طرح توسعه بندر چابهار فراتر از برنامه زمان ‌بندی در حال اجراست برگزاری تمرین (Drill) مقابله با آلودگی نفتی با محوریت استفاده از مواد دیسپرسنت در بندر چابهار نصب آینه های محدب سقفی در ورودی و خروجی درب های بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری چابهار بندر چابهار می‌تواند پاسخگوی ترخیص و‌ تامین تمام نیازهای کشور باشد/ کاهش زمان جابجایی کالاهای اساسی از هند به افغانستان به یک هفته پیام مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان به مناسبت "روز جهانی دریانورد" اولین محموله سیمان صادراتی جامبوبگ از بندر شهید کلانتری چابهار/ حمل مستقیم محموله صادراتی از کامیون به شناور/ تامین بار برگشتی شناورهای فلزی با صادرات از بندر شهید کلانتری تصویب کاهش ۲۵ درصدی سود بازرگانی کالاهای وارده از طریق بندر شهید بهشتی ورود چهارمین محموله گندم اهدایی ترانزیتی هندوستان به افغانستان به بندر شهید بهشتی چابهار تیم تخصصی بندر چابهار پیشتاز در حوزه دریایی بین المللی /مسئول کنترل و بازرسی کشتی های بندر چابهار عضو منتخب سازمان بین المللی دریانوردی بهره مندی از مزایای قوانین مناطق آزاد در بزرگترین بندر اقیانوسی کشور/ هم افزایی بندر و منطقه آزاد چابهار برای بهره گیری صاحبان کالا و فعالین اقتصادی از تخفیفات و معافیتها
از 46 دریانورد نمونه استان هرمزگان تجلیل شد
طی مراسم باشکوهی که به مناسبت فرارسیدن روزجهانی دریانوردی در بندرعباس برگزار شد از دریانوردان نمونه استان تجلیل شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان ، این مراسم باحضور آیت ا... نعیم آبادی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بندرعباس ، استاندار هرمزگان ، فرماندهان نظامی و انتظامی ، تعدادی از مدیران کل استان شامل اعضای شورای حمل و نقل ، مدیران بخش خصوصی و دریانوردان نمونه و همچنین خانواده های معظم شهدا برگزار شد.
در این مراسم آیت ا... نعیم آبادی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بندرعباس در سخنانی بر لزوم شناخت و استفاده مطلوب تر از ظرفیت دریا تاکید کرد.
وی در عین حال به شعار در نظر گرفته شده برای روز جهانی دریانوردی مبنی بر "پاسخ هماهنگی به دزدی دریایی" اشاره کرد و هماهنگی بیشتر میان نیروهای داخلی و منطقه ای را در جهت رفع این مشکل مهم خواند.
نماینده ولی فقیه در استان ، دریا را مسئله ای مهم خواند و گفت : دریا عزت ، کرامت و افتخار ماست وبرای اینکه این عزت واقتدار همچنان پابرجا بماند نیازمند است مسئولین توجه بیشتری به این موضوع داشته باشند.
آیت ا... نعیم آبادی لزوم حمایت قاطع تر نمایندگان مجلس از طرحهای دریایی را یادآورد شد و گفت : هیچ سرمایه گذاری در دریا بی پاسخ نیست و در این زمینه همه مسئولان باید ازاین نعمت برای رفع مشکل بیکاری منطقه استفاده نمایند.
امام جمعه بندرعباس توجه جدی به مسئله صنعت کشتی سازی را لازمه پیشرفت و محرومیت زدایی عنوان کرد و گفت : هرمزگان یک استان دریایی و چهره استان نیز تجارت است ، باید تلاش کنیم این تجارت پررنگ تر نمایان شود.
وی همچنین با اشاره به مشکلات بندر قدیمی تیاب ، خواستار توجه جدی مسئولان در جهت رفع مشکلات این منطقه شد. آیت ا... نعیم آبادی همچنین با اشاره به اقدامات مهم انجام شده در بخش بنادر در سطح استان ، از اقدامات انجام شده در این بخش تقدیر کرد و تلاش های مجموع اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان را ستود.
استاندار هرمزگان نیز در این مراسم گفت : جامعه دریایی نقش بسزایی در تحولات دریایی دارند.
ابراهیم عزیزی در سخنانی با اشاره به نقش پررنگ دریا در تحولات جهانی و منطقه ای افزود : امروز بخش اعظمی از تجارت وابسته به دریاست که این نشان از جایگاه این بخش دارد.
وی افزود : امروزه ، دریانوردی منبع مهم درآمدی بسیاری از کشورهای در حال توسعه است بنابراین باید تلاش شود از این جایگاه باعظمت غافل نشویم.
عزیزی از صنعت کشتیرانی به عنوان یکی از مطرح ترین صنایع جهان یاد کرد و افزود : ایران عزیز در حوزه تحولات دریایی و صنعت دریانوردی جایگاه برجسته ای دارد به طوری که پیشینه دریانوردی در ایران به بیش از یک هزار سال پیش از میلاد برمی گردد.
استاندار هرمزگان تصریح کرد : باید با بهره گیری از قابلیت های کم نظیر این بخش و همچنین استفاده از پیشینه و تجربه های دریانوردی ، این بخش خودش را بیش از پیش نشان دهد.
وی بر شناخت بیشتر ظرفیت های دریایی تاکید کرد و افزود : ظرفیت های بی شماری در این بخش وجود دارد که باید مورد توجه قرار بگیرد . عزیزی سهم بیشتر دریانوردی از اشتغال را خواستار شد و گفت : صنعت دریانوردی می تواند مشکلات اشتغال استان و حتی کشور را رفع نماید
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان نیز در این مراسم به شعار امسال روزجهانی دریانوردی اشاره کرد و افزود : خوشبختانه کشورمان در این بخش با اقتدار بخش نظامی پاسخ خوب و مناسبی به این موضوع داده است به طوری که علی رغم ادعاهای مدعیان ، بخش نظامی توانست موفقیت های ارزشمندی در این راه بدست آورد و در سازمان جهانی دریانوردی نیز مورد تشویق قرار گیرد.
علی اکبر صفایی در عین حال برقراری امنیت در حوزه آبهای سرزمینی و بین المللی را افتخاری برای نظام مقدس جمهوری اسلامی عنوان کرد.
وی گفت : استان هرمزگان با دارا بودن 2 هزار و 237 کیلومتر مرز آبی ، 14 جزیره ، 72 بندر ، 52 هزار دریانورد و تردد 120 هزارفروند شناور یک استان کاملا دریایی است.
صفایی ، همدلی و هماهنگی میان ارگانهای دریایی استان را نشان از وحدت در جهت رشد و توسعه استان عنوان کرد و گفت : پشتیبانی مجموعه نظامی و انتظامی استان باعث شده حمل و نقل دریایی با آسودگی خاطر صورت پذیرد و این امر به توسعه تجارت در استان و کشور منجر شده است.
گفتنی است متن پیام مهندس عطاا... صدر معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی هرمزگان نیز در این مراسم توسط مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان قرائت شد.
همچنین متن دبیرکل سازمان جهانی دریانوردی نیز در این مراسم توسط اله مراد عفیفی پور معاون دریایی و بندری اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان خوانده شد.
در این مراسم که تعدادی از کاپیتانهای کشتی های خارجی هم حضور داشتند از خانواده معظم شهیدان حسن حامدی رودانی ، کیومرث دهقانی و شعبان طیاری تقدیر شد. همچنین از 46 دریانورد نمونه استان نیز با اهدای لوح سپاس تقدیر شد.
در حاشیه این مراسم اولین نمایشگاه عکس ، اسناد قدیمی بنادر و دریانوردی نیز برگزار شد که با استقبال حاضران همراه گردید. برپایی نمایشگاهی تحت عنوان میثاق با شهدا از دیگر برنامه های جنبی این برنامه بود که در آن 15 شهید عزیز اداره کل بنادر ودریانوردی هرمزگان به تصویر کشیده شد و مدعوین با قرائت فاتحه یاد و خاطره آنها را گرامی داشتند .از برگزیدگان این جشنواره نیز در مراسم تقدیر شدند.
لیست دریانوردان نمونه استان هرمزگان در سال 1390
1- ناخدا دوم عرشه بابک عبدالهی از منطقه یکم نداجا
2- ناوسالارسوم پاسدار علی حبیبیان از منطقه یکم ندسا
3- ناوبان یکم پاسدارمهدی اسکندرپور از منطقه یکم ندسا
4- ناوبان دوم پاسدار علی ترکی از منطقه یکم ندسا
5- ناوبان سوم پاسدار ا... کرم باقری از منطقه یکم ندسا
6- محمد جواد محسنی از کشتیرانی هوپاد دریا
7- امید نصیبی از کشتیرانی هوپاد دریا
8- مهندس محمد شریفی از شرکت کشتی سازی فراساحل ایران
9- رضا حسون زاده از شرکت تایدواترخاورمیانه
10 – غلامرضا فخار حکمی از شرکت نگین سبز
11- مهدی غریب پور از شرکت آماکو
12 - ابراهیم مبرا از شرکت فراساحل پارسیان
13- محمدهمتی کشاری از شرکت بناگسترکرانه
14 - عبدالرحمان سرودی گلستانی از اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان
15- محمد ابراهیمی از تعاونی لنج داران بندرکنگ
16 - حسین آژ از تعاونی قایق داران بندرعباس
17 - حسین فلاح از اداره کل جمعیت هلال احمراستان هرمزگان
18 - محمد ملاحی لافتی از ناخدای موتورلنج
19 - عبدالنبی چربدست دریانورد نمونه بندرلنگه
20- سید بهادر شیخ الاسلامی دریانورد نمونه بندر قشم
21- عباس بهرامیان دریانورد نمونه بندر قشم
22- احمد باقربیگی دریانورد نمونه بندرشهیدباهنر
23 - سیدضیاءالدین پراینده دریانورد نمونه بندرشهیدباهنر
24- اشکان شاملونیا دریانورد بندرکیش
25 - مهدی بشیری دریانورد نمونه بندر شهید رجایی
26- محسن محسن پور دریانورد نمونه بندر شهید رجایی
27- احمد فتحی پور دریانورد نمونه بندر شهید رجایی
28 - شهداد سید اسماعیلی دریانورد نمونه بندر شهید رجایی
29 - جمشید شکوهی دریانورد نمونه بندر شهید رجایی
30- حسن محمدی دریانورد نمونه بندر شهید رجایی
31- فرهاد آرزومندی دریانورد نمونه بندر شهید رجایی
32- افشین کارگرفرد دریانورد نمونه بندر شهید رجایی
33- سعید حبیب لی دریانورد نمونه بندر شهید رجایی
34- حسین امامدوست دریانورد نمونه بندر شهید رجایی
35 - حسین مرتضایی دریانورد نمونه بندر شهید رجایی
36 - محمد جواد خشان دریانورد نمونه بندر شهید رجایی
37- تایماز مرادی دریانورد نمونه بندر شهید رجایی
38- محمد علی روستایی دریانورد نمونه بندر شهید رجایی
39 -محمد شهبا دریانورد نمونه بندر شهید رجایی
40- امیر مهدی معتمدی دریانورد نمونه بندر شهید رجایی
41- احمد جهاد سروستانی دریانورد نمونه بندر شهید رجایی
42- مجید پوراسکندری دریانورد نمونه بندر شهید رجایی
43- محسن اوج هرمزی دریانورد نمونه بندر شهید رجایی
44- حجت صالحی دریانورد نمونه بندر شهید رجایی
45- محمدتقی عبدی دریانورد نمونه بندر شهید رجایی
46 - هاشم عطاردی دریانورد نمونه بندر شهید رجایی

۱۰ مهر ۱۳۹۰ ۱۳:۳۳
کد خبر : ۷,۹۰۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید