ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
محمدعلی اصل سعیدی‌پور، مدیر بندر و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد
عملکرد بندر امیرآباد در بخش بندری در سال گذشته قابل ملاحظه بوده است. این بندر در سال 1398، موفق به ثبت رکورد کم‌نظیر تخلیه و بارگیری کالا به میزان چهار میلیون و 100 هزار تن شد که رشد هشت‌درصدی را در مقایسه با سال 1397 نشان می‌دهد. این بندر توانسته با افزایش تنوع محصولات صادراتی، میزان کالاهای صادراتی را 66 درصد افزایش دهد که این رشد در زمینه صادرات، در مقایسه با بنادر شمالی،   قابل توجه است.
در بخش جذب سرمایه‌گذاری که یکی از شاخه‌های فعالیت‌های بندری است، در بندر امیرآباد، 11 قرارداد سرمایه‌گذاری به ارزش پنج هزار و 550 میلیارد ریال با بخش خصوصی منعقد شده است.
در بخش فنی و مهندسی، تلاش‌ها شده که اجرای پروژه‌های دردست‌اقدام و پروژه‌هایی که در مراحل آغازین طراحی هستند به شرکت‌های داخلی واگذار شوند که در این راستا و با هدف ارتقای توان عملیاتی، یک دستگاه جرثقیل موبایل ساحلی با توان اسمی 60 تن توسط متخصصان داخلی به بهره‌برداری رسیده است.
در حوزه برنامه‌ریزی و توسعه منابع نیز در سال 1398 فعالیت‌های درخوری انجام گرفته که ازجمله‌ی آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد: ارائه بسته‌های حمایتی به تجّار و صاحبان کالا برای جبران خسارت‌های ناشی از تحریم؛ اجرای طرح‌های مطالعاتی در زمینه‌ی حمل‌ونقل دریایی و بندری و بهره‌مندی از ظرفیت‌های علمی و دانشگاهی داخلی در راستای رونق تولید؛ طراحی و استفاده از دستگاه غیرهسته‏ای اندازه‏گیری غلظت رسوب و بار عبوری در مقیاس لایروبی؛ ارائه الگوی بهینه‌ی توسعه‌ی ظرفیت ترانزیتی بندر امیرآباد؛ بررسی و شناخت ظرفیت‌های موثر در بازاریابی و سرمایه‌گذاری، با تدوین راهبرد و به‌کارگیری ابزارهای بازاریابی در بندر امیرآباد و تلاش در شناساندن نقش و جایگاه اقتصادی و اجتماعی آن در استان و منطقه.
در زمینه فعالیت‌های دریایی اقدامات گسترده‌ای صورت گرفته است که برخی از آن‌ها به‌طور مختصر برشمرده می‌شوند: ارتقای سطح عملکرد ایمنی و حفاظت از محیط زیست دریایی از طریق طراحی سامانه مدیریت هوشمند عملیات راهنمایی؛ همکاری با پژوهشکده اکولوژی دریای خزر در خصوص آب توازن کشتی‌ها؛ هوشمندسازی اندازه‌گیری احجام برداشتی توسط لایروب و الکترونیکی‌کردن نظارت بر شناورهای متردد؛ عملیات لایروبی با استفاده از توانایی شرکت‌های داخلی، و الکترونیکی‌کردن انواع خدمات دریایی ارائه‌شده به کشتیرانی.
یکی از رویکردهای مهم و مطلوبی که در این‌سال‌ها در کشور اتخاذ شده، الکترونیکی‌شدن برخی امور، برای اجتناب از دیوان‌سالاری‌های مرسوم و تسهیل خواسته‌های مراجعان است. در همین راستا و تاکید بر گسترش دولت الکترونیک، بندر امیرآباد در سال 1398 توانست سامانه شبیه‌ساز دینامیکی ترانزیت (شدت) را به منظور ارائه خدمات مطلوب‌تر به مشتریان بندر راه‌اندازی کند و همچنین، در راستای تکریم سرمایه‌گذاران و تسهیل ارائه خدمات به آن‌ها، به توسعه زیرساخت مناطق عملیاتی و ویژه اقدام کند.
به اعتقاد این‌جانب، سال 1399، که با تدبیر عالمانه مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) سال «جهش تولید» نام گرفته است، فرصت مغتنمی است که بتوان از طریق توسعه زیرساخت‌ها که لازمه‌ی جهش تولید است، زمینه توسعه اقتصادی و تسهیل تجارت فراهم آورد. در این راستا، از برنامه‌های بندر امیرآباد می‌توان به توسعه زیرساخت‌ها، طراحی و ساخت پایانه‌های تخصصی از طریق جذب سرمایه بخش خصوصی، اجرای طرح سرمایه‌گذاری سیلوی غلات با رویکرد تقویت و بهره‌برداری از زیرساخت ریل در بندر، اجرا و عملیاتی‌سازی زیرساخت اسکله رو ـــ روی ریلی به منظور ارائه خدمات مذکور برای اولین‌بار در بنادر کشور و توسعه حمل‌ونقل ریلی در بندر، و تامین یک دستگاه رادار ساحلی با اتکا به توانمندی شرکت‌های داخلی اشاره کرد.
همچنین، تقویت ظرفیت استفاده از کانتینر یخچالی به‌منظور صادرات کالاهای لبنی و میوه و تره‌بار به کشورهای حاشیه دریای خزر و ایجاد مسیر جدید کالا از آسیای شرقی برای مقابله با تحریم‌های ظالمانه، بخش دیگری از برنامه‌های بندر  به منظور  تقویت تبادل کالاست.
از دیگر برنامه‌های بندر در بخش‌های عملیاتی، مهندسی و سرمایه‌گذاری می‌توان به‌روزرسانی طرح جامع بنادر بازرگانی متناسب با نقشه راه توسعه بندر و جذب سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی به میزان 882 میلیارد ریال را نام برد.
همچنین، از طرح‌های مطالعاتی بندر امیرآباد در سال جاری می‌توان به اجرای طرح پایش و اندازه‌گیری برخط جریان نرخ جرمی مواد فله در حال تخلیه با همکاری دانشگاه تهران، طراحی و استفاده از دستگاه غیرهسته‏ای اندازه‏گیری غلظت رسوب و بار عبوری در مقیاس لایروبی، و بررسی و شناخت پتانسیل‌های موثر در بازاریابی و سرمایه‌گذاری با تدوین راهبرد و به‌کارگیری ابزارهای بازاریابی در بندر امیرآباد اشاره کرد. ارتقای ساختار سازمانی بندر ـــ متناسب با افزایش حجم عملیاتی و وظایف حاکمیتی آن ـــ  و طراحی برنامه توسعه منابع انسانی در حوزه دریایی و بندری از برنامه‌های دیگر این بندر در حوزه برنامه‌ریزی و توسعه منابع است. همچنین، در راستای اهداف سازمانی، موارد ذیل جزء اولویت‌های فعالیت بندر خواهد بود:
ـــ جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و تکمیل فرایندهای فیزیکی و عملیاتی بندر؛
ـــ  ایجاد و راه‌اندازی پایانه‌های تخصصی و کارخانجات صنعتی با رویکرد ایجاد ارزش‌افزوده؛
ـــ  توسعه اشتغال پایدار از طریق راه‌اندازی فعالیت‌های پایدار؛
ـــ حفظ و تکمیل سرمایه‌گذاری‌های ایجادشده توسط
بخش خصوصی؛
ـــ  توسعه گردشگری دریایی از طریق جذب سرمایه‌گذاری
بخش خصوصی؛
ـــ  توسعه سامانه‌های مکانیزه عملیاتی با هماهنگی سازمان بنادر و دریانوردی و بهره‌گیری از فناوری‌های پیشرفته و کاربردی؛
ـــ  توسعه روابط بین‌الملل با هدف توسعه عملیاتی بندر و جذب حداکثری کشتی و کالا.
اجرای هوشمندسازی انرژی مصرفی در اراضی سرمایه‌گذاری با استفاده از ظرفیت شرکت‌های داخلی و ارائه خدمات پایش شناور، انبار، گردش کالا و گردش مالی به مشتریان و ذی‌نفعان بندر از برنامه‌های آتی بندر در بخش الکترونیک است.|
۲ تیر ۱۳۹۹ ۱۵:۰۷
کد خبر : ۵۰,۶۳۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید