ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
بیست و پنجمین اجلاس مجمع عمومی سازمان بین المللی دریانوردی در لندن برگزار شد.

بیست و پنجمین اجلاس دوسالانۀ مجمع (Assembly) سازمان بین المللی دریانوردی( آیمو) از روز دوشنبه مورخ نوزدهم نوامبر سال 2007 میلادی برابر با بیست و هشتم آبان ماه سال 1386 هجری شمسی در شهر لندن کشور انگلیس آغاز شد.

به گزارش علی اکبر مرزبان نماینده ثابت سازمان بنادر در سازمان بین المللی دریانوردی، این اجلاس که به دلیل عدم تکمیل بازسازی ساختمان اصلی دبیر خانۀ آیمو در سالن اجتماعات هتل بین المللی لانکستر برگزار شد تا دو هفته ادامه یافت.

مرزبان افزود: در این اجلاس مسئولان عالی رتبۀ امور دریایی و کشتیرانی 167 کشور عضو این سازمان مهم بین المللی وابسته به سازمان ملل (عمدتاّ در سطح وزرای راه و ترابری، کشتیرانی، تجارت وبازرگانی و یا معاونین ایشان و مدیران ارشد دریایی) حضور یافتند و در ضمن استماع گزارش دبیرکل و بررسی عملکرد دبیر خانۀ سازمان طی سال های 2006 و 2007 میلادی، در خصوص مسایل مهم و سیاست های راهبردی سازمان  برای سال های 2008 و 2009 میلادی تصمیم گیری نمودند. در روز جمعه مورخ دوم آذر ماه نیز انتخابات اعضای شورای اجرایی آیمو برگزار و مجمع نسبت به انتخاب چهل کشور به عنوان اعضای شورا برای یک دورۀ دوسالۀ دیگر اقدام کرد.

نماینده ثابت سازمان بنادر در سازمان بین المللی دریانوردی افزود: هیئت جمهوری اسلامی ایران با ریاست آقای دکتر علی طاهری ، معاون وزیر راه و ترابری و مدیر عامل سازمان بنادر و کشتیرانی در این اجلاس حضور یافت.

وی یاد آور شد:طبق برنامه ریزی انجام شده، در حاشیۀ این اجلاس آقای دکتر طاهری با مقامات دریایی بسیاری از کشورها دیدار و در خصوص مسایل مهم کشتیرانی بین المللی و روابط دریایی دو جانبه گفت و گو کردند.

مختصری راجع به ساختار آیمو و وظابف هر یک از تشکیلات

سازمان بین المللی دریانوردی به موجب کنوانسیون IMOمصوب سال 1948 میلادی ایجاد گردید. ده سال بعد در سال 1958 میلادی، با فراهم شدن شرایط آمده در کنوانسیون، سازمان پا به عرصه وجود گذاشت و عملاّ کار خود را با محوریت قراردادن شعار ایمنی دریانوردی و اندکی بعد حفاظت محیط زیست دریایی آغاز نمود. کشور ایران از اولین کشورهایی بود که در سال 1958 میلادی به عضویت این سازمان در آمد. این سازمان در حال حاضر دارای 167 کشور عضو می باشد. همچنین بسیاری از سازمان های بین الدولی، منطقه ای و سازمان های بین المللی غیر دولتی با موقعیت مشاوره ای در اجلاس کمیته های اصلی و فرعی حضور می یابند. علاوه بر دو مأموریت ثابت و همیشگی حفظ و ارتقای ایمنی دریانوردی و حفظ محیط زیست دریایی، بعد ها دو مأموریت دیگر با عناوین حفظ و توسعۀ امنیت دریانوردی و بهره وری کشتیرانی به حیطۀ مسئولیت کاری آیمو اضافه گردید. سازمان بین المللی دریانوردی یکی از سازمان های تخصصی بین المللی سازمان ملل است که دبیر خانۀ آن در شهر لندن کشور انگلیس واقع شده است.

آیمو از یک مجمع، یک شورا، چهار کمیتۀ اصلی، نه کمیتۀ فرعی، یک کمیتۀ تسهیل، دبیر خانه وسه دفتر هماهنگی منطقه ای تشکیل شده است.

مجمع آیمو که متشکل از همۀ کشورهای عضو می باشد، علی القاعده هر دو سال یکبار تشکیل جلسه می دهد و در خصوص مسایل مهمی همچون برنامۀ کاری آتی سازمان، بودجه و مسایل مالی و انتخاب اعضای شورای آیمو تصمیم گیری می نماید. شورای اجرایی آیمو که تحت نظر مجمع کار می کند، متشکل از چهل عضو می باشد که برای دوسال انتخاب می شوند و هر سال دو بار تشکیل جلسه می دهد. شورای آیمو وظایف مجمع را در خلال اجلاس دو سالانه بر عهده دارد، مشروط به آنکه اقداماتش به تأیید مجمع برسد. البته ارایۀ توصیه ها و تصویب بعضی از قطعنامه ها برای دولتها در ارتباط با مسایل ایمنی دریانوردی و حفاظت محیط زیست دریایی برعهدۀ خود مجمع می باشد. از وظایف دیگر شورا عبارت است از تهیه طرح برنامۀ کاری سازمان و تخمین بودجه وارایۀ آنها به مجمع، دریافت گزارش ها و پیشنهادهای کمیته های اصلی و ارایه به مجمع و دولت ها به همراه نظرات، انتخاب دبیرکل آیمو و معرفی ایشان به مجمع جهت تأیید، انجام توافقات و ترتیبات میان آیمو و سایر سازمان ها با شرط تصویب مجمع و همکاری با کلیۀ ارگان های سازمان. کمیته های اصلی آیمو نیز متشکل از چهار کمیته می باشد که عبارتند از کمیتۀ ایمنی دریانوردی، کمیتۀ حفاظت از محیط زیست دریایی، کمیتۀ حقوقی  و کمیتۀ همکاری های فنی.  مهمترین و فنی ترین کمیتۀ اصلی آیمو کمیتۀ ایمنی دریانوردی می باشد که در دایره وسیعی به مسایل فنی و تکنیکی کشتی ها از ساخت تا عملیات در یایی می پردازد. کمیتۀ حفاظت محیط زیست دریایی نیز از اهمیت فوق العاده ای برخوردار می باشد که مأموریت آن کاهش آلاینده های زیست محیطی به ویزه محیط دریایی ناشی از فعالیت های کشتیرانی می باشد. کمیتۀ تسهیل نیز با هدف تسهیل تجارت دریایی و بندری به وظایف خود می پردازد. نه کمیتۀ فرعی با عناوین مختلف فنی تخصصی وجود دارند که تحت کمیته های اصلی ایمنی دریانوردی و حفاظت محیط زیست دریایی به مسایل تخصصی در ابعاد جزیی تر و بسیار تخصصی می پردازند و گزارشات و پیشنهاد های خود را به کمیته های اصلی ذی ربط ارایه می نمایند.

دبیر خانۀ آیمو متشکل از حدود 300 کارمند، امور اداری و جاری سازمان را برعهده دارد. دبیرکل آیمو بالاترین مقام دبیرخانه محسوب می شود که با پیشنهاد شورا و تصویب مجمع به این منصب برگزیده می شود. در حال حاضر دبیر کل آیمو آقای Mr. Efthimios E. Mitropoulos است.

 

۳ آذر ۱۳۸۶ ۰۰:۰۰
کد خبر : ۷۹۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید