ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
صدر خواستار شد:"صدور بارنامه ترانزیتی مشترک "برای کانتینرهای ترانزیتی کشورهای عضو کریدور تراسیکا
دیدار دبیر کل کریدور تراسیکا با مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی
 

ادوارد بیریوکوف دبیر کل کریدور حمل و نقل بین المللی تراسیکا و هیات همراه با  مهندس صدر مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار که معاون امور بندری و مناطق و مدیرکل ترانزیت و تعرفه سازمان بنادر و دریانوردی و مدیران ذیربط سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای نیز حضور داشتند، راههای توسعه حمل و نقل و ترانزیت در این کریدور مورد بحث و تبادل نظر قرارگرفت. بیریوکوف ضمن قدردانی از تلاش های دولت جمهوری اسلامی ایران در تقویت همکاریهای موثر با کشور های عضو کریدور تراسیکا، خواستار مشارکت بیشتر بخش های مختلف حمل و نقل کشور در توسعه ترانزیت و ارتباطات از طریق کریدور مذکور شدند. 

مهندس صدر نیز ضمن تشکر از توجه ویژه دبیرکل و اعضای دبیرخانه تراسیکا به توسعه تجارت و حمل و نقل بین کشور های عضو، پتانسیل ها و ظرفیت های بنادر کشور در ارائه خدمات ترانزیتی به شناورها و کانتینرهای حامل کالاهای ترانزیتی متردد در کریدور های ترانزیتی عبوری از قلمرو ج. ا. ایران از جمله کریدور شمال - جنوب و تراسیکا را برشمردند و  سرمایه گذاری بخش های خصوصی و تجاری کشورهای عضو دراراضی پشتیبانی و پسکرانه های بنادر مذکور را مورد تاکید قراردادند. ایشان همچنین توسعه تجارت را عامل اساسی توسعه حمل و نقل دانسته و اظهار امیدواری نمودند که در اجلاس آتی اعضای کریدور تراسیکا، وزراء و نمایندگان بخش های تجاری، صنعتی و گمرکات نیز به همراه وزراء و نمایندگان بخش های حمل و نقل کشور های عضو شرکت نمایند تا امکان انعقاد پروتکل های چند جانبه در تسهیل و توسعه ترانزیت و حمل و نقل فراهم شود.

مهندس صدر تعدیل مراحل متعدد در اعمال کنترل های اسنادی و مرزی را موجب کاهش زمان ترانزیت دانسته و تاکید نمودند که تحویل سریع کالا در بازار هدف، قطعا کاهش هزینه تمام شده حمل در مسیر کریدور را در پی خواهد داشت و بر این اساس پیشنهاد نمودند که دبیرخانه کریدور حمل و نقل بین المللی تراسیکا، موضوع صدور " بارنامه ترانزیتی مشترک ، برای کالاها و کانتینرهای متعلق به کشور های عضو کریدور" و همچنین صدور " شناسنامه تردد مشترک " به عنوان گذرنامه برای رانندگان و اپراتورهای وسایل حمل و نقل جاده ای و ریلی را که توسط کلیه کشور های عضو به رسمیت شناخته شود، در دستور کار اجلاس آتی سران یا وزرای عضو کریدور قراردهند تا با تصویب آن، موجبات حذف تشریفات اداری و گمرکی و تسهیل حمل و نقل و ترانزیت در این کریدور فراهم شود.  

گفتنی است کشور های روسیه، اوکراین، رومانی، مولداوی، بلغارستان، ترکیه، ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، ج. ا. ایران، ترکمنستان، قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان و مغولستان کشورهای عضو کریدور حمل و نقل بین المللی تراسیکا می باشند.    

۲۵ مهر ۱۳۹۰ ۱۵:۲۸
pmo |
کد خبر : ۸,۳۰۲
کلیدواژه ها: ترانزیت 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید