظامی و انتظامی در کشور برای مقابله با تهدیدهای دشمن اظهار داشت: از آنجا که دشمن در طول دوران دفاع مقدس توان نظامی کشور را آزموده، دیگر حوزه های قدرت کشور را هدف تهدید های خود قرار داده است و خطرات دشمن متوجه حوزه های تروریستی، سایبری، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کرده است و اکنون کشور از ناحیه حوزه اقتصادی متأثر از فشارهای آنان است و این موضوع نیز به اقتصاد تک محصولی ما بر می گردد و  باید در این خصوص تدابیر لازم را برای رفع تهدیدات دشمن به کار بگیریم.

محسن ساسانی با اشاره به اینکه سازمان نیروهای مسلح در حوزه های اقتصادی کارایی لازم را ندارند، بر لزوم نقش آفرینی دستگاه های اجرایی کشور برای صیانت و حفاظت از کشور تأکید کرده و افزود: متخصصان امور اقتصادی در مقطع فعلی وظیفه دفاع از  کشور را بر عهده دارند و باید تمهیدات  لازم را در این زمینه طراحی کنند.

وی همچنین با اشاره به تغییر ماهیت حوزه درگیری دشمن در سال های پس از دوران دفاع مقدس، علت استقرار ساختار پدافند غیرعامل در دستگاه های اجرایی را مدیریت، ساماندهی و طراحی تمهیدات و اقداماتی برای صیانت از اقتصاد و زیرساخت های حیاتی کشور برشمرد.

معاون امور زیربنایی پدافند غیرعامل کشور در ادامه ضمن یادآوری مثال های متعدد از برخی حوادث انسانی و طبیعی که در آن بر اثر رعایت نشدن پدافند غیرعامل آسیب ها و خسارات فراوانی به زیرساخت های کشور وارد شد، بر لزوم سیاست گذاری برای کاهش نقاط آسیب پذیر اقتصادی، توزیع بهینه کالا در نقاط مختلف و ارتقای امنیت غذایی کشور تأکید کرده و سازماندهی، تجهیز، آموزش، تمرین و رزمایش را پنج عنصر کلیدی  آمادگی عنوان کرد.

محسن ساسانی همچنین در ادامه مبحث برنامه ریزی برای پدافند غیرعامل، کاهش آسیب پذیری، پیش بینی  حفاظت از زیر ساخت ها، حفاظت از نیروی انسانی و مردم، طرح مقابله با شرایط اضطرار، پایدارسازی فرآیندها و تداوم کارکردها را از عناصر اساسی در استقرار ساختار پدافند غیرعامل در سازمان ها برشمرد.

چنگیز جوادپور مدیرکل پدافندغیرعامل، مدیریت بحران و HSE سازمان بنادر و دریانوردی در سخنانی در همایش پدافند غیرعامل بنادر کشور تداوم فعالیت ها و کارکردها در بنادر را از اهداف اصلی استقرار پدافند غیرعامل عنوان کرد و افزود: امروزه نیازمند شناسایی هر چه بیشتر  اجزای کارکرد ها در بنادر هستیم تا به دنبال آن از کاهش کارکرد بندر به دلیل توقف یک فعالیت پیشگیری کنیم.

جوادپور با اشاره به اینکه  خارج شدن هر یک از اجزای بندر از کارکرد خود، نباید موجب توقف همه فعالیت ها و خدمات رسانی به مشتریان بشود، گفت: با شناسایی صحیح و استقرار پدافند غیرعامل، باید توانایی تداوم خدمات رسانی ها را حفظ کنیم.

مدیرکل پدافندغیرعامل، مدیریت بحران و HSE سازمان بنادر و دریانوردی، با اشاره به برگزاری موفقیت آمیز نخستین رزمایش ملی قطع برق در بندر امام خمینی(ره)، جریان برق را از عناصر مهم در بندر برشمرد و افزود: با پیش بینی سه لایه برق برای بندر تلاش کرده ایم کارکرد بندر را در صورت وقوع قطع برق نیز حفظ کنیم.

جوادپور، حوزه سایبری از دیگر عناصر کلیدی در بنادر عنوان کرد و بیان داشت: از آنجا که برای تسهیل در ارائه خدمات  به مشتریان، سازمان بنادر و دریانوردی  به بهره گیری از سیستم های هوشمند روی آورده است، این امکانات نیز می تواند آسیب پذیر باشد و برای این منظور چاره اندیشی شده است.

وی با اشاره به فعال شدن کمیته هوشمندسازی بنادر، از تدوین طرح جامع امنیت سایبری سازمان بنادر و دریانوردی برای مقابله با خطرات  و تهدیدهای سایبری در بنادر خبر داد.

مدیرکل پدافندغیرعامل، مدیریت بحران و HSE سازمان بنادر و دریانوردی همچنین ارتباطات و مخابرات از دیگر عناصر ساختاری در بنادر برشمرد که در صورت مواجه شدن با تهدیدات می تواند تداوم فعالیت ها را  دچار  مشکل کند و از این لحاظ سازمان بنادر و دریانوردی  برای پیشگیری از بروز مشکلات در این حوزه، تهیه و استقرار سامانه های جایگزین را در دستور کار قرار داده است.

جوادپور در ادامه افزود: بر اساس مطالعاتی که در دست اقدام است، دیگر کارکردهای بنادر شناسایی و برای پایداری کارکرد بنادر، برنامه های لازم و جایگزین در نظر گرفته می شود.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری خوزستان در جریان این همایش مصون سازی، کاهش آسیب پذیری و تداوم خدمات رسانی دستگاه های خدماتی  را از ارکان  پدافند غیرعامل عنوان کرد و با اشاره به اینکه پدافند غیرعامل استراتژی کشور در دوران صلح است، تاکید کرد که نباید برای شناسایی آسیب ها منتظر  حمله دشمن باشیم.

سعید فیوضی با تصریح این نکته که ابزار و تهدیدات دشمن در طول گذر زمان تغییر کرده است، خاطر نشان کرد: باید با توجه به تغییرات، پدافند غیرعامل را جدی گرفت.

وی با تعریف مفهوم مصون سازی به معنی  اینکه از درون خود را قوی کنیم و زیرساخت های  اقتصادی  خود را از تکانه ها و ضربه ها حفظ کنیم، اظهار داشت: پدافند غیرعامل در تضاد کامل با غافلگیری است و باید از طریق تاب آوری توان خود را در برابر خطرات و تهدیدات  افزایش دهیم.

مدیرکل پدافندغیرعامل استانداری خوزستان با اشاره به اینکه پدافند غیرعامل بخشی  از سیاست های  دفاعی کشورمان و مکمل آن است، اظهار داشت: این موضوع به مثابه مهندسی معکوس  می تواند تهدیدهای دشمن را به فرصت تبدیل کند.

فیوضی برگزاری همایش ها و رزمایش هایی با این موضوع را گام اثربخش برای استقرار و پیاده سازی پدافند غیرعامل در دستگاه های اجرایی برشمرد که به روزآمدی دستگاه های اجرایی در مقابله با تهدیدات و خطرات پیچیده دشمن یاری می کند.

عادل دریس مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان در سخنانی در همایش پدافند غیرعامل بنادر کشور با اشاره به برگزاری رزمایش ملی قطع برق در بندرامام خمینی(ره)، بیان داشت: با توجه به جایگاه حساس و مهم این بندر در زنجیره تأمین کالای اساسی و ورود کشتی از کشورهای مختلف به این بندر بزرگ تجاری، هر گونه سانحه و حادثه ای در آن  بازخوردهای بین المللی دارد و موجب افزایش هزینه ها و تحمیل آن به کشورمان می شود، لذا می باید با پیش بینی و تمهید جوانب مختلف، ضمن دورکردن خطرات، به ترغیب و تشویق بیشتر صاحبان کالا و سرمایه گذاران  بخش خصوصی  در بندرامام خمینی(ره) به عنوان جایگاه مناسب و به صرفه برای فعالیت های بازرگانی بپردازیم.

وی در ادامه افزود: امروزه شکل دفاع در مقایسه با سال های گذشته تغییر کرده است و ما می باید با توجه  به سیاست های کلان کشور به اجرای دستورالعمل های ابلاغی برابر با استاندرادهای پدافند غیرعامل  برای اعتلای کشور بکوشیم.

در ادامه این همایش از سه واحد فعال بخش خصوصی و صنفی  که در زمینه اجرای دستورالعمل های پدافند غیر عامل  در مجتمع بندری امام خمینی(ره) عملکرد مطلوبی داشته اند، با اهدای لوح سپاس تقدیر شد. همچنین از مجلدات کتاب پدافند غیرعامل و مدیریت بحران در بنادر با حضور سردار ساسانی رونمایی شد.

یادآور می شود همایش پدافند غیرعامل  بنادر کشور با حضور مدیران و کارشناسان حوزه پدافند غیرعامل و HSE بنادر سراسر کشور، ضمن برگزاری کارگاه های علمی و آموزشی طی نوبت عصر سیزدهم و صبح چهاردهم آبان  در بندر امام خمینی(ره) به کار خود ادامه می دهد.

 

۱۳ آبان ۱۳۹۸ ۱۶:۰۳
کد خبر : ۴۸,۴۷۵
Loading

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید