افزایش ۳.۵برابری صادرات کالا از بندر چابهار/ رشد ۴۱درصدی مجموع عملیات تخلیه و بارگیری در سال گذشته 3200 نفر در ایام نوروز 1401 از بندر شهید بهشتی چابهار بازدید کردند پیام مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت یوم‌الله ۱۲ فروردین، روز جمهوری اسلامی رشد ۷۸ درصدی واردات کالای اساسی از بندر چابهار / افزایش 3.5 برابری صادرات کالا / جذب سرمایه گذاری ۲۱۰ میلیارد تومانی بخش خصوصی بندر چابهار ظرفیتی برای صادرات مواد معدنی استانهای شرقی کشور تاکید آژانس های سازمان ملل بر تامین سلامت دریانوردان بررسی ابعاد توسعه کریدور شمال-جنوب با توجه به پتانسیل‌ بندر چابهار برگزاری مانور مقابله با آلودگی نفتی به صورت استانی در بندر چابهار تلاش برای اقدامات جدی و عملی طرف هندی برای تجهیز بندر چابهار/ گام های عملی توسعه بازار با استفاده مطلوب از ظرفیت ها/ بررسی راهکارها و رفع موانع توسعه فعالیت های بین المللی تجاری اجرای مانور جستجو و نجات دریایی با پهپاد در بندر چابهار
توافق ۲۲ کشور برای کنترل گاز‌های گلخانه‌ای در در‌یای مدیترانه
۲۲ کشور با امضای کنوانسیونی تحت عنوان کنوانسیون بارسلون اعلام کردند دریای مدیترانه در سال ۲۰۲۵ به منطقه کنترل انتشار گاز‌های گلخانه‌ای تبدیل می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان، |به نقل از مانا| این توافق‌نامه در نشست نمایندگان ۲۲ کشور جهان در دهم دسامبر سال جاری در آنتالیا‌ی ترکیه به منظور حفظ محیط زیست دریایی و سواحل مدیترانه به امضا رسید.

 بدین ترتیب مدیترانه به منطقه کنترل انتشار گوگرد تحت کنوانسیون سازمان IMO تبدیل خواهد شد و تمامی کشور‌ها باید اقدامات لازم را به کار گیرند تا از اول ژانویه ۲۰۲۵ این منطقه به منطقه سوخت‌های پاک تبدیل شود.

درصورتی‌که این کشور‌ها تلاش‌های خود را به کار گیرند و برای ایجاد منطقه بدون انتشار گوگرد اقدامات لازم را انجام دهند این منطقه چهارمین منطقه‌ای خواهد بود که از سوخت‌های فسیلی به سوخت‌های کم سولفور و پاک تبدیل می‌شود.

سه منطقه دیگر که قرار است به عنوان منطقه عاری از سوخت‌های فسیلی تبدیل شود دریای بالتیک، دریای آمریکای شمالی و دریای کارائیب است.

ایجاد منطقه امن محیط زیستی دریای مدیترانه از سال ۲۰۰۵ در دست اجرا بوده که بعد از ۱۶ سال بالاخره به نتیجه رسید.

مطالعات انجام شده توسط متخصصان فرانسوی که سه سال پیش انجام شده نشان می‌دهد با ایجاد منطقه کنترل انتشار گوگرد در دریای مدیترانه ۷۷ درصد از انتشار دی اکسید گوگرد کاسته می‌شود در صورتی‌که سوخت دریایی کم سولفور تغییر یابد از مرگ زودرس ۶۰ هزار نفر جلوگیری به عمل می‌آید.

از سوی دیگر ارزیابی مؤسسه INERIS در سال ۲۰۱۹ نشان داد اجرای قانون ۲۰۲۰ میزان انتشار Sox در این منطقه را از ۶۰۶ هزار تُن در سال ۲۰۱۹ به ۱۵۰ هزار تُن در سال ۲۰۲۰ رسانده است.

در این میان ذرات معلق هوا با کاهش ۶۰ درصدی مواجه شده و میزان Sox حدود ۷۶ درصد کاهش یافت. این برنامه تحت نظر کمیته دریایی سازمان ملل و سازمان دریانوردی می‌باشد که منجر به کنوانسیون بارسلون شده است.

۲۷ آذر ۱۴۰۰ ۱۱:۱۹
مانا |
کد خبر : ۵۶,۴۸۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید