ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
بوق کشتی‌ها برای چه کسی به صدا درآمد؟
بنادر  و کرونا در  رینگِ مبارزه
از روزی که ویروس کرونا راه خود را به کشور باز کرد، بخش‌‌های مختلف، تحت فرمان وزارت بهداشت، اقدامات پیشگیرانه‌ای را در دستور کار قرار دادند تا راه ورود این ویروس به کشور محدود شود.
برنامه‌های پیشگیرانه در بنادر کشور هم بسیار جدی در دستور کار قرار گرفت تا بنادر، که همواره نقشی اساسی در تامین نیازهای ضروری کشور بازی می‌کنند، در این دوره هم نقشی جدی و تاثیرگذار در تامین نیازهای بهداشتی و اقلام اساسی برای مقابله با این ویروس ناشناخته و عجیب بر عهده بگیرند. به همین دلیل، سازمان بنادر و دریانوردی 50 اقدام را برای مقابله با ویروس کرونا تا پایان تعطیلات نوروز اجرایی کرد؛ ممنوعیت و محدودیت سفرهای دریایی، ضدعفونی تمام تجهیزات بندری، شناورها و پایانه‌های تجاری و مسافری، همکاری و تسریع در واردات اقلام بهداشتی و... ازجمله اقداماتی بود که سازمان بنادر و دریانوردی برای نبرد با این ویروس سریع‌الانتقال در تمامی بنادر کشور به اجرا درآورد.
سازمان بنادر و دریانوردی در شرایطی این اقدامات پنجاه‌گانه را اجرایی کرد که در بنادر استان‌های مختلف، اقدامات متفاوت دیگری هم برای مقابله با ویروس کرونا در دستور کار بودند.

همچون دیگر نقاط کشور و دنیا، کرونا در هرمزگان هم یکه‌تازی می‌کند و به‌دنبال افزایش تعداد مبتلایان به کووید-19، نگرانی‌هایی برای ساکنان این استان ایجاد شده است. هرمزگان، همچون سایر استان‌های ساحلی، اقتصادش با دریا گره خورده و بسیاری از ساکنان آن از راه دریا امرارمعاش می‌کنند، اما حالا کرونا راه کسب روزی را سخت کرده است. سفرهای دریایی بسیار کاهش یافته و تنها به عبور و مرور ساکنان جزایر و بومی‌ها محدود شده است. این اتفاق باعث شده درآمد شاغلان در ناوگان مسافری دریایی کاهش چشمگیری پیدا کند. به همین دلیل، مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهیدباهنر اعلام کرده که به ناوگان مسافری دریایی هرمزگان کمک‌هزینه‌ی معیشتی پرداخت می‌شود. 

حمیدرضا محمدحسینی با اشاره به این‌که با پیگیری‌های استاندار هرمزگان به ۴۴۴ نفر از شاغلان حوزه مسافری دریایی در مرکز استان، که فرایند کاری‌شان تحت‌تاثیر اعمال مقررات مربوط به شیوع کرونا قرار گرفته، کمک‌هزینه معیشتی پرداخت می‌شود، توضیح داده است: با پیگیری‌های مقام عالی دولت در استان و رایزنی‌های صورت‌گرفته با ستاد ملی مدیریت مقابله با ویروس کرونا، مبلغ چهار میلیارد و ۴۴۰ میلیون ریال کمک‌هزینه معیشتی برای فعالان این حوزه جذب شده است.

اوج‌گرفتن ویروس کرونا در استان هرمزگان در حالی مردم و مسئولان استانی را نگران کرده که مهم‌ترین بندر این استان، در روزهایی که کل کشور درگیر این ویروس بود، نقشی اساسی در تامین نیازهای بهداشتی ایفا کرد. مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در این‌باره ‌گفته است: با توجه به شیوع ویروس کرونا، کالاهای بهداشتی در بازه زمانی کمتر از سه روز، با همکاری گمرک و سایر دستگاه‌های مربوطه، از بندر شهیدرجایی ترخیص می‌شود.

الله‌مراد عفیفی‌پور یادآوری کرد: از همان روزهای ابتدایی شیوع ویروس کرونا، پروتکل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا به همراه پروتکل‌های بین‌المللی مربوط به قرنطینه و بازرسی کشتی‌ها در دستور کار قرار گرفت و تاکنون هیچ آلودگی مربوط به ویروس کرونا از مبدا بنادر هرمزگان گزارش نشده است و با تدابیر لحاظ‌شده، کمترین تاثیرپذیری را در حوزه عملیاتی داشته‌ایم.

حفاظت از بندر شهیدرجایی در برابر کرونا 

میزبانی از کشتی‌های خارجی و برعهده داشتن نقشی جدی در تامین کالاهای اساسی کشور، دلیل محکمی بود تا حفاظت از بندر شهیدرجایی در برابر ویروس کرونا، از همان روزهای ابتدایی شیوع این ویروس در چین، در دستور کار سازمان بنادر و دریانوردی قرار بگیرد. 

فریدون همتی، استاندار هرمزگان، در نشستی که به‌صورت ویدیوکنفرانس برگزار شد، درباره اقدامات محافظتی از این بندر گفت: در راستای مقابله با ویروس کرونا، از همان ابتدای شیوع این ویروس در کشور چین و با توجه به تردد کشتی‌های خارجی در بندر شهیدرجایی، جلسات لازم برگزار شد و کنترل‌های شدید در بندر شهیدرجایی برای پیشگیری از این ویروس صورت گرفت. او تاکید کرد: عملیات تخلیه و بارگیری انواع کالا، به‌ویژه کالاهای اساسی و بهداشتی موردنیاز، به‌صورت شبانه‌روزی و در همه ایام در بندر شهیدرجایی ادامه دارد و از ابتدای سال جاری نیز سه کشتی حامل گندم در این بندر تخلیه شده است.

همچنین، طرح مقابله با شیوع کروناویروس در بندر شهیدباهنر ادامه دارد و به گفته محمدحسینی، لنج‌های باری سنتی در بندر شهید‎باهنر، قبل و بعد از بارگیری، توسط تیم‌های بهداشتی دریایی و بندری ضدعفونی و گندزدایی می‌شوند. |

 

برپایی ایستگاه‌های سلامتی در بندر لنگه

با همکاری اداره بنادر و دریانوردی بندر لنگه، سه پایگاه کنترل سلامت برای مقابله با ویروس کرونا در این بندر برپا شد. قاسم عسکری‌نسب، مدیر بنادر و دریانوردی بندر لنگه، درباره این اقدام گفت: با استناد به مصوبات کمیته سلامت شهرستان و دستور فرماندار شهرستان بندر لنگه، سه ایستگاه غربالگری و مبارزه با کرونا‌ویروس در مبادی ورودی شهرستان بندر لنگه با همکاری این اداره راه‌اندازی شد.

او ادامه داد: طی روزهای اخیر، اهدای مواد ضد‌عفونی‌کننده، آموزش همگانی با توزیع بروشور در سطح شهر به منظور آگاه‌سازی مردم و رعایت نکات بهداشتی، همکاری با شبکه بهداشت و جمعیت هلال‌احمر شهرستان بندر لنگه و همچنین ضدعفونی و گندزدایی معابر حریم بندر و شهرهای بندر لنگه و بندر کنگ، راه‌اندازی پایگاه مرکز پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا‌ویروس در اداره بنادر و دریانوردی بندر لنگه ازجمله برنامه‌ها و اقدامات این اداره در راستای مقابله با کرونا‌ویروس بوده است.

 

بنادر خوزستان به کمک گروه‌های جهادی آمد

استان خوزستان دیگر استان جنوبی کشور است که در هفته‌های اخیر، شیوع کووید-19 و افزایش آمار مبتلایان در آن بسیار خبرساز شده است. بخش‌های مختلف برای مقابله با این همه‌گیری ترسناک دست‌به‌کار شده‌‌اند و آن‌طور که در گزارش اداره‌کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان آمده، این اداره‌کل، با پشتیبانی از گروه‌های جهادی و تهیه تجهیزات و لوازم مورد‌نیاز شبکه بهداشت و درمان به ارزش 11 میلیارد ریال، گام‌های اساسی برای تقویت زیرساخت‌های بهداشتی و مقابله با همه‌گیری این ویروس برداشته است. همچنین، این اداره‌کل برای تامین و تجهیز ملزومات مقابله با شیوع ویروس کرونا و پشتیبانی از مراکز و گروه‌های فعال در این زمینه و تامین نیازهای آن‌ها، بیش از سه میلیارد ریال به تهیه وسایل حفاظتی، لوازم بهداشتی و تجهیزات ضدعفونی و گندزدایی اختصاص داده است.

اداره‌کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان در اقدامی که برای رفع کمبودهای شبکه بهداشت و درمان و با هدف تقویت مراکز درمانی و پشتیبانی از آن‌ها در جریان معالجه مبتلایان به ویروس کرونا و مشکلات حاد تنفسی ناشی از این ویروس انجام شد، پنج عدد دستگاه تنفس مصنوعی (ونیتلاتور)، جمعا به ارزش هفت میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال، تامین کرد که دو دستگاه آن در اختیار مراکز درمانی ماهشهر و سه دستگاه دیگر نیز در اختیار درمانگاه‌های بندر امام‌خمینی(ره) قرار گرفته است.

استفاده از امکانات بندر امام برای مقابله با کرونا

در روزهای تلخ کرونایی، بنادر تمامی امکانات و ظرفیت‌های خود را برای مقابله با این ویروس سریع‌الانتقال به کار گرفته‌‌اند. آن‌طور که مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان خبر داده، نیروهای مرکز HSE اداره‌کل بنادر و دریانوردی خوزستان، با به‌‌کار‌گرفتن تمام امکانات و تمهیدات لازم، به‌صورت شبانه‌روزی، اقدامات موثری برای مقابله با انتشار ویروس کرونا انجام داده‌اند.

عادل دریس درباره اقدامات صورت‌گرفته برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در بندر امام‌خمینی(ره) توضیح داد: کنترل مبادی ورودی و تب‌سنجی از کلیه نیروهای انسانی، اعم از کارمندان، کارگران، رانندگان و مراجعان، در مبادی ورودی خشکی و دریایی منطقه ویژه اقتصادی بندر امام‌خمینی(ره) ازجمله اقدامات صورت‌گرفته برای تشخیص بهنگام و انجام اقدامات کنترلیِ

لازم است.

او با اشاره به گندزدایی روزانه اماکن عمومی اداری و عملیاتی، تصریح کرد: برپایی دروازه‌ی گندزدایی خودروهای سواری در مبادی ورودی مجتمع بندری، برای افزایش کنترل و کاستن از خطر انتشار ویروس کرونا، از اقدامات مهم در این زمینه به شمار می‌رود.

 

امیرآباد، پیشرو در مقابله با کرونا

این‌روزها تنها استان‌های جنوبی و بنادر آن‌ها با همه‌گیری کووید-19 و نگرانی‌های آن روبه‌رو نیستند. در شمال کشور هم مسئولان بندر امیرآباد برنامه‌های مقابله‌ای با این ویروس را در دستور کار قرار داده‌اند. به گفته سیاوش رضوانی، مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد، این بندر در مقابله با ویروس کرونا پیشرو بوده است. او تصریح کرده است: به‌محض شیوع این بیماری، جلسات متعددی با دانشگاه علوم پزشکی و شبکه بهداشت و درمان شهرستان بهشهر، شرکت‌های کشتیرانی و عوامل انسانی و همکارانی که مستقیما در امر تخلیه و بارگیری کالا و کشتی درگیر بوده‌اند برگزار شد و تجهیزات مورد‌نیاز خریداری و اقدامات لازم به منظور ضدعفونی و گندزدایی اماکن و تاسیسات و نقاط پرتردد انجام شد و آموزش‌های لازم به همکاران و پرسنل شرکت‌ها برای رعایت کامل مسائل بهداشتی داده شد.

 

تجهیز مبادی ورودی و خروجی بندر انزلی به سامانه ضدعفونی  مکانیزه

از نخستین روزهای سال جاری و هم‌زمان با شدت‌گرفتن شیوع کرونا در استان گیلان، مبادی ورودی و خروجی مجتمع بندری انزلی به سامانه مکانیزه ضدعفونی سریع لوله‌ای (piping) و مه‌پاش مجهز شد. 

به گزارش اداره‌کل بنادر و دریانوردی استان گیلان، این دستگاه به‌صورت لوله‌ای، با دو مخزن ۱۰ هزار لیتری، در دو ورودی سه و چهار مستقر شده و به‌صورت مه‌پاش عمل می‌کند که به دلیل سرعت‌عمل این دستگاه، عملیات گندزدایی و ضدعفونی بدون توقف و ایجاد ترافیک برای خودروهای سبک و سنگین صورت می‌پذیرد. این سامانه برای اولین‌بار در بنادر کشور راه‌اندازی شده است.

بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغی از سوی وزارت بهداشت و درمان و قوانین و مقررات بهداشتی بین‌المللی، در راستای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، اقداماتی همچون آموزش‌های پیشگیرانه از طریق شبکه اتوماسیون، نصب پوستر، پخش از تلویزیون اداری و همچنین تلویزیون شهری از ۱۴ بهمن‌ماه 1398 در دستور کار اداره‌کل بنادر و دریانوردی استان گیلان قرار گرفت؛ همچنین، پخش بروشورهای آموزشی و نظارت بر انجام سایر اقدامات پیشگیرانه نظیر تب‎سنجی رانندگان و ضدعفونی کامیون‎ها و تریلی‎ها در مبادی ورودی و خروجی بنادر استان گیلان توسط یگان حفاظت اداره‌کل بنادر و دریانوردی استان گیلان، کاهش ساعت اداری و همچنین اقدام به دورکاری برخی از کارکنان از دیگر اقدامات صورت‎گرفته بود.

طنین امید در بنادر بوشهر

آخرین روزهای فروردین‌ماه بود که بوق کشتی‌ها برای قدردانی از کادر درمانی کشور در اسکله‌ها و لنگرها به صدا درآمد. مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر در این آیین با بیان این‌که بوق امید در بیشتر بنادر استان به صدا درآمده است، گفت: بوق امید با هدف قدردانی از تلاش‌ شبانه‌روزی نیروهای بخش بهداشت و درمان برای مقابله با کرونا در بنادر استان بوشهر ازجمله خارگ، عسلویه، کنگان و بوشهر نواخته شد تا کارکنان اداره‌کل بنادر و دریانوردی استان این‌گونه قدردانی خود را از تلاش مدافعان سلامت اعلام کنند.

همچنین، اداره‌کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر، در راستای انجام مسئولیت اجتماعی خود، تعداد 10 دستگاه سم‌پاش دستی، پنج عدد مخزن پنج هزار لیتری به منظور دپوی مواد ضدعفونی، تعدادی ماسک و دستکش و همچنین یک خودروی آتش‌نشانی برای مقابله با ویروس کرونا در اختیار ستاد مردمی مبارزه با کرونای شهرستان بوشهر قرار داد.

کرونا سد راه اجرای برنامه‌ها در چابهار نشد

چند سالی می‌شود که چابهار به مقصد گردشگری تبدیل شده، آن‌ها که به دنبال طبیعتی بکر و ساحلی زیبا و دریایی بی‌نظیر می‌گردند، راهی طولانی را در پیش می‌گیرند و در تعطیلات نوروز خود را به نقطه‌ای می‌رسانند که در سال‌های اخیر خواب‌های بسیاری برای آن دیده شده است، اما امسال، چابهار هم همچون سایر نقاط کشور، بهار متفاوتی را تجربه کرد. کرونا، محدودیت‌های ترددی ایجاد کرد، اما این محدودیت‌ها که از نگرانی‌های شیوع کروناویروس ناشی می‌شد، خللی در عملکرد بندر چابهار ایجاد نکرد و معاون امور دریایی اداره‌‎کل بنادر و دریانوردی سیستان‌وبلوچستان در روزهای پایانی اردیبهشت‌ماه از بهره‌برداری هم‌زمان از هر پنج اسکله بندر شهیدبهشتی خبر داد. این مهم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی محقق شده است. در این دوره، فعالیت‌های بندری و دریایی شرکت‌های پیمانکاری و بازگشت‌به‌کار کارکنان در بندر چابهار با حفظ پروتکل‌های ابلاغی از سوی وزارت بهداشت و با نظارت بازرسان HSE و مدیریت بحران بندر انجام شده است. 

۲ تیر ۱۳۹۹ ۱۵:۵۲
کد خبر : ۵۰,۶۴۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید