مانور دریایی مقابله با مواد خطرناک و سمی در بندر چابهار برگزار شد وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: رکورد کم سابقه جابجایی بار در بندر شهیدبهشتی چابهار در سال ۹۷/ انتقال کالاهای اساسی سهم استان های شرقی کشور از طریق بندر چابهار/ انجام شش سال فعالیت شبانه روزی برای احداث بندر چابهار دریافت قسط اول ۳۰۰ میلیارد تومانی برای خط آهن چابهار- زاهدان تا چند روز آینده/ خط آهن چابهار- زاهدان تا سال ۱۴۰۰ افتتاح می شود نقش کلیدی بندر چابهار در تامین کالاهای اساسی استان های شرقی/جایگاه ویژه بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در رونق سواحل مکران/تبدیل سواحل مکران به قطب جهانی در گرو توجه به حمل نقل دریایی و ترافیک بار تبادل کالایی بندر چابهار با 10 کشور در 11 ماه گذشته/عدم محدودیت سرمایه گذاری و فعالیت کشورهای مختلف در بندر چابهار ضرورت احیا و توسعه صنعت لنج سازی در سیستان و بلوچستان/لزوم راه اندازی مسافرت های دریایی بین بندر چابهار با بنادر داخلی و خارجی/ جاده های پرترافیک استان در اولویت 2 بانده شدن پیام تبریک مدیرکل بنادر و‌ دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز دانشجو افتتاح 2.5 کیلومتر جاده دسترسی بندر شهید بهشتی با حضور وزیر راه بندر چابهار؛ در ردیف بنادر تراز برتر/راه اندازی خط مسافری دریایی چابهار – مسقط از پایان آذر ماه/ وجود مدرن ترین ترمینال مسافری دریایی کشور در بندر چابهار کسب رتبه برتر توسط بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در اجلاس استانی نماز
با حضور استاندار مازندران روز جهانی دریانوردی در اداره کل بنادر و دریانوردی استان مازندران - بندر نوشهر گرامی داشته شد.
مراسم روز جهانی دریانوردی با حضور استاندار مازندران ، مدیر کل بنادر و دریانوردی استان مازندران و جمعی از مسؤولان استانی و شهرستانی در سالن اجتماعات بندر نوشهر برگزار شد. مدیر کل بنادر و دریانوردی استان مازندران در این مراسم باشکوه اظهار داشت :خداوند دریا را بعنوان موهبت الهی به تسخیر انسان درآورد تا از آن بهره کافی ببرد . مهندس سیدپور تصریح کرد : کشورهایی که در مجاورت آبهای دریایی قرار دارند از لحاظ توسعه اقتصادی جلوتر هستند .وی افزود : راه یکی از ابعاد مهم توسعه و رشد فزاینده کشورهاوهمچنین راه دریایی یکی از مسائل مهم توسعه و رشد اقتصادی کشورها بشمار می آید . مدیر کل بنادر و دریانوردی استان مازندران یادآور شد : کشورهای حاشیه دریاها از لحاظ اقتصادی و تجاری توسعه یافته تر هستند ، این قضیه در حالیست که کشورهایی که به دریا راه ندارند ، با مشکلات اقتصادی ، تجاری مواجه هستند . مهندس سیدپور خاطرنشان کرد : ایران 3000 کیلومتر نوارساحلی و 3 آبراه مهم بین المللی داشته که یک آبراه در شمال کشور و 2 آبراه در جنوب کشور قرار دارد .  وی در ادامه بیان داشت : اقتصاد وابسته به امر داد و ستد و نیز با راه ارتباطی به ویژه راه دریایی ارتباط مستقیم دارد .
   مهندس سیدپور ادامه داد : عبوراز قاره ها و داد و ستد و حمل و نقل کالا یک ضرورت است . وی تصریح کرد : ایران 95 درصد سهم در حمل و نقل دریایی دنیا دارد . مهندس سیدپور بیان داشت : 20 فروند ناوگان متعلق به مالکین ایرانی در دریای خزر فعالیت دارند که این امر نشانگر فعالیت ناوگان دریایی در حمل و نقل دریایی خزر بشمار می آید . وی در خاتمه با توجه به مشکلات عنوان کرد : بحث آزادراه تهران – شمال ، ابلاغ تصویب نهایی منطقه ویژه اقتصادی ، ایجاد شرکتهای چند وجهی ، ایجاد امکانات شناوری مسافری در بندر نوشهر ، تسریع در انجام مطالعات خط راه آهن شمال از جمله پیشنهادات موثر و سازنده دررفع مشکلات و کاهش به شمار می آیند. مدیر کل شیلات استان مازندران در این مراسم اظهار داشت : دریای خزر یکی از مهم ترین کانون اقتصادی کشور است که نیاز به ایجاد موضوع ایمنی در بخش دریانوردی است. مهندس حبیب نژاد تاکید کرد : باید حلقه ایمنی دریانوردانی را تکمیل کرد.  وی در خاتمه افزود: با تعامل و همکاری اداره کل بنادرودریانوردی استان مازندران می توان حضور مقتدرانه تر در دریای خزر داشته باشیم.
استاندار مازندران در این مراسم با اشاره به آزادراه تهران – شمال بیان داشت : رفع مشکلات بر سر راه تسریع انجام پروژه آزادراه تهران – شمال ، محوری ترین موضوع استانداری مازندران است که تحقق این پروژه موجب رشد اقتصادی و تحول شگرف در منطقه خواهد شد . مهندس طاهایی تاکید داشت : داد و ستد در حد متعارف با رعایت ارزشهای ماندگار باید انجام گیرد. وی خاطر نشان کرد : باید برنامه توسعه ای بندر نوشهر به ظرفیت مطلوب برسد تا شاهد رشد فزاینده اقتصادی در منطقه باشیم. مهندس طاهایی یادآور شد : برای انجام زیر ساخت آزادراه تهران – شمال احداث جاده بصورت طبقه دوم بر جاده کناره دنبال خواهد شد. وی در خاتمه افزود : توسعه فرودگاه نوشهر در سفر سوم ریاست جمهوری مطرح خواهد شد که می تواند تاثیر شگرفی بر منطقه داشته باشد.   گفتنی است در پایان مراسم از 38 تن از دریانوردان نمونه و برتر با اهدای لوح سپاس و جوایز ارزنده تجلیل بعمل آمد.شایان ذکر است اجرای سرود ملی توسط گروه رزم نواز دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ره) نوشهر ، کلیپ معرفی ارگانهای دریایی و معرفی بندر نوشهر ، شط خدایی و همچنین اجرای موسیقی سنتی بهمراه پذیرایی از مدعوین از برنامه های متنوع این مراسم بود.
 
۱۱ مهر ۱۳۸۹ ۱۴:۱۲
روابط عمومی |
کد خبر : ۵,۶۳۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید