پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت دهه فجر پهلوگیری اولین کشتی 60 هزار تنی گندم وارداتی در بندر شهید بهشتی چابهار/ورود همزمان ۲ کشتی ۶۰ و ۶۶ هزار تنی کالای اساسی به بندر چابهار تمدید مجوز تطویل موج شکن غربی بندر صیادی رمین نقش کلیدی روابط عمومی در افزایش سهم تجارت بنادر/ بندر چابهار پشتیبان و سوپاپ اطمینان بنادر کشور مسئولان روابط عمومی بنادر باید در تمامی تصمیم سازی های راهبردی حضور داشته باشند/ ظرفیت بی نظیر بندر چابهار برای توسعه کشور/ ضرورت تجهیز روابط عمومی به ابزار و تجهیزات نوین/ توسعه گردشگری دریایی نیازمند تبلیغات وسیع و هوشمندانه تمدید مجوز ساخت دستک رسوب گیر بندر صیادی بریس اولویت ارتقای توان عملیاتی و نقش لجستیکی بندر چابهار آینده بندر چابهار در نگاه رئیس جمهور/نقش کلیدی بندر چابهار در حمل و نقل کشورهای منطقه ضرورت همکاری ایران و هند برای تهیه تجهیزات ساخت بنادر و شبکه ریلی چابهار/ زیرساخت های لازم برای تحقق شبکه ریلی در بندر چابهار وجود دارد بهینه سازی و افزایش ظرفیت خط انتقال برق طرح توسعه بندر شهید بهشتی
کاهش زمان احیایی دریاچه ارومیه
در نشست مشترک دولت و مجلس برای بررسی خشک شدن دریاچه ارومیه بارورسازی ابرها،توسعه آبیاری‌های نوین و نیز تزریق150 میلیارد تومان اعتبار به عنوان راهکارهای نجات این دریاچه بی نظیر تاکید شد.

 

به نقل از روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی،‌ جلسه مشترک دولت و مجلس به منظور تنظیم طرح مدونی برای حل معضل دریاچه ارومیه با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی، وزرای نیرو و جهاد کشاورزی، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور، رئیس سازمان حفاظت از محیط ‌زیست و نمایندگان استان‌های آذربایجان شرقی و غربی برگزار شد.

 علی لاریجانی با اشاره به اهمیت سرعت عمل در انتقال آب به دریاچه ارومیه گفت: آبیاری تحت فشار راه حل مناسبی برای مشکل به وجود آمده دریاچه است که نیاز به این دارد سالی ۱۵۰ میلیارد تومان به این بخش ظرف ۳ سال اضافه کنیم تا در مدت‌زمان کوتاهی به نتیجه برسیم.

رئیس مجلس افزود: دولت با تامین منابع به‌هنگام باید سرعت رسیدگی به دریاچه را از برنامه ۵ ساله به ۳ سال و کمتر کاهش دهد و اگر مشکلات قانونی هم وجود دارد، مجلس تمام تلاش خود را معطوف به حل آن خواهد کرد.

این گزارش حاکی است، در ابتدای این جلسه محمدی‌زاده رئیس حفاظت از محیط‌زیست از تشکیل کارگروهی به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور و سایر اعضای هیأت دولت به منظور مطالعه مدیریت یکپارچه زیست‌محیطی جهت حل مشکلات ناشی از کم‌آبی دریاچه ارومیه خبر داد.

وی اظهار داشت: یکی از دلایل عمده وقوع این مشکل، برداشت‌های غیرمجاز است که با اصلاح روش‌های آبیاری می‌توان آورد آب به این دریاچه را افزایش داد، همچنین راه حل دیگر بارور کردن ابرهاست که تاحدودی این کار جواب داده و بارش را در آن منطقه افزایش داده است.

 وزیر نیرو نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از کارهای در دست اقدام اظهار داشت: طرحی در کمیسیون کشاورزی به تصویب رسید و سپس به کمیسیون برنامه و بودجه رفت و در آنجا روی چند ردیف مصوبه مهمی داشتند که یکی از آنها بودجه یک میلیارد دلاری بود که برای سه موضوع ریزگردها، تالاب‌ها و رودخانه‌های مرزی منظور شده است.

 وی افزود: چون از محل مازاد است و در ردیف‌های آخر در نظر گرفته شده بود، مصوب شد که جزو اولویت‌های یک باشد و درخواست ما از مجلس این است که این موضوع را هرچه سریع‌تر مصوب کند.

وزیر جهاد کشاوری در ادامه این جلسه گفت: موضوع مصرف آب‌هایی که از حوزه‌های آبخیز به دریاچه ارومیه سرازیر می‌شود مربوط به این وزارتخانه است و ما با استفاده از ظرفیت‌های وزارتخانه کار را شروع کردیم و با صرف اعتبارات برای انتقال آب با لوله، توسعه آبیاری تحت فشار، تجهیز و نوسازی اراضی و مرمت قنوات که همه باعث صرفه‌جویی در مصرف آب برای کشاورزی می‌شود، امیدواریم به نتایج خوبی دست یابیم.

عزیزی معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور نیز در گزارش جداگانه‌ای به بودجه‌های اختصاص یافته به حوزه‌های مختلف جهت حل معضل خشک شدن دریاچه ارومیه اشاره کرد.

۶ آبان ۱۳۹۰ ۱۱:۳۷
pmo |
کد خبر : ۸,۵۸۷
کلیدواژه ها: لاریجانی+دریاچه 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید