پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت دهه فجر پهلوگیری اولین کشتی 60 هزار تنی گندم وارداتی در بندر شهید بهشتی چابهار/ورود همزمان ۲ کشتی ۶۰ و ۶۶ هزار تنی کالای اساسی به بندر چابهار تمدید مجوز تطویل موج شکن غربی بندر صیادی رمین نقش کلیدی روابط عمومی در افزایش سهم تجارت بنادر/ بندر چابهار پشتیبان و سوپاپ اطمینان بنادر کشور مسئولان روابط عمومی بنادر باید در تمامی تصمیم سازی های راهبردی حضور داشته باشند/ ظرفیت بی نظیر بندر چابهار برای توسعه کشور/ ضرورت تجهیز روابط عمومی به ابزار و تجهیزات نوین/ توسعه گردشگری دریایی نیازمند تبلیغات وسیع و هوشمندانه تمدید مجوز ساخت دستک رسوب گیر بندر صیادی بریس اولویت ارتقای توان عملیاتی و نقش لجستیکی بندر چابهار آینده بندر چابهار در نگاه رئیس جمهور/نقش کلیدی بندر چابهار در حمل و نقل کشورهای منطقه ضرورت همکاری ایران و هند برای تهیه تجهیزات ساخت بنادر و شبکه ریلی چابهار/ زیرساخت های لازم برای تحقق شبکه ریلی در بندر چابهار وجود دارد بهینه سازی و افزایش ظرفیت خط انتقال برق طرح توسعه بندر شهید بهشتی
تبادل کالایی بندر چابهار با 10 کشور در 11 ماه گذشته/عدم محدودیت سرمایه گذاری و فعالیت کشورهای مختلف در بندر چابهار
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان از تبادل کالایی 10 کشور با بندر چابهار در 11 ماه گذشته خبر داد. 10 کشور با بندر چابهار در 11 ماه گذشته خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان، بهروز آقایی در نشست خبری با اصحاب رسانه و نمایندگان تلویزیون های خارجی، ضمن تقدیر از خبرنگاران، از آن ها به عنوان یکی از بال های اصلی توسعه چابهار نام برد و گفت: بندر چابهار در حوزه زیرساخت ها و روبنا به عنوان یکی از بنادر بزرگ کشور و منطقه جایگاه بسیار بالایی دارد.

وی ادامه داد: بزرگترین بندر اقیانوسی کشور به عنوان دروازه ملل برای تجارت آزاد و آسان پذیرای تمام کشورها به منظور ایجاد منافع متقابل با بهره گیری و تعامل با بنادر کشورهای منطقه است و هیچ محدودیتی در خصوص سرمایه گذاری و فعالیت کشورها در این بندر وجود ندارد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با تاکید بر این که سازمان بنادر و دریانوردی هیچ زمانی بندر چابهار را به صورت انحصار در اختیار کشوری قرار نداده است و نخواهد داد اظهار کرد: 10 کشور در 11 ماه میلادی گذشته با بندر شهید بهشتی چابهار مبادله کالایی داشته اند.

تقاضای پسکرانه خارجی بندر چابهار

آقایی با اشاره به تقاضای پسکرانه خارجی بندر چابهار و تمایل دولت افغانستان به ترانزیت کالا از ایران افزود: افغانستان 1.2 میلیارد تن ذخایر معدنی دارد که می توان بخش اعظم آن را از طریق بندر چابهار به دیگر کشورها انتقال داد، همچنین 90 درصد تجارت این کشور از محل واردات انجام می شود و میزان تجارت بین المللی آن 7 میلیارد دلار است.

وی به پتانسیل بالای محصولات کشاورزی صادراتی در افغانستان اشاره و اضافه کرد: ترانزیت میوه و خشکبار افغانستان از طریق این بندر در سال جاری آغاز شده و با نرم خوبی در حال انجام است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان میزان تجارت فعلی هند با افغانستان را 1.1 میلیارد دلار و برنامه تجارت این 2 کشور تا سال 2020 را 2 میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: هند تا سال 2020، 30 میلیارد دلار تجارت با روسیه، اکراین و آسیای میانه دارد که می طلبد بخشی از این رقم را در بندر چابهار جذب کنیم.

آقایی با اشاره به قرداد اپراتوری بندر چابهار با هند در راستای تسریع در اجرای قرارداد بلند مدت با این کشور اظهار کرد: قرار است هند حداقل 85 میلیون دلار تجهیزات مورد توافق سرمایه گذاری در این بندر را تامین کند.

وی اضافه کرد: همچنین تامین ۳۷ دستگاه تجهیزات دریایی و بندری در دست اقدام است و در آینده به چرخه بهره برداری وارد خواهد شد.

صدور مجوز خرید 1500 دستگاه کامیون با پلاک منطقه آزاد

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با اشاره به برنامه های دولت جهت رقابت پذیری حمل و نقل جاده ای در استان ادامه داد: مجوز خرید ۱۵۰۰ دستگاه کامیون با پلاک منطقه آزاد برای انتقال کالا از این بندر تا مرز میلک صادر شده است و به زودی تامین می شود.

آقایی با اشاره به اقدام های انجام شده در راستای مسئولیت های اجتماعی بیان کرد: سازمان بنادر و دریانوردی در این حوزه بیشترین سطح تسهیلات اجتماعی را به سواحل سیستان و بلوچستان داده و 6 موج شکن در طول سواحل این استان ایجاده کرده است.

وی با بیان این که ضرورت دارد تبدیل بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به منطقه ویژه اقتصادی جزو اولویت ها و نیازهای اصلی کشور باشد اظهار کرد: در صورت تحقق این مهم علاوه بر کاهش قیمت تمام شده کالا، این بندر از نظر جذابیت بخش های خصوصی در گردونه رقابت با سایر بنادر کشورهای منطقه قرار خواهد گرفت و در انتفاع مالیاتی کشور نیز خللی ایجاد نخواهد شد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان درباره کالاهای وارداتی نیز گفت: مقرر شد 50 درصد کالاهای اساسی دو شرکت پشتیبانی امور دام و بازرگانی دولتی از طریق بندر چابهار وارد شود که این امر محقق و از ابتدای مهرماه امسال حدود 350 هزار تن کالای اساسی وارد این بندر شد.

نشست خبری مدیرکل

 

۲۴ آذر ۱۳۹۸ ۱۱:۵۰
کد خبر : ۴۸,۸۱۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید