ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
دهلی نو به دنبال گسترش همکاری ها با ایران در بندر چابهار است
در پی سفر "سابرامانیام جایشانکار" وزیر امور خارجه هند به ایران، رسانه های هندی اعلام کردند که این سفر نشان دهنده علاقه دهلی نو به گسترش همکاری ها با ایران در بندر چابهار است

به گزارش نشریه "هندوستان تایمز"، مقامات هند اعلام کردند: جایشانکار پیش از سفر به روسیه در ایران توقفی خواهد داشت تا با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود دیدار و گفت و گو کند.
جایشانکار با هدف شرکت در سازمان همکاری شانگهای به مسکو سفر می کند. هند، پاکستان، چین، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان بخشی از این سازمان هستند. ایران یکی از اعضای ناظر سازمان همکاری شانگهای است.
مقامات هندی افزودند: انتظار می رود وزرای امور خارجه هند و ایران عصر روز سه شنبه در تهران با یکدیگر دیدار کرده و در مورد روابط دو جانبه و همچنین مسائل منطقه ای گفت و گو کنند.
این اولین سفر خارجی وزیر امور خارجه هند پس از آغاز بحران کووید-19 است و در زمانی انجام می شود که هند به دنبال گسترش همکاری های خود با ایران برای افزایش فعالیت اقتصادی بندر چابهار است.
بندر چابهار ایران به دلایل مختلف برای هند اهمیت زیادی دارد که مهمترین آن موقعیت راهبردی آن است. هند تصمیم گرفته است تا یک مسیر جدید برای دسترسی به کشورهای غرب و آسیای مرکزی ایجاد کند و منافع خود را در افغانستان محصور در خشکی گسترش دهد.
بندر چابهار که در دریای عمان قرار دارد، دسترسی هند به افغانستان از طریق دریا را آسان می کند. دولت هند متعهد به سرمایه گذاری 500 میلیون دلاری برای توسعه چابهار و همچنین سرمایه گذاری یک میلیارد و پانصد میلیون دلاری برای ساخت مجموعه ای از جاده ها و راه آهن شده است. در دو سال گذشته هند چندین محموله کالا را از طریق بندر چابهار به افغانستان صادر کرد. این اقدام با هدف اثبات اعتبار این مسیر و گسترش ورود محموله های جهانی پیش از فعال شدن کامل بندر چابهار صورت گرفت.

وزیر دفاع ایران خواستار رویکرد مستقل هند در مسایل جهانی شد

 
نشریه "اکونومیک تایمز" نیز در این زمینه نوشت: این دومین سفر یکی از مقامات عالی رتبه هند به ایران در هفته جاری می باشد. راجنات سینگ وزیر دفاع هند که نقش تعیین کننده ای در دولت "نارندرا مودی" دارد، پس از پایان دیدار سه روزه از مسکو، روز یکشنبه در سفری اعلام نشده به ایران سفر کرد تا با امیر حاتمی وزیر دفاع ایران دیدار کند.
پایگاه اطلاع رسانی وزارت دفاع ایران روز یکشنبه گزارش داد که موضوعات منطقه ای، دوجانبه و مسائل بین المللی در دیدار وزرای دفاع ایران و هند مورد بررسی قرار گرفت.

دفتر وزارت دفاع هند نیز در بیانیه جداگانه ای در خصوص دیدار وزرای دفاع ایران و هند نوشت: هر دو مقام هندی و ایرانی، روش های موجود برای پیشبرد همکاری های دوجانبه را بررسی کرده و در مورد مسایل امنیتی منطقه ای از جمله صلح و ثبات در افغانستان به تبادل نظر پرداختند.
مذاکرات وزرای دفاع هند و ایران همچنین شامل مسائل امنیتی منطقه ای شده است و هر دو طرف توافق کرده اند که امنیت در منطقه تنها با مشارکت کشورهای محلی و منطقه قابل دستیابی است. در این راستا، مقامات هند و ایران نظرات خود را در مورد صلح و ثبات در افغانستان به اشتراک گذاشتند.
ایران و هند پیش از این نیز در افغانستان با یکدیگر همکاری داشتند.

وزارت دفاع هند در بیانیه خود افزود: دو طرف همچنین در مورد مسائل جغرافیایی و سیاسی به تبادل نظر پرداختند. در ارتباط با تحریم های آمریکا علیه ایران، امیر حاتمی وزیر دفاع این کشور ابراز امیدواری کرد که هند به عنوان یک کشور مستقل و آزاد، رویکردی عادلانه و بی طرف نسبت به مسائل جهانی در شورای امنیت سازمان ملل اتخاذ کند.
هند از ماه ژانویه سال 2021 به عضویت غیر دائم شورای امنیت در می آید.
وزرای دفاع هند و ایران همچنین در مورد پروژه بندر چابهار گفت و گو کرده اند و وزیر دفاع ایران در این دیدار اعلام کرده است که پروژه چابهار یک عامل مهم برای توسعه و رشد افغانستان است.
هند از موافقت ایران با ایجاد یک منطقه آزاد تجاری در چابهار استقبال کرده است. صادرات کالا از چابهار به مناطق دیگر جهان از جمله جنوب آسیا و آسیای شرقی با وجود شیوع ویروس کرونا در ماه های اخیر، افزایش یافته است.

۱۸ شهریور ۱۳۹۹ ۱۹:۲۶
خبرگزاری ایرنا |
کد خبر : ۵۱,۴۸۹

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید