طرح توسعه بندر چابهار فراتر از برنامه زمان ‌بندی در حال اجراست برگزاری تمرین (Drill) مقابله با آلودگی نفتی با محوریت استفاده از مواد دیسپرسنت در بندر چابهار نصب آینه های محدب سقفی در ورودی و خروجی درب های بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری چابهار بندر چابهار می‌تواند پاسخگوی ترخیص و‌ تامین تمام نیازهای کشور باشد/ کاهش زمان جابجایی کالاهای اساسی از هند به افغانستان به یک هفته پیام مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان به مناسبت "روز جهانی دریانورد" اولین محموله سیمان صادراتی جامبوبگ از بندر شهید کلانتری چابهار/ حمل مستقیم محموله صادراتی از کامیون به شناور/ تامین بار برگشتی شناورهای فلزی با صادرات از بندر شهید کلانتری تصویب کاهش ۲۵ درصدی سود بازرگانی کالاهای وارده از طریق بندر شهید بهشتی ورود چهارمین محموله گندم اهدایی ترانزیتی هندوستان به افغانستان به بندر شهید بهشتی چابهار تیم تخصصی بندر چابهار پیشتاز در حوزه دریایی بین المللی /مسئول کنترل و بازرسی کشتی های بندر چابهار عضو منتخب سازمان بین المللی دریانوردی بهره مندی از مزایای قوانین مناطق آزاد در بزرگترین بندر اقیانوسی کشور/ هم افزایی بندر و منطقه آزاد چابهار برای بهره گیری صاحبان کالا و فعالین اقتصادی از تخفیفات و معافیتها
بررسی طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی کشور
با حضور معاون وزیر مسکن و شهرسازی، استاندار سیستان و بلوچستان و مدیران کل استان در بندر چابهار برگزار شد.

اشاره

    در خرداد ماه سال جاری برای بررسی نهایی مطالعات طرح مدیریت یکپارچه نوار ساحلی کشور که با حضور علی محمد آزاد استاندار سیستان و بلوچستان، محمد غراوی معاون وزیر مسکن و شهرسازی و دبیر شورای عالی مسکن و شهرسازی، محسن وطنخواهی مدیر کل دفتر طرح های کالبدی وزارت مسکن و شهرسازی، مهندس نجیمی مدیر کل دبیرخانه شورای عالی شهرسازی، مهندس رضوانی مدیر بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان و مهندس کبریایی مدیر کل سواحل و بنادر و دکتر دانه کار مدیر طرح مدیریت یکپارچه ومدیران کل سطح استان در بندر چابهار برگزار شد. شاید برای همگان این سوال باشد که در طرح مدیریت یکپارچه نقش سازمان بنادر و مسکن و شهرسازی چگونه است در این طرح وزارت مسکن و شهرسازی نقش هماهنگ کننده و وظیفه فرابخشی را اعمال می کند و سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مجری طرح یکپارچه مناطق ساحلی کشور ( ICZM ) و الزامات کنوانسیون بین المللی ( IMO ) در برنامه چهارم توسعه با هدف بهره برداری مناسب از ظرفیتهای ساحلی، حفظ محیط زیست مناطق ساحلی، تضمین حق بهره برداری عموم از سواحل و ساماندهی جوامع انسانی و تأسیسات و حفظ ایمنی آنها در مقابل مخاطرات محیطی و امنیتی است. اما ماحصل این طرح یک نرم افزار به عنوان پشتیبان برای تصمیم گیری و تصمیم سازی در ابعاد مختلف برای مسئولین و یک مرجع تصمیم گیری فرابخشی در شورای عالی شهرسازی است.

 

      طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی کشور برای جلوگیری از تخریب سواحل، شکل گیری فعالیت در سواحل و رسیدن به توسعه پایدار است . محمد غراوی معاون وزیر مسکن و شهرسازی در ابتدا با اشاره به اهمیت سواحل و سیل بهره برداران برای منافع سرشار از این نقاط، لزوم حفاظت از این منابع برای استفاده نسل های بعد و بهره برداری پایدار از منابع ساحلی را دغدغه اصلی مسئولین دانست و تصویب و اجرای قوانین حفاظتی و اعمال برنامه های مدیریتی را در برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور با انجام پروژه های ملی همچون طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی کشور ( ICZM ) امری اجتناب ناپذیر دانست.

محمد غراوی در ادامه سخنان خود گفت : طبق قانون توسعه چهارم کشور و آئین نامه اجرایی ماده 63 برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب 23/2/86 ، که شامل وزارت راه و ترابری، وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت مسکن و شهرسازی، وزارت کشور، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و میراث فرهنگی و گردشگری می باشند، موظفند طرحی برای مناطق ساحلی کشور با هدف جلوگیری از تخریب و آلودگی سواحل، توسعه پایدار در مناطق ساحلی و تضمین حق بهره برداری عمومی از سواحل کشور با اولویت سواحل دریای خزر و آزادسازی حریم آن و سپس در سواحل خلیج فارس و دریای عمان طرح را تهیه کنند.

     غراوی با بیان اینکه ایران با برخورداری از حدو 5800 کیلومتر مرز ساحلی، از معدود کشورهایی است که دارای سواحل ارزشمند اقتصادی و زیست محیطی است، در طی دهه اخیر بهره برداری نادرست از این منابع ارزشمند از طریق توسعه فعالیتهای ناسازگار و عدم هماهنگی بین فعالیتها، و آلوده سازی سواحل با مشکلات عدیده ای مواجه است از اینرو برای رفع مشکلات و سامانبخشی به ساخت و سازهای ساحلی با استفاده از ظرفیت های ساحل مقرر گردید طرح جامع ساماندهی سواحل کشور تهیه شود.

    غراوی گفت : طرح جامع ساماندهی سواحل کشور به دنبال تصویب مواد قانونی برنامه چهارم در مجلس، سند فرابخشی در کمیته ساماندهی سواحل کشور به ریاست وزارت مسکن و شهرسازی و دبیری سازمان مدیریت تهیه و تصویب شد.  که تدوین چارچوب و شرح خدمات مطالعات طرح جامع ساماندهی سواحل به صورت یکپارچه در سه سطح راهبردی، ساختاری و مدیریتی است.

    معاون وزیر مسکن و شهرسازی تصریح کرد : هدف از تهیه طرح جامع ساماندهی ساحلی بهره برداری مناسب از ظرفیتهای ساحلی، حفظ محیط زیست مناطق ساحلی، تضمین حق بهره برداری عمومی از سواحل و ساماندهی جوامع انسانی و تأسیسات و حفظ ایمنی آنها در مقابل مخاطرات محیطی و امنیتی است.

   غراوی طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی و یا ( ICZM ) را به استناد بند 5 ماده 104 قانون برنامه سوم توسعه دانست و افزود : این تکلیف بر عهده وزارت راه و ترابری با همکاری وزارت کشور و سازمان بنادر و دریانوردی نهاده شد و بر همین اساس مرجع تصمیم گیر آن هیئت وزیران تعیین شده که خوشبختانه تهیه و تدوین طرح اداره کل مهندسی سواحل و بنادر در سازمان بنادر و دریانوردی در دستور کار قرار گرفت که مرحله نخست آن از سال 82 در قالب تعیین اهداف، روش شناسی و تدوین شرح خدمات و در پائیز 84 خاتمه یافت و مرحله دوم با آغاز برنامه چهارم یعنی پاییز 84 آغاز و در سال 1387 خاتمه یافت.

    وی گفت : این مطالعات در مقیاس ( 000/25 : 1 ) یک و بیست و پنچ هزارم با 260 شیت نقشه، نواری به طول سواحل و پهنای 4 الی 10 کیلومتر از مرز خشکی را در بر می گیرد. غراوی اظهار داشت : موضوعاتی که در مطالعات طرح به آن توجه شده مطالعات مرزبندی مناطق ساحلی، پدیده های دریایی مؤثر بر نوار ساحلی، حفاظت از مخاطرات محیطی، مطالعات آب و هوا و اقلیم شناسی، مطالعات زمین شناسی و ژئومورفولوژی، طرح مدیریت نوار ساحلی، مطالع کاربری مطلوب اراضی ساحلی و تهیه پایگاه اطلاعات جغرافیایی سواحل می باشد.

    غراوی اظهار داشت : طرح به صورت یک نرم افزار پشتیبانی برای تصمیم گیری های مناسب و مطلوب در آینده به کار گرفته می شود وی نقش سازمان بنادر را در اجرای این طرح بسیار با اهمیت دانست و افزود : سازمان بنادر ملزم به اجرای مفاد کنوانسیون بین المللی مطالعات این طرح به طور جامع و کامل انجام داده و نتیجه آن طی فرصت سه ماهه آینده،تمامی مطالعات صورت گرفته طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی کشور ، به اتفاق 11 نفر از وزرا عضو  این شورا به اتفاق استانداران 7 استان ساحلی به تصویب میرسد و مصوباتشان در حکم ماده 138 قانون اساسی حکم هیئت وزیران است و به استناد ماده 9 هیئت دولت قابل اجراست.

  

فرابخشی، و مطالعه نوار 10 کیلومتری از مزیت های طرح است

  دکتر محسن وطنخواهی مدیر کل دفتر طرح های کالبدی وزارت مسکن و شهرسازی در این جلسه گفت : استانداران در  اجرای این طرح  نقش مدیریتی و برنامه ریزی را دارند و امروز ما و مسولین استان با طرح مسائل و مشکلات و دیدگاههای خود را مطرح ، تا آنچه را به عنوان مدیریت یکپارچه و لازمه مدیریت زیست محیطی و مدیریت کالبدی مناطق ساحلی است  را بتوانیم جامه عمل بپوشانیم.

  وطنخواهی نقش وزارت مسکن را به عنوان هماهنگ کننده دستگاههای اجرایی دانست و بیان کرد : ما با داشتن این طرح و طرحهای جزئی تر می توانیم ابزار کنترل برای استانداریها و شهرداریها باشیم.

  ایشان گفت : کنترل برای ساخت و سازها خصوصاً در شهرهای شمالی  جز الزامات قانونی است زیرا بحث سودجویی و ارزش افزوده و تغییر کاربری اراضی مطرح است و  مسئولین محلی باید در این نقاط  بیشتر به توسعه پایدار فکر کنند.

 

 

 

 

اولین کشور خاورمیانه برای اجرای طرح ( ICZM )

 

         علیرضا کبریایی مدیر کل سواحل و بنادر به عنوان سخنرانی بعدی با اشاره به اینکه سعی داریم طرح مدیریت یکپارچه نوار ساحلی ( ICZM ) را جانشین طرح ساماندهی سواحل کشور کنیم به گونه ای که این طرح به صورت تفصیلی مطرح شده و در خاورمیانه اولین کشوری هستیم که این طرح را با این گستردگی با مقیاس                ( 000/25 : 1 ) را اجرا می کنیم.

        کبریایی گفت : تهیه طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی کشور بمنظور استفاده بهینه از منابع و پتانسیل های موجود در تمامی کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، یکی از راهکارها استفاده یکپارچه و پایدار از منابع طبیعی، انسانی و سرمایه ای است در همین راستا در سواحل به علت منابع متنوع و گوناگون که بهره برداران آنها سرمایه گذاران دولتی و خصوصی می باشند لزوم تهیه و اجرای برنامه های مدیریتی را برای بهره برداری همیشگی از منابع موجود در سواحل، اجتناب ناپذیر است.

        چنین ضرورتی با تصویب راهکار اجرایی شماره 40 از فصل حمل و نقل برنامه سوم و ماده 63 برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور و آئین نامه اجرایی آن، از پشتوانه ای قانونی برخوردار شده و اداره کل مهندسی سواحل و بنادر سازمان بنادر و دریانوردی از برنامه سوم توسعه مأموریت یافت مطالعات طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی ( ICZM ) را در دستور کار قرار دهد که در مراحل مختلف آن با رویکرد دستاوردمحوری و رویکرد یکپارچگی تلفیق مطالعات در اواخر اسفند 88 تحت عنوان برایند مطالعات به پایان رسید.

 

    وی تصریح کرد : طرح مطالعات ( ICZM ) به دلیل گستردگی و نامتجانس بودن سواحل شمال و جنوب کشور، نیازمند بازنگری است لذا این فرصت باید برای تمامی استانهای ساحلی کشور به منظور تدوین طرح مدیریت یکپارچه سواحل استانی به عنوان پشتوانه سند بالادستی فراهم شود زیرا این طرح یک طرح پویایی است که در  صورت تغیرات در سال های  آتی مطالعات بر اساس اطلاعات جدید بازنگری می شود. 

 

   طرح مطالعات مدیریت یکپارچه نوار ساحلی کشور 70 درصد نیاز ما را پاسخگوست.

  در پایان علی محمد آزاد استاندار سیستان و بلوچستان در جمع بندی نهایی در جواب سوالی مبنی بر اینکه این طرح تا چه اندازه برای توسعه استان پاسخگوست اظهار داشت : این طرح بر مبنای یک قانون در ماده 63 که چندین سال در جنوب و شمال کشور با عنوان یکپارچه سازی مدیریت سواحل کشور با موضوعاتی همچون بحث توسعه ای و زیست محیطی مطالعه شده و مشاور با توجه به جمع آوری اطلاعات از دستگاههای طرحی به استان ارایه داده و در نهایت در قالب نقشه ، سواحل کاربردی استان را مشخص کرده است.

  وی افزود : در این جلسه، طرح با مسئولیت معاون وزیر مسکن و شهرسازی ارائه و مدیران کل استان در بخشهای مختلف اعم از مدیر کل محیط زیست، منابع طبیعی، مسکن و شهرسازی، راه و ترابری، صنایع و معادن، اداره کل بنادر و دریانوردی، سازمان منطقه آزاد، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و ... دیگر نهادها نقطه نظرات را اعلام داشتند و ما امیدواریم با ارائه مطالب مابقی اطلاعات از دستگاهها  طرح تکمیل وما بتوانیم یک طرح جامع برای سند چشم انداز استان ارائه و به عنوان یک سند بالادستی از آن استفاده کنیم.

   استاندار سیستان و بلوچستان گفت : این طرح بیش از 70 درصد از اطلاعات و نیازهای ما را پاسخگوست منتها بر مبنای این سند باید یکسری مطالعات و سند جدیدی را ارائه دهیم که آن سند پایه است. در نهایت تهیه طرح مدیریت یکپارچه  به صورت یک نرم افزار پشتیبان برای تصمیم سازی و تصمیم گیری و  کاربری ها، مناطق پرخطر و مناطق جمعیتی روستایی و شهری از این سند استفاده می شود.

آزاد در پایان اظهار امیدواری کرد : با ارایه این طرح بتوانیم به عنوان الگو و یک حرکت پایدار  برای استانها و تحقق اهداف برنامه چهارم توسعه دست پیدا کنیم .

 iczm2iczm1

 

۱۵ تیر ۱۳۸۹ ۰۸:۱۶
کد خبر : ۵,۳۰۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید